Історичний екскурс по 1/4-й фіналу Євро-0/1

Продовжуємо футбольно-історичну тему.

Після 1/8 фіналу (огляд можна подивитися ось тут) переходимо до чвертьфіналів.

Швейцарія-Іспанія – звісно, сирогризи країна уже давно мирна і нейтральна. Але і вони встигли взяти участь у війні, точніше, війнах проти Іспанії. Це була так звана Війна шостої коаліції – 1813-1814 роки, коли в Європі воювало дві коаліції, одна за Наполеона І, інша проти. Так от Швейцарія була у складі наполеонівської банди, а Іспанія – проти. Ну, і, власне, у Піренейських війнах, які вів режим Корсиканця, повоювали швейцарські найманці. А уже 1815-го, під час Війни сьомої коаліції, більше відомої як “Сто днів” Наполеона І, Швейцарія уже була в одній банді з Іспанією. Антинаполеонівській, звісна річ.

Бельгія-Італія – от де, здавалося б, ці країни могли перетнутися у військових діях? А у Африці! Був такий легендарний епізод Другої світової війни, як битва при Сайо. Було таке містечко у південно-західній Ефіопії (нині воно відоме, як Дембі-Доло), от там навесні 1941-го бельгійські… ну, як бельгійські – бельгійсько-конголезькі війська, які входили до антигітлерівської коаліції, і зійшлися у битві із союзниками Третього Рейху італійцями. Там ще й британці трохи підсобили, особливо на завершальній стадії цієї операції – але в основному все лягло на білі бельгійські та чорні конголезькі плечі. Яких в сумі було у кілька разів менше за італійців. Але на початку липня об’єднані сили добили муссолінівців. (Он на фото – гармати італійські віджали і красуються.) Між іншим, не знаю, як у Бельгії, а у самій ДР Конго тією битвою пишаються і називають нею майже усе, що потрапляє під руку.

Чехія-Данія – данці, звісно, з діда-прадіда воювали по північних територіях Європи, але, наприклад, у так званому Wendenkreuzzug, Вендському хрестовому поході (його ще називають Полабським іноді) 1147 року, метою якого було підкорення західних слов’ян, яких німці називали вендами, а ми називаємо лужичанами та кашубами, участь теж брали. Цікаво, що там же воювали і чехи – причому на боці німецько-данської банди. А от у XV столітті, коли на території Чехії розгулялися гусити – тут уже Данія збиралася воювати проти своїх давніх тимчасових союзників. Король Ерік VII навіть прибув до Німеччини із досить потужним військом. Але, дійшовши до чеського кордону, чомусь передував і потяг рябка назад, додому. Тож католики розібралися з радикальними чеськими гуситами (“таборитами”) уже без вікінгів.

Україна-Англія – тут ми згадаємо цілих два історичних епізоди. По-перше, інтервенцію Антанти на південь України, в Одесу. Формально керували там усім французи, але рішення приймалося спільно, між Францією та Британією. І першим на рейд Одеси прибув 26 листопада 1918 року англійський міноносець, а вже потім підтягнулися французькі кораблі. До речі, якщо ви думаєте, що вони там проти комуняк воювали – то з Одеси вони вибили зовсім навпаки, війська Симона Петлюри. Причому вибили на пару із угрупованням т.зв. Білої армії Московії. (І поляками до купи.) Ну, і власне, ніяка УНР чи там якась інша Україна Антанті не потрібна була, як і такому Джорджу Бушу через 70 з хвостиком років – а лише єдина Московія. “Во ізбєжаніє”, так би мовити.

До речі, з іменем Джордж пов’язаний другий епізод українсько-англійського історичного конфлікту. Прізвище цього Джорджа було Керзон, він працював міністром закордонних справ Великої Британії. І так “красиво” провів свою знамениту лінію Керзона, що назавжди відділив від України (окупованої совєтами чи незалежної) аж чотири історичних області розселення українців – Лемківщину, Надсяння, Підляшшя і Холмщину. Україні лишилася хіба оця прекрасна пісня…

…та село Пісочне на Львівщині – що єдиним із Холмщини зараз є частиною нашої країни.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s