Історичний екскурс по 1/8-й фіналу Євро-0/1

Розбираємося у історичних хитросплетіннях нинішніх футбольних пар на Євро-2020(1).

Вельс-Данія – згадуємо битву під Баттінгтоні (893), коли данські вікінги під проводом такого Гастінга понаїхали на Острів і лупашили там англосаксів та валлійців, аж поки ті не об’єдналися і не ввалили рогатим по перше число.

Італія-Австрія – тут все ясно, як Божий день: Feuernacht, вона Notte dei fuochi. “Вогненна ніч”, коли “Комітет звільнення Південного Тироля” підірвав (1961 року, а не колись там у сиву давнину) 34 опори ЛЕП (див. фото) – давши таким чином відмашку серйозній, нехай і без жертв, боротьбі за права німецькомовних жителів північної частини Італії (яка була анексована на користь макаронних “іхтамєстів” спочатку Наполеоном, а потім після Першої світової).

Нідерланди-Чехія – були такі Алдрінгени, багатий нідерландський рід, який поріднився із іншим родом (з Тіроля), Кларі, і такими об’єднаними зусиллями підгріб під себе немаленьку частину Богемії, зокрема, в Судетах. Тепліцький замок – це тільки вершина айсберга володінь сімейства Кларі-Алдрінгерів.

Бельгія-Португалія – тут були суто колоніальні конфлікти, коли обидві країни мірялися, у кого більше африканських територій, час від часу претендуючи на сусідні землі, зокрема, острови на річці Конго. Ну, і взагалі між португальською Анголою та бельгійським Конго.

Хорватія-Іспанія – а ви знали, що такий хорват Йосіп Броз воював у Іспанії на борці ліво республіканської влади? Ну от я вам розказую. І взагалі тема тієї війни у Хорватії була дуже популярною – тільки от висвітлення її було різне. Католицькі газети підтримували франкістів, комуністичні – республіканців-комуністів-анархістів. Найвеселіше було з усташами – ті з одного боку боролися за незалежність Хорватії від сербів, а з іншого закривало очі на таку саму боротьбу каталонців чи басків проти Іспанії.

Франція-Швейцарія – ооо, тут є про що згадати і розказати. Не будемо заглиблюватися, згадаємо просто один напис на одній медалі – primus domitor Helvetorum. “Перший приборкувач швейцарців”. Це про Франциска І, який у битві при Мариньяно 1515 року переміг швейцарських найманців міланського герцога Массіміліано Сфорца і захопив Мілан. За рік у Фрібурзі Франція та швейцарські кантони підписали вічний мир, що, зокрема, спричинило появу швейцарських найманців уже на службі у французької корони. Ну, і взагалі – вважається, що саме тоді Швейцарія переорієнтувалася на Францію.

Англія-Німеччина – тут ще більше різноманітних історичних ремінісценцій. Згадаю лише дві. Перша, яка так ніколи і не сталася – це операція Seelöwe, “Морський лев”. 16 липня 1940 року Німеччина вирішила висадити десант на Острів, але уже 9 січня наступного року, після поразки у масштабній авіаційній війні (про яку у нас дуже мало відомо, бо ж “війну виграв Радянський Союз і особисто товариш Сталін”), цей план був скасований. Друга подія – це друга битва за Ель-Аламейн, яка мала місце у жовтні-листопаді 1942-го. Там британці (і союзники) так вломили Рейху, що стало зрозуміло – у Північній Африці німцям нічого не світить.

Ну, і Швеція-Україна – ми, звісно ж, згадаємо поразку об’єднаного шведсько-українського війська під Полтавою у битві із московитсько-також-українським військом. Поразку, яка стала фатальною як для Швеції, якій довелося розпрощатися із статусом великої держави, так і для України, якій довелося розпрощатися із хоч і куцою, але все ж автономією. Також була знищена Чортомлицька Січ, а ще до Полтавської битви московити влаштували різанину в Батурині. Тож тут якраз той випадок, коли Україна була на боці Швеції, а от Малоросія з нею воювала (як частина імперії). І, перемігши, все одно програла.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s