Hello Africa, або з ким гратиме у Кубку “Барселона”

У 1/8 фіналу Кубка Іспанії пробилася лише одна* команда з-за меж Ла Ліги. Це “Сеута”, яка єдина представляє третій дивізіон, Primera Federación. І потрапила вона – от же пруха – на “Барселону”. І як же не розповісти вам трохи про цю цікаву командочку із ще цікавішого іспанського регіону.

Отже, “Сеута”. Що це, звідки – і чому вони грали з “Барселоною” в Прімері, якщо насправді не грали.

Іспанія, якщо ви не знали, складається із 17 автономних спільнот. Це типу наших областей, але зі значно більшими правами. По суті це така напівфедеративна монархія, хоч формально і унітарна, але деякі спільноти мають дуже великі привілеї. Йдеться, звісно, про ті, в яких живуть не кастильці, а інші народи – каталонці, баски, галісійці тощо. Але. крім цих автономних спільнот до складу Іспанії входять ще дві особливі території. І розташовані вони не у Європі.

Це автономні міста Сеута і Мелілья, які лежать на узбережжі Середземного моря, але з боку Африки. Якщо ви колись бачили новини з Іспанії, де мароканські біженці намагаються перелізти через стіну, яка відділяє їх від Іспанії – то це саме про Мелілью і Сеуту.

Ці два міста давно були частиною африканських володінь Іспанії, але коли 1956 року Іспанське Мароко оголосило про свою незалежність від Мадрида – вони залишилися під владою іспанської корони, отримавши от такі статуси автономних міст.

В цих містах, як і всюди, є футбольні клуби, і вони грають у своїх скромних лігах, потім потрапляють – якщо потрапляють – у Терсеру, клуби з Мелільї в східноандалусійську групу, клуби з Сеути у західноандалусійську. (Так, у Андалусії, через її розміри і кількість населення – дві групи, усі інші автономні спільноти мають по одній.) Ну, а далі – як усі, у групи Сегунди РФЕФ, Прімери РФЕФ, а потім…

Ну, про потім ми не будемо, бо це буває рідко і давно. А от до третього щабля лігової системи “Сеута” піднялася. Де, щоправда, займає відверте останнє місце в своїй групі. Тобто, уявіть, між “Барселоною” та її суперником – УСІ Прімера, Сегунда і Прімера РФЕФ, якщо говорити про таблиці.

Оскільки а) клубів у Сеуті було багато, б) нинішній міняв назву як нинішня партія влади свій зовнішньополітичний вектор (нижче буде список цих назв) – то я буду говорити просто про “Сеуту” як таку. Отже, з’явився цей клуб на світ 1956 року. І з’явився він саме так, що дає привід нам говорити про зустріч із “Барселоною” в Прімері, хоча клуби з Сеути там ніколи і близько не були.

Ось список назв, і йдемо далі.

Club Atlético de Ceuta (1956–92)
Ceuta Atlético Club (1992-94)
Club Atlético de Ceuta (1994-2012)
Asociación Deportiva Atlético de Ceuta (2012-13)
Agrupación Deportiva Ceuta Fútbol Club (2013–present)

Так от. Справа в тому, що “Клуб Атлетіко де Сеута” був створений не на рівному місці, а злиттям клуба “Сосьєдад Депортіва Сеута” (це щось типу “Спортивне об’єднання Сеута”, одним словом СК “Сеута”) із клубом “Атлетіко Тетуан”. Цей клуб базувався у місті Тетуан, яке 1956 року залишилося у складі Марокко, що проголосило незалежність. А іспанська частина клубу не стала залишатися у чужій тепер їм країні, а переїхала до Сеути – 40 кілометрів не відстань, пішли можна було пройти. Де, у Сеуті, на паях із СК “Сеута” і створила новий клуб, який існує досі.

ЦВАУЦАЦАКПК

А у сезоні-1951/52, незадовго до оголошення незалежності Марокко – “Атлетіко Тетуан” устиг заскочити до Прімери. І зіграв два матчі проти “Барселони”. Двічі програв – 2:5 у Африці, 2:3 у Європі. А що ви хотіли – остання команда ліги проти першої.

Ось відео про той “Атлетіко”, хто знає іспанський, можете навіть щось зрозуміти. А ми йдемо далі.

Отже, дві поразки від “Барселони”. Але! На “Лес Кортс” африканці на 35-й хвилині вигравали 2:0! Правда, уже за хвилину рахунок скоротився, на початку другого тайму великий синьогранатовий угорець Ласло Кубала рахунок зрівняв, а за 15 хвилин до кінця “Барса” вирвала перемогу.

Домашня зустріч з каталонцями відбулася в останньому турі чемпіонату. Таким чином, “Барселона” до сьогодні залишається останною іспанською командою, яка грала матч Прімери у Африці. І навряд чи в найближчому майбутньому щось зміниться. Просто фінансово Сеута – це, мабуть, навіть гірше за Ейбар, який відверто не тягне рівень Прімери з маркетингової точки зору. Ну от вийде “Сеута” в Прімеру, якщо в неї вкладуть гроші – і що далі? Нічого. Просто побуде там, поки не вилетить – перспектив, чесно кажучи, ніяких. У “Андорри” Жерара Піке навіть більші.

Йдемо далі. Після 1956 року об’єднаний клуб грав у Сегунді, і найближче до Прімери був 1961-го. Тоді Caballas зайняли у півдженній групі друге місце, поступившись однією перемогою іншій неєвропейській команді. Що значить, якій? “Тенеріфе”, звісна річ, з Канарських островів, які розташовані поблизу африканських берегів. З другого місця африканці вийшли в плей-офф проти “Ельче”. Першу, домашню гру виграли з рахунком 1:0, але у Валенсії програли 0:4.

Більше шансів потрапити у Прімеру у “Сеути” не було а потім вона скотилася у Терсеру, потім взагалі у регіональну лігу…

ПКППКЕО

Цікава історія сталася 2012 року. “Атлетіко Сеута” вирішив об’єднатися із іншою місцевою командою, “Асосіасьон Депортіво Сеута”, яка грала у Сегунді Б і мала фінансові проблеми. Федерація не погодила це об’єднання, місце в третьому дивізіоні згоріло, але клуби все-таки об’єдналися. Ну, як об’єдналися – так, по-хитрому, назва залишилася “атлетична”, а народ приїшов з AD.

Правда, 2013-го назву таки поміняли. Хоча були варіанти і з “Сосьєдад Депортіва Сеута”, з поваги до праматері (чи прабатька) нинішнього клубу. Але зупинилися на от такій назві. І таки вилізли у третій дивізіон, але самотужки. І, схоже, ненадовго.

САФІВАККЕ

Невеличке уточнення. Як уже помітили найдахмитніші із вас, хто підписаний на мій Telegram-канал – https://t.me/vmylenko – у “Сеути” у статистиці, що є у цій статті, немає матчів у Кубку короля тоді, коли з нею нібито грала “Барселона”. Правильно, немає. Бо тоді грала ота інша “Сеута”, AD. Ось ці три матчі.

акккпеененг

Як бачимо, тричі вигравала “Барселона”, що логічно. 2001-го дубль зробив Альфонсо Перес, а 2010-го хто тільки не забивав – Максвел, Педро, Ноліто, Міліто, Боян і навіть такий собі Мессі.

А нинішня “Сеута” і Кубку грала усього двічі, як ви бачите із статистики. У сезоні-2018/19 відразу вилетіла від УКАМ “Мурсія “(ні, це не та “Мурсія”, яка в Прімері колись ошивалася, це таке собі “Універсідад Католіка Сан Антоніо Мурсія”; назва більше на латиноамериканську схожа, еге?), а наступного навіть пройшла один раунд, обігравши “Нумансію” із Сегунди. По пенальті, правда. А потім влетіли – вдома, все вдома – “Реалу Сосьєдаду” 0:4.

І от тепер. Спочатку перемогли в Андалусії “Утрету” із Сегунди РФЕФ – 1:0, єдиний гол забив Родрі, який трошки бігав за “Барселону”-Б років 10 тому, а з “Севільєю” 2010-го виграв Кубок короля.

Потім, уже вдома, була “Ібіца” – 3:2.

І в 1/16-й фіналу – сенсація із сенсацій. Вибили клуб Прімери, “Ельче”. 1:0, єдиний гол з пенальті забив хто? Правильно, Родрі.

І тепер – “Барселона”. Подивимося, на що вони здатні. Попередні суперники блаугранас, ФК “Інтерсіті“, про яких я розповідав, мало не створили сенсацію.

А ось як у Сеуті готуються до матчу, зокрема, у спортивному магазині.

Наостанок ще згадаю про “Атлетіко Тетуан”. Як я вже сказав, іспанська частина клубу 1956-го переїхала до Сеути, аби залишитися в Іспанії. А марокканська залишилася у Тетуані, назвалася “Магреб Атлетіко Тетуан” (кольори ті самі, атлетичні, червоно-білі) – і функціонує досі. Двічі вигравали чемпіонат Марокко. А після перемоги 2014-го навіть потрапили до Клубного ЧС. Просто він в Марокко якраз і проходив. Так колишні іспанці отримали шанс зіграти з одним із іспанських грандів – “Реалом”, який тоді виграв ЛЧ. Але до фіналу – тільки там по сітці вони могли зустрітися із мадридцями – марокканський “Атлетіко Тетуан” не дійшов, вони взагалі вилетіли ще у першому матчі, плей-офф за місце у чвертьфіналі, проти “Окленд Сіті”.

Ось така історія африканського клубу, який завтра зустрінеться із “Барселоною”.

* – для тих, хто вирішив присікатися до автора за три команди Сегунди – розповідаю. Прімера і Сегунда керуються якраз Лігою, вони так і називаються – LaLiga Santander та LaLiga SmartBank. А три наступні рівні керуються Федерацією.

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s