Formula 1 та Formula E. Хто зумів підкорити дві такі різні гоночні серії?

Є така гоночна серія – Formula E. Як ви здогадалися із букви Е – це електрокари.

Схожі на звичайні формулічні боліди, але є деяка конструктивна особливість. Іменно шо конструктивна, а не для краси. Але я не про те. Мене завжди якось більше люди цікавлять. Тож я вирішив подивитися, а у кого вийшло відразу у двох “Формула” – 1 і Е.

Сезон-2014/15, перший для Formula E

От слідкуйте, скільки екс-учасників чемпіонату Ф1 там брали участь (що і логічно насправді).

Ямамото, Вілсон, Сато, Льюцці, Труллі (!), Пік, Чандхок, Монтаньї, Спід, Сараззен, Альгерсуарі, Гайдфельд (!), Бруно Сенна, Вернь,  д’Амброзіо, ді Грассі, Буемі та Нелсіньо Піке. Це на 35 пілотів усього.

Виграв, до речі, Піке – на 1 очко (там майже така ж система очок, як і  Ф1 – тільки за поул 3 бали давали і за найшвидше коло 2) випередивши Себастьяна Буемі.

Сезон-2015/16

Додався чемпіон “Формули-1” – сам Жак Вільньов! Правда, він тільки у двоз гонках брав участь. Де фінішував 14-м і 11-м.

А Піке пост чемпіонський сезон провалив – 15 місце. Виграв же Буемі, на 2 очки випередивши ді Грассі.

Сезон-2016/17

Із екс-формулістів додався Естебан Гутьєррес.

А Буемі, вигравши 6 із 8 перших гонок сезону – усього їх 12 було – програв титул ді Грассі. Правда, він дві гонки пропустив і у двох дискваліфікований був.

Сезон-2017/18

Прибув колишній формаліст і колишній японець (на той момент – монегаск) Камуі Кобаясі. Як і Вільньов – на дві гонки, і не вище 15 місця.

Чемпіонат упевнено виграв Жан-Ерік Вернь. А ді Грассі фінішував другим, правда, із 54-очковим відставанням.

Сезон-2018/19

Додалися Стоффель Вандорн, Феліпе Наср, Паскаль Верляйн – і віце-чемпіон світу в F1,” чемпіон на 39 секунд” Феліпе Масса.

Масса виступив краще за Вільньова – провів увесь сезон, в Монако (у електриків свої траси, але, наприклад, Монако із Ф1 є) фінішував третім, із 1.261 секунди відставання. Щоправда, місце усього 15-е у чемпіонаті.

А титул виграв знову Вернь, на 17 очок випередивши Буемі і на 28 – ді Грассі.

Сезон-2019/20

Із “Формули-1” прибув Брендон Гартлі.

Чемпіоном став Антоніу Феліш да Кошта – перший переможець FE, хто не ганявся у F1. Але виграв із рекордним показником – 158 проти 87 у віце-чемпіона Вандорна.

Сезон-2020/21

І останній на сьогодні сезон. Нових екс-формулістів не додалося.

А виграв титул Нік де Вріс – 99 очок проти 92 у Едоардо Мортари. На третьому місці Джейк Денніс (91 очко), на четвертому Мітч Еванс (90), п’ятим фінішував Робін Фрейнс (89). Як вам щільність?

Між іншим, уся п’ятірка – ніколи не ганялася у “Формулі-1”. Що ж, цілком логічно, що Formula E почала розганятися як самостійне явище – і милиць у вигляді друго- чи третьорядних екс-пілотів Formula One їй уже не треба.

Таким чином, немає жодного пілота, який виграв не те що титули, а хоча б одну гонку у двох “Формулах” – першій і електричній. Гайдфельд і там, і там постійно бував на подіумі, Труллі, переможець Монако-2004 у Ф1, у ФЕ став тільки четвертим на гонці у Уругваї. Піке виграв дві гонки у електричній “Формулі”, а у першій став тільки другим на ГП Німеччини-2008. Про Массу я уже згадував.

Іще щодо знайомих по F1 назвах – назвах команд.

В сезоні-2014/15 у складі пелотону були такі команди – Virgin, Renault, Aguri. Ну, і команди Труллі (так, самого Ярно) і Андретті. Андретті – це не дідуся, формулічного чемпіона Маріо, а його сина, переможця в ІндіКарі Майкла (був він і у “Формулі-1”, але таке собі, його у “Макларені” вижив Міка Гаккінен у свій час).

Командний чемпіонат тоді виграла “Рено” – із Буемі та Ніколя Простом (сином, так) у кокпітах.

2015/16 – ну, раз Буемі чемпіон, то і “кубок конструкторів” за французами, як ви розумієте.

В сезоні-2016/17 додався Jaguar, а чемпіоном знову стали французи із Renault. Чемпіон же в особистому заліку (ді Грассі) ганявся на машині від Audi.

Німці ж виграли “кубок конструкторів” у наступному сезоні, обігнавши команду переможця серед пілотів – китайців із Techeetah. А от сезон-2018/19 Вернь із своїми Techeetah асіліл виграти у обох заліках.

У сезоні-2019/20 в Formula E прийшли “срібні стріли”, німці із Mercedes. І тут же стали віце-чемпіонами із Вандорном, але у командному зайняли лише третє місце. Чемпіонат же утретє взяли китайці із Techeetah.

А от у останньому сезоні, який завершився у середині серпня 2021-го, “мерси” взяли обидва титули – і особистий із де Врісом, і командний, на 4 очки випередивши “Ягуар”.

Наступний сезон, 2021/22, стартує у січні, на вуличній трасі Ед-Дірія (Саудівська Аравія). Із формулічних трас, крім Монако, буде автодром братів Родрігесів у Мехіко. А так, в основному, електрики ганяють по street circuit.

За команду  Dragon / Penske Autosport буде їздити недавній Ф1-истий “альфараміст” Антоніо Джовінацці.

Ось така історія у електричної “Формули”. А тепер послухайте, як звучать ці боліди 😉

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s