Apollo 1 і Косівська лікарня. Який між ними зв’язок?

От про що я точно ніколи не думав – так це про те, що доведеться згадувати історію зі своєї книжки про пілотовану астронавтику США у такому несподіваному контексті.

Для початку – цитата із “Повної історії пілотованої астронавтики США“. Йдеться про загибель під час тренування на землі екіпажу Вірджила Гріссома, названого постфактум (“постмортем”) Apollo 1.

“Достеменно невідомо, що саме стало причиною пожежі. Припускають, що відбулося коротке замикання. А от те, що сталося далі – було наслідком функціональної особливості американських космічних кораблів. Справа в тому, що астронавти дихали на борту космічних апаратів не повітрям (як радянські космонавти на своїх “Востоках” та “Восходах”), а чистим киснем з пониженим тиском. Так було зроблено з багатьох причин – і виграш у масі, і технічно простіше, і успішний досвід роботи таких же систем на кораблях попередніх поколінь, і навіть кращий вплив на організми астронавтів, на їхню  працездатність.

Але у чистого кисню є один серйозний недолік – це ідеальне середовище для поширення вогню. І не просто поширення – в такій атмосфері пожежа теоретично могла виникнути навіть від застібки-липучки. (Недаремно Гріссом і протестував проти наявності подібних речей на борту Apollo!)”.

Це 1967 рік.

А ось цитата із повідомлення ДСНСників – про причину пожежі у реанімації Косівської лікарні (Івано-Франківська область), пожежі, яка забрала життя трьох людей.

“…в реанімації працювали одночасно 5 кисневих концентраторів, що створило умови для перенасиченості повітря киснем. Після трагічної загибелі одного з пацієнтів лікарні від covid-19, один із співробітників закладу, за традицією, поставив заупокійну свічку. Від контакту відкритого вогню з перенасиченим киснем повітрям в реанімаційній палаті миттєво зайнялося медичне обладнання, тканина та інші предмети… У таких умовах швидкого поширення пожежі було не уникнути”.

Це 2021 рік.

Знаєте, є такий анекдот/мем, коли спочатку розказують, мовляв, “навіщо мені вивчати біологію та хімію, як вони мені в житті знадобляться” – а потім, уже в дорослому віці, починається маячня про “чіпування”, “Білгейца і 5G”…

Розумієте, проблема ж не в традиціях, згідно із якими десь треба ставити заупокійну свічку. Проблема в людях, які не розуміють, де місце традиціям – а де місце суворому дотриманню норм і правил. У пресловутому людському факторі.

От людина взяла і – сама того не хотівши – убила трьох інших людей. Просто через власне невігластво. Просто тому, що не знає елементарних норм. Так, до пандемії коронавірусу – не так часто і використовуваних на практиці. Але – хіба кисневі концентратори з’явилися тільки під ковідну пневмонію? Ні.

Може, хоч після цього випадку, такою страшною ціною – комусь дійде, навіщо потрібні усі ті “непотрібні” науки в школі. І ще – навіщо потрібно читати книжки. Та взагалі всотувати якусь нову, цікаву інформацію. Бо, можливо, вона колись врятує комусь життя. Або принаймні зупинить твою руку і не дасть убити ні в чому не винних людей.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s