“Формула-1”. Усі мотори-переможці

Продовжуємо бавитися статистикою Королівських перегонів. (Все одно ж ще навіть до тестів сидіти і чекати, не кажучи вже про старт сезону-2022.)

Отже, про команди-переможці Кубку конструкторів (у нинішньому форматі, якраз за час мого життя), про усіх чемпіонів світу в особистому заліку – ми вже згадували.

А тепер давайте подивимося, що за мотори стояли на чемпіонських автомобілях. Ось таку інфографіку я вам підготував.

капкеро

Як бачимо, в двигунній історії “Формули-1” є кілька періодів.

1) 50-і, коли домінували – за до- та відразу-повоєнній традиції – італійці. Ну, і два титули Хуан Мануель Фанхіо взяв на машинах з двигунами “Мерседес”. (Та і команда та в цілому була – “Мерседес”. Точніше, “Даймлер Бенц”. Коротше кажучи, ота самовозка, яку зробили Браун, Шумахер та Росберг, а використав Гемілтон – була далеко не першою німецькою трипроменевою автівкою в Королівських гонках.)

2) Далі, 60-і – період різних двигунів від компаній, яких давним-давно не існує. Британці (і не тільки, але британці просто були успішніші за якусь, скажімо, французьку “Матру”) тоді клепали в гаражах не тільки шасі (є таке поняття в історії “Ф1”, як “гаражисти” – це про тих легенд, творців команд, які справді мало не в гаражах робили), а і двигуни.

3) Півтора десятиліття тотального домінування унікального двигуна Ford. Точніше Cosworth DFV – он він нагорі на фото. (Компанія Cosworth була підрозділом великої американської автоконтори.) DFV – це “подвійний чотирклапанний”. Восьмициліндровий тобто. 12 із 13 титулів машини на фордівських двигунах були завойовані саме в цей період. (А останній, 13-й, взяв уже в іншу епоху, Міхаель Шумахер на “Бенеттон-Форд”.)

А, ну, і для фільму Rush (2013-го року, в наших широтах відомий, як “Гонка”) в цьому періоді, як бачите, склався благодатний ґрунт. “Феррарі” (команда і двигун) не пасли задніх.

4) Далі – і, можна сказати, по сьогодні – в “Формулі-1” йдуть акуратні періоди домінування одних моторів, які змінюються домінуванням інших. Вони, ці періоди різні.

Скажімо, на двигунах TAG (це компанія, яка розробила турбоваріант двигуна Porsche для Королівських гонок) – вигравали два пілоти, на Honda – три гонщики із двох різних команд (і першим хондівським титулом був не “Макларен” і Сенна, а “Вільямс” і Піке).

На двигунах Renault брали титули кожного року нові гонщики, із двох стаєнь (Шумахер свій другий титул взяв із поєднанням “Бенеттон-Рено”, ага).

Ну, а потім від домінування команд перейшли взагалі до домінування одного пілота. Дивіться:

  • “Феррарі” – Шумахер;
  • “Мерседес” – Гаккінен;
  • “Рено” – Алонсо;
  • (“Мерседес” в кінці нульових – виняток, тут дві різні команди навіть, “Макларен” і “Браун”);
  • знову “Рено” – Феттель;
  • “Мерседес” – Гемілтон (із одним-єдиним винятком у вигляді Росберга-2016).

І от – шостий титул “Хонди”. “Хонди”, яка йде з чемпіонату переможцями. На початку 90-х японці пішли уже після сезону-92, безнадійно програвши чемпіонт геніальному “Вільямсу” з активною підвіскою. Тут же “Хонда” завершила свій черговий період на піку.

Фактично у “Ред Булла” будуть іще двигуни від “Хонди”, але займатимуться ними уже самі австрійсько-англійські бики. (“Англійські” – бо базуються у Мілтон-Кінсі.) Так що тепер у нас три із чотирьох топів (принаймні, за підсумками сезону-2021) будуть їздити на власних двигунах. А, може, і чотири із чотирьох – хтозна, чим там своїх уболівальників порадує реношна команда “Альпін”.

А у всіх інших команд все буде просто. Три стайні – “Макларен”, “Вільямс” та “Астон Мартін” – їздитимуть на “Мерседесах”. (Чи не пора б “мерсів” уже вигнати з Великого цирку? Набридли уже, треба щось нове.) “Альфа Таурі”, фактичний дубль “Ред Булла” – на “клубних” двигунах. А “Хаас” і “Альфа Ромео” їздитимуть, як і раніше, на “Феррарі”. Все, як і 2021-го. На дев’ять команд три двигуни і окремо “Рено”. Подивимося, хто банкуватиме в кінці сезону!

А тепер – список усіх двигунів-переможців:

  1. Ferrari – 15;
  2. Ford, Mercedes – по 13;
  3. Renault – 11;
  4. Honda – 6;
  5. Climax – 4;
  6. TAG – 3;
  7. Alfa Romeo, Repco – по 2;
  8. Maserati, BRM, BMW – по 1.

Усього 12 двигуновиробників за 72 сезони!

Ну що, буде 13-й (я про Red Bull)? Чи Mercedes вийде на чисте друге місце, відірвавшись від неіснуючого нині у Королівських гонках Ford? 😉

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s