Місія Crew-3 полетіла. Чекаємо на українця в космосі!

Сьогодні рано-вранці з космодрому на мисі Канаверал до МКС відправився черговий екіпаж – місія Crew-3 на кораблі Crew Dragon від компанії SpaceX. Я хотів би виділити два моменти, що стосуються цього старту.

По-перше, в складі цього екіпажу здійснили свій перший космічний політ (це вже можна констатувати, як факт – корабль знаходиться вище лінії Кармана, тобто у космічному просторі) відразу два астронавти із останнього на сьогодні набору NASA. Це 22-а група астронавтів, називається вона “Черепахи” (The Turtles), а відібрана ця група була в червні 2013 року.

Таким чином, першим із “Черепах” – Кейлі Беррон та Раджі Чарі – довелося чекати на свій перший політ усього чотири з хвостиком роки. До прикладу, перші астронавти з попередньої, 21-ї групи, полетіли в космос через 5 років після офіційного відбору. З тієї групи уже майже усі злітали хоча б по разу, ще двоє чекають на свій шанс у складі екіпажу Crew-5. А між ними буде місія Crew-4, де в складі четвірки будуть ще два представники, точніше, представник і представниця (Боб Гайнс та Джесіка Воткінс) “Черепах”.

Усього ж їх тринадцять. Було 14, але один, Робб Кулін, сам відмовився від участі в програмі ще 2018-го (за рік вигулькнув в українсько-американській космічній компанії Firefly Aerospace на посаді директора з інженірингу). Тринадцять. Семеро чоловіків та шестеро жінок. Як бачимо, в NASA давно не паряться щодо кількості жінок в космосі, хоча, можливо, і треба було б. Деякі науковці вважають, наприклад, що організм жінки більш пристосований до випробувань космічним простором (бо він просто більш гнучкіший і пристосованіший до будь-яких змін), тому можна було б іще збільшити відсоток жінок у складі експедицій на МКС. Втім, це їхні справи, їм там видніше. Все одно відсоток американок в космосі на 100500 голів переважає відсоток московиток (а за загальною кількістю на МКС тих уже обігнали навіть представниці European Space Agency).

Із 13 членів групи одинадцять, звісна річ, громадяни США – і ще двоє канадців. Так от, серед цих двох є етнічний українець! Звуть його Джошуа Кутрик (Joshua Kutryk) – уже по прізвищу є підозра, що якісь слов’янські предки у Джоша наявні, ага? І справді, ось що розповів пан офіцер у відповідь на привітання Конгресу Українців Канади з нагоди обрання членом 22-ї групи астронавтів NASA 2017 року:

“Я виріс у фермерській громаді в Боваллоні, що на північний схід від Вегревілю, Альберта. Мій прадід оселився тут після імміграції із Західної України 1910 року. Мій батько Баррі також виріс тут і був третім поколінням, яке обробляло цю землю. Українська була першою мовою, якою розмовляв мій батько. Українська культура та звичаї були для нього дуже важливими. Я і троє моїх братів і сестер виховувалися з цими звичаями, які також включали вивчення українських танців. На жаль, у липні минулого року ми втратили свого батька через рак, але його спадщина живе в нас”.

Ось так, черговий етнічний українець через кілька років полетить у космос!

Ану ж спробуйте вирахувати на цьому фото, де ж цей канадський українець Джошуа Кутрик 😉

1280px-2017_class_of_NASA_astronauts_in_September_2019

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s