Гордон і Комаровський. Як вами зманіпулювали

Учора головною подією в українських соцмережах стало відео під умовною назвою “Доктор, ми лохи?” Це Євген Комаровський давав інтерв’ю Дмитру Гордону – і заявив, що два роки тому 73% лоханулися, проголосувавши за Зеленського.

Звісно ж, уривок із цього інтерв’ю, саме зі словами про “лохів”, розлетівся Фейсбуком та іншими соцмайданчиками. Хто саме вирізав той 40-секундний шматок – я не знаю і не дуже хочу визначати. (Можливо, Роман Шрайк, у нього в Telegram я бачив один із найраніших постів, можливо, хтось ще. Не суть. Хоча, якщо для вас принципово – можете покопатися. Ось вам відосик з каналу Шрайка, звіряйте час по ньому – і вперед. Розкажете про результати розслідування.

Я ж хочу сказати про інше. Мене відверто здивувало, що навіть умовно вибаглива частина українського суспільства, яка нібито собаку з’їла на таких речах – задовільнилася гигиканням над фразою “Доктор, ми лохи?” і не стала виходити за межі 40-секундного уривка.

А я став. І пішов на канал Гордона, знайшов той момент, послухав, що йому передувало і – головне – що було далі. А ось що було, дивіться і слухайте.

Це я для того вирізав повніший епізод, щоб пригасити оптимістичні воплі з приводу того, що “вони починають розуміти”.

По-перше, треба чітко розділяти позиції Комаровського і Гордона. Так, лікар якраз висловлюється так, що можна повірити у те, що він дійсно почав розуміти. Почав розуміти, що потрібно голосувати не за одного конкретного персонажа, а за його команду, оголошену ДО виборів (у цивілізованих країнах це називається “партія”). Почав розуміти, що як мінімум при Порошенку ситуація була б зараз не гірша (тобто, будемо говорити прямо, краща). Що – це один із найважливіших його меседжів – ТРЕБА ВИЗНАВАТИ СВОЇ ПОМИЛКИ. Оце б, про “визнавати”, а не про “лохів”, я б підняв як знамено і піарив би по усіх усюдах, якби у мене була така робота чи такий поклик душі. (Власне, я це зараз і роблю – наголошуючи, що нашому тупоголовому народу, який любить орієнтуватися на медійних персон, треба донести саме цю думку: голосування за Зеленського було помилкою, і це треба визнати.)

Але! Оскільки Комаровському в цій ситуації опонував значно досвідченіший у таких речах персонаж – думаю, не варто пояснювати, хто такий Гордон, – то нічого дивного немає у тому, що лікар, навіть якщо він і справді щиро хотів пояснити проблему-2019, вчисту програв цей момент.

Дивіться. Комаровський спочатку цілком притомно пояснює, ЯК треба обирати президента (фраза про команду), потім НАВІЩО (про заможність, еміграцію, свободи в країні; не без перегибів – скажімо, про народжуваність аргумент його невдалий, бо у розвинутих, заможних і демократичних країнах рівень народжуваності нижчий, ніж у нас… Хоча, може, він на це і натякав?). Тобто розмірковував логічно і правильно. І ця логіка, яка спиралася на фактаж – привела його врешті-решт (абсолютно прогнозовано насправді) до того висновку, що за Порошенка не було б гірше. А там один крок до “краще”.

І тут, в цей момент, Гордон включає свій фірмовий прийом – удару по емоціях, заявляючи, що Порошенко абсолютно аморальний тип. Яким боком до усіх логічних викладок про президента та президентство “аморальність” конкретної людини? В чому саме полягає аморальність Порошенка, яку Гордон подає як аксіому? Питання риторичні. Але отак само 2019-го року діяли на мізки виборців – і той же Гордон, так. На усі логічні пояснення аргумент був – “аморальний тип”. Тобто аргумент, який бив по емоціях. Недаремно однією із фраз виборів-2019 було “Я того Порошенка терпіти не можу” (чи “ненавиджу”). Навіть я, зі своїм вузьким колом офлайн-спілкування, чув це і то неодноразово. А ви, думаю, і поготів.

Далі. Після першої фрази про “аморального типу” Комаровський ще продовжує тиснути на логіку – тому Гордон повторює фразу про “аморального типа”. І тут уже “логік” програє, включаючись у цю гру емоціями. Комаровський згадує фразу Порошенка із ефіру на “Свободі слова Савіка Шустера” на адресу ведучого – мовляв, повертайтеся (Шустер хворіє на корону в Італії чи десь там), вас тут не вистачає. Звичайна компліментарна фраза політика, яка подається як зразок аморальності (звісно, для звичайної людини воно десь так і є, але ж ми говоримо про політиків; Порошенко і руки тис Зеленському та Путіну – чого я, наприклад, ніколи б не зробив, але я і не політик). І все, Гордон акуратно перевів тему з логіки на емоції – і вчисту виграв цей раунд. Точнісінько так, як і 2019 року.

Гордон ще в кінці цього епізоду назвав Порошенка “чистим негідником”. За що, за оцю фразу? В чому тут “негідність”? От ви спитайте у будь-кого із адептів антипорошенківської секти – що такого у фразі на адресу Шустера? Вам ніхто не пояснить, бо і їм не пояснювали – просто Гордон сказав, що “чистий негідник”, значить, так воно і є.

(Там далі, я вже не став цього вирізати, бо це не має прямого відношення до теми цього тексту, Комаровський сказав Гордону – мовляв, от ти б так не зробив. Ну так, це Гордон не зробив би, Гордон, який у кожному своєму інтерв’ю вилизує кожному своєму співбесіднику, навіть упирю Лукашенку так, що язик іноді засмоктує у анусі цього співбесідника.)

Підсумовуючи. Вами випадково чи ні, але зманіпулювали, показавши тільки смішний уривок про “лохів” – і не показавши, що насправді як мінімум Гордон нічого не “зрозумів”, тобто він все чудово розумів з самого початку (там в розмові чутно його фразу “Так не було ніякої команди” про Зеленського, причому це сказане таким тоном, який не залишає сумнівів – Гордон усе це розумів ще до виборів). Можливо, і Комаровський не прозрів, а просто грає роль того, хто прозріває – щоб потім, коли його слова про те, що Зеленський це “не торт”, зарядити людям, які орієнтуються на нього і його слова, чергового “невідомого гриба” (Разумкова?).

Так що я вам скажу одне – будьте уважні та обережні. І виходьте за ті кордони, які нарізані для вас невідомо ким (або відомо – і тоді будьте ще уважніші). Дивіться на світ у всій його повноті – а не через 40-секундні ролики. І пояснюйте людям, як ними маніпулюють гордони.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s