Я проти перейменування Первомайська на Богопіль чи Орлик. Пояснюю, чому

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь зробив минулого тижня заяву в етері “Українського радіо” щодо перейменування низки населених пунктів України в рамках, так би мовити, деколонізації. 

Давайте зупинимося на ось цьому абзаці із посту на ФБ-сторінці Уповноваженого із захисту державної мови:

“До мене надходять численні звернення та повідомлення від громадян, які скаржаться на те, що назви низки населених пунктів носять російськомовний характер та не відповідають правилам і нормам українського правопису. Це такі населені пункти, як Арбузинка, Сєвєродонецьк, Южноукраїнськ, Южне, Спокойствіє, Надєждівка, Переводчикове, Луч, Первомайське, Первомайськ та багато інших”, – зазначив він. Багато з них мали прекрасні історичні назви, як Сіверський Донець, Гарбузинка чи Богопіль та були несправедливо перейменовані за часів комуністичної влади.” 

Я спеціально виділив дві назви, пов’язані між собою, оскільки хочу зосередитися саме на них. 

(В ФБ бачив ще пости з пропозицією перейменувати Первомайськ на Орлик, про що нижче.)

Для початку окреслю свою позицію – я в принципі за декомунізацію, деколонізацію та дерусифікацію. Іншого шляху до створення повноцінної української держави у нас немає – і це не я вигадав, це апробовано світом, зокрема, нашими західними сусідами. (Поцікавтеся, як зараз називається легендарне містечко Аустерліц.) Але. Випадок Первомайська є дещо складнішим. І від того цікавішим.

Дійсно, назва “Богопіль” має певне відношення до нинішнього Первомайська. Певне. Тому, що Первомайськ – це не один населений пункт, а цілих три! Причому з воістину унікальною історією, особливо для південної України.

Справа в тому, що місто Первомайськ з’явилося тільки після ВОСРу і окупації України московитськими більшовицькими військами та місцевими колаборантами. До того такого міста просто не існувало. Бо існувало три населені пункти – Ольвіополь, Богопіль та Голта. Причину цього ви дуже легко побачите на мапі. Дивіться:

3акапкпрпо

Північно-східна частина, по лівих берегах Синюхи та Південного Бугу – це Ольвіополь, західна, у межиріччі обох річок – Богопіль, а на правому березі Південного Бугу знаходиться Голта.

242503986_4424370997639703_6587564466073221802_n

Але самий цимес історії не в тому, що це місто комуняки склали із трьох населених пунктів. А в тому, що вони усі належали у свій час до різних країн!

Звісно, це було навіть не у ХІХ столітті, а раніше – до розділів Польщі та анексії Кримського ханства. 

Так от – Ольвіополь був створений як прикордонне містечко на Запоріжжі, Богопіль – у складі Речі Посполитої, а Голта – в складі Османської імперії.

1362342410_8_12

(Ольвіополь спочатку називався “Орлик”, згаданий у заголовку цього матеріалу, а потім, коли московити повністю захопили землі Війська Запорозького Низового, або Запорожжя – отримав свою псевдогрецьку назву.)

Уявляєте, яке унікальне місто – місто трьох кордонів, трьох імперій! Там і деякі архітектурні особливості, скажімо, церков, про це іще нагадують. (Мечеті, як ви розумієте, там немає, бо ні для кого.) І це – дуже крута туристична штука, дуже крута приманка для туристів, якщо її правильно використати. Первомайськ же все-таки по дорозі на курорти Миколаївщини та Херсонщини, тож трафік там принаймні в сезон міг би бути непоганий. Та й ті, хто їдуть з Києва на Одесу могли б зробити цей невеличкий 140-кілометровий крюк – аби були хороші дороги і туристична атракція.

У степовій частині України дуже мало історичних місць. І, на мою думку, цю унікальну особливість нинішнього Первомайська треба використати. Ремонт і реконструкції існуючих об’єктів, відновлення втрачених, створення нових, акцентування уваги на цьому транскордонні, повернення у фактичний вжиток трьох історичних назв із відповідним антуражем. Щоб місцеві жителі розуміли і відчували, що вони живуть не у якомусь совковому Первомайську, а у козацькому Орлику, жечпосполитівському Богополі чи османській Голті. 

Але при цьому давати усьому об’єднаному місту назву однієї із частин – було б, на мою думку, неправильно. Бо це порушило б цей баланс, змістило увагу із фішки “кордон трьох країн” на просто одну із них. Тобто надалі виглядатиме так, що нібито усе тут було “Орлик” чи “Богопіль”, хоча це зовсім не так.

На різних українських розважальних сайтах час від часу вилазять фотографії формату “подивіться, які унікальні кордони”. Так от – у нас в країні є такі ж унікальні історичні кордони, які варті уваги. І цю історичну спадщину треба зберігати і примножувати.

Ну, а щодо назви міста… Звісно, Первомайськ – це не те, що варто залишити. Можливо, там є якась загальна назва території, яку можна було б використати в якості нової назви. Скажімо, як Олександрівськ 100 років тому перейменували у Запоріжжя (нехай і з певною історичною маніпуляцією). А вивіски “Ольвіополь” (чи радше Орлик), “Богопіль” і “Голта” мають стати фішкою цього міста на кордоні трьох країн.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s