Як Биков протягував у свої фільми антирадянські пісні

Усі ви добре знаєте (а хто не знає, то ганьба вам) такого українського режисера та актора радянських часів – Леоніда Бикова. І так само добре відомий його фільм “В бій ідуть лише “старики”. Такий нібито правильний радянський фільм про “Велику Вітчизняну Війну”. Але.

Мені ще в дитинстві не давав спокою один епізод. Той самий, де капітан Титаренко (герой, якого грає сам Биков) демонструє свій “эскиз к вокалу”. Ви пам’ятаєте, що він там співає? А ось цей уривок.

Нічого вам ці рядки не нагадують? Ну, звісно, не дослівно, але:

І я не думаю, що це просто збіг. І Биков же напевно знав, що пісня “Ой у лузі червона калина” – це відверто антирадянський контент, бо вона була гімном УСС, її співали вояки УПА. До речі, згадайте, яку пісню співали депутати Верховної Ради після ухвалення Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року. Не пам’ятаєте? А ось вам.

Так що я практично упевнений, що це “жжж” неспроста. Звісно, у московитській Педівікії написали, що “в фильме исполняется первая строка старинной песни черноморских казаков «Ой у лузі червона калина», текст и ноты которой были опубликованы в 1896—1898 годах известным собирателем кубанского фольклора А. Д. Бигдаем в I томе сборника «Песни кубанских казаков»”. Ага, ну так – Биков іменно що про кубанський фольклор, опублікований в кінці ХІХ століття знав, а про пісню УСС/УПА – ні 🙂

Хоча московити і тут стрельнули собі в ногу. Бо капітан Титаренко в фільмі говорить – “а я из Таврии, юг Украины”. Що ж, тоді доведеться визнати, що Кубань – це теж південь України, раз там українських пісень співають. Так що ще невідомо, що гірше – співати пісню вояків УПА (приналежність яких до українського народу ніхто не оспорював), чи співати, на підтвердження свого українства, пісню кубанських козаків, які, згідно офіційної позиції імперії, уже кілька десятиліть як були переписані в московитів.

І ладно б це був один такий епізод. Але ж навіть там же, у цьому ж фільмі, у цьому ж епізоді – яку пісню далі льотчики збираються виконувати? “Ніч яка місячна”! Точніше, “Ніч яка, Господи, місячна” – як було в оригіналі у Михайла Старицького.

А ця пісня, якщо вірити укрВікі, “у варіанті В. Косовського [,..] була популярна в лавах УПА”.

Теж збіг? 🙂

А давайте згадаємо інший шедевральний фільм Бикова – “Ати-бати, йшли солдати”. Ось він:

Перемотайте на 28:48. Чуєте, яку пісню наспівує єфрейтор Святкін?

Так ось же вона!

Теж збіг? Випадково Биков антирадянщину в фільм вставив? 🙂

Одним словом, я думаю, що усі ті пісні у фільмах видятного українського режисера – були як мінімум потужною такою дулею в кишені на адресу радянського партійного та кінематографічного керівництва. А ті й не розкусили 🙂

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s