Супутники СРСР і США. Хто увійшов в історію, а хто вляпався

Цікаві факти із ранньої історії космо- і астронавтики.

На вихідних рився у ранній історії астронавтики США і нарив фантастичну історію.

Як відомо, першим штучним супутником Землі, від запуску якого і починається відлік космічної ери, став радянський “Спутник-1”. Він був запущений 4 жовтня 1957 року о 19:28:34 за Грінвічем (у Москві тоді було +3 години, а скільки у Києві – не знаю). Це відомо усім на світі, ця дата стала знаковою, в США вона спровокувала “Супутникову кризу”. Потім, 3 листопада того ж року, СРСР запустив “Спутник-2” із собакою Лайкою (першою живою істотою на орбіті Землі; але не першою в космосі, до речі). І тільки після цього свої супутники почали запускати американці.

Так от, читав я всю цю інформацію і звернув увагу ось на що.

“Спутник-1” пролітав у космосі рівно 3 місця, зійшовши з орбіти і згорівши 4 січня 1958-го. Радіопередатчики працювали на борту супутника (передаючи оті звуки, які записували радіолюбителі усього світу, і які ви, певно, не раз чули у різних передачах про космос)  три тижні. Потім просто сіли батареї, які й живили передатчик.

Запам’ятайте ці дані. 3 місяці польоту. 3 тижні роботи радіопередатчика.

“Спутник-2” полетів у космос 3 листопада 1957-го, зійшов з орбіти 14 квітня 1958-го. Без копієчки 5,5 місяців. До речі, із “Спутником-2” сталася перша історія із викриттям космічної брехні СРСР. “Космічної” в сенсі галузі, а не розмірів. Справа в тому, що, як я вже написав, на борту цього супутника була жива істота – собака Лайка. Так от – повертати її живою на Землю ніхто не збирався. Так було заплановано з самого початку – ну, не існувало тоді ще системи повернення космічних об’єктів. Що там казати – якщо ви не в курсі, Юрій Гагарін (як і усі космонавти, що літали на “Востоках”) приземлявся не як космонавт, у своєму кораблі, а як льотчик, катапультувавшись із корабля і спускаючись на парашуті. На відміну від, до речі, американців – але про це ми поговоримо пізніше і не в форматі статті.

Так от, Лайка була приречена. Їй відводилося десь до 6 днів на орбіті, а потім вона б так і так здохла. Але все пішло не за планом – і Лайка здохла від перегріву уже на перших обертах. Але! Радянський Союз ще кілька днів продовжував “кормити” світ байками про нормальне самопочуття Лайки, а потім, коли пройшов запланований час, заявив, що, мовляв, її там на орбіті якимось чином приспали. Скандал це викликало на Заході шалений. Уже ж тоді були усілякі рухи на захист тварин…

Але я не про це. Так от, дані перших радянських супутників ви бачите. А тепер – про два перших американських супутника.

Explorer-I – полетів у космос 1 лютого 1958 року, зійшов з орбіти 31 березня 1970 року. 12 років польоту! Уже Армстронґ ходив по Місяцю, а “Експлорер” все ще літав навколо Землі. Хоча сигналів і не передавав – передатчика вистачило на 28 днів, 4 тижні.

А от Vanguard-1… Запустили цей супутник (який мав стати третім, але став другим “американцем” на орбіті, бо “Експлорер-2” не долетів через аварію ракети-носія) 17 березня 1958 року, сигнал він передавав до травня 1964 року – тобто більше 6 років. Ви спитаєте – а коли ж він тоді завершив свій політ? Так от штука в тому, що “Авангард-1” і досі літає навколо Землі! Так-так, цей супутник є найстарішим штучним об’єктом у космічному просторі, оскільки він літає уже майже 62 роки. І, за даними NASA, літатиме ще більше півтора століття. Тобто ще наші з вами правнуки житимуть, а над ними десь там у космічній височині пролітатиме американський супутник “Авангард-1”.

Причому він зробив великий внесок у світову науку. Через те, що його передатчик працював більше 6 років і послав просто колосальну кількість радіосигналів на Землю, науковці змогли завдяки цьому масиву інформації скоригувати дані щодо форми нашої планети. Тож тому, що ми знаємо, що Земля не куля і навіть не еліпсоїд, а трохи асиметрична, схожа на грушу, людство завдячує саме “Авангарду-1”.

Отака різна доля супутників номер два. Радянський вляпав керівництво СРСР і усю країну у міжнародний скандал, а американський доклався до уточнення важливої наукової інформації.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s