Томос, Нарік і атеїстичні сноби

Рік для України починається з видатної події – отримання новоствореною Православною церквою України томосу про автокефалію. Але частина українського суспільства, як воно здавна водиться у ньому, виявляє, м’яко кажучи, неадекватні риси свого характеру у реакції на цю подію.

Почнемо ми навіть не зі смішного “Це не Порошенко здобув, а час прийшов”. Зазвичай цією фразою оперують дві категорії людей – політики та їхні прихильники, яким просто не з руки вихваляти свого конкурента на виборах, та звичайні зрадофіли, у яких мізки поплавились під дією Зради і витекли зі шмарклями через ніздрі. Перші оперують свідомо, другі, як ви розумієте, несвідомо (бо ж, як відомо, “Свідомість (калька з фр. conscience) — здатність людини пізнавати навколишній світ та саму себе за допомогою мислення та розуму”, а як можна пізнавати світ за допомогою розуму, якщо той об’єкт, де він має функціонувати, витік разом зі шмарклями). Тобто тут все досить прозоро і зрозуміло, зупинятися ми на цьому не будемо.

Цікавішими є так звані “прогресивні” і “атеїсти”. (І “прогресивні атеїсти”.) Це ті, хто, снобістськи відкопиливши губу, пишуть у соцмережах – мовляв, що це взагалі таке, 21-е століття на вулиці, а вони тут якимись церковними дурощами переймаються. Деякі ще й владу звинувачують у тому, що вона цим займається. І майже обов’язково додається у кінці, або й відразу на початку, що я ж, мовляв, атеїст, тому…

Ну, атеїст і атеїст. Насправді, хоч глист – це мені, як православному, парафіянину ПЦУ, абсолютно фіолетово. Ти атеїст, я ні – з якого, питається, дива ми всі будемо слухати тебе, а не мене. (Аргумент про те, що атеїстів уже якось послухати, і за 74 роки перетворили Україну на один величезний гнидник, я використовувати не хочу, він на поверхні, хто має “мислення і розум”, той сам його згадає, а у кого шмарклі – і мої згадки не допоможуть.) До речі, атеїсти з них – половини точно – такі ж, як із гівна куля. Поки снаряди над головою літати не почали.

По-друге, ну так, 21-е століття. І що? Ви знаєте, є такі діти, із затримкою психічного розвитку. З різних причин це відбувається, але от частина дітей є такі, да. І те, що звичайні діти роблять у, умовно кажучи, 4 роки – ці діти будуть робити у 7. Так от ці (псевдо)атеїстичні сноби схожі на людей, які підходять до 7-річної дитини із ЗПР і пхекаючи, розказують її батькам – а чого вона у вас досі оце-от робить, якщо он сусідські її однолітки уже в школу ходять? У найкращому випадку ці істоти отримають порцію матюків, а то й удар кулаком у рило. І це буде правильно. Тому що а) не твоє свиняче дєло, хто як живе і розвивається, б) кожен проходить свій шлях, зі своєю швидкістю, але обов’язково проходить, бо не пройти неможливо. Так працюють закони природи.

От і з томосом така ж історія. Те, що інші країни пройшли хто давним-давно, хто недавно, але у минулому столітті – ми проходимо зараз. У нас така затримка державного розвитку. І церковного теж. Ми не пройшли цю стадію раніше. Проходимо тепер. Точно так же ми проходимо і мовну ситуацію – чехи і поляки її пройшли раніше, а ми зараз. Бо раніше не мали можливості. А тепер маємо. І мусимо пройти. Точно так же ми проходимо і політичну ситуацію – те, що у нас відбувається на виборах в останні 20 років, у США відбувалося півтора століття тому. Бо так склалося. Так розвивалися вони, а так розвивалися ми.

А тупоголові сноби дивляться на нинішню ситуацію там і тут – і, не розуміючи елементарних законів фукнціонування тих чи інших процесів, вимагають все те, що там у них, тут і зараз у нас. Недорогенькі, ви поїдьте в Африку і подивіться, що буває, коли суспільство із середньовіччя взяли і підтягнули технологіями в 21-е століття. Люди як срали на пляжах, так і сруть – але в мобільними у кишенях, і з купою фоток по інтернетах. А коли на пляжах срали десь в Іспанії – ні мобільних, ні інтернетів не було, бо це відбувалося кілька століть тому. І вони, іспанці, свій шлях до несрання на пляжах пройшли. А якісь гвінейці чи ліберійці – ні. І те, що їм привезли в країну технології 21-го століття – аж ніяк не означає, що вони уже уповні є людьми 21-го століття.

Точно так і Україна. Нам треба пройти певний шлях. І якщо ми його не пройдемо – звісно, пришвидшеними темпами (подивіться, скільки всього уже зроблено за ці 4 постреволюційні роки) – ми не будемо цілісними явищем свого часу. Ми не будемо нормальною європейською країною, доки не отримаємо власний мовний і церковний простір (щоб потім, можливо, від цього церковного простору піти у атеїзм, так; хоча поляки он не пішли, і непогано себе почувають зі своєю релігійністю у 21-му століття, нічим не гірші за ісландців, а в деяких моментах і кращі – принаймні, Польща післякомуністичних часів не стояла на порозі тотального банкрутства, як омріяна багатьма Ісландія). Бо це був стандартний шлях європейських націй/країн.

(В принципі, все це чудово корелюється із неупоротоватною філософією. Неупороті ватники, вони на відміну від упоротих, чіпляються за пам’ятники Леніну, вулиці Дзержинського та інші комуноїдні фетиші не через ідеологію, а винятково тому, що вони живуть у форматі “Якщо отак є, значить, так було завжди”. Згадайте, ці плачі, що “я тут з мамою морозиво їв під пам’ятником”, це ж класичний приклад – якщо я тут маленьким гуляв і їв морозиво, а пам’ятник уже стояв, значить, він стояв тут завжди, тому нехай стоїть. Якщо тут зараз говорять московитською – значить, тут завжди говорили московитською, тому хай і говорять. От і у нашій історії – якщо в якійсь Ісландії тема релігії на маргінесах, значить, так завжди було. Бо як інакше. “Океанія завжди воювала з Євразією”. Орвелл знав.)

Ще один цікавий приклад – коли люди, замість того, щоб віддати шану цій події тисячолітнього масштабу, беруть у Африкана Свиридовича палочку і починають, яко справжні дослідники калу, вишукувати якісь негаразди – і виставляти їх як найголовніший підсумок події. Я про отого “Наріка” (офіційно відомого як Олександра Петровського). Ай-яй-яй – волають ці люди – ви бачили, хто поїхав у Стамбул у складі делегації?! Бачили, так. І що? Це якось применшує значення події? Це якось впливає на зміст підписаного Варфоломієм І томосу про автокефалію ПЦУ? Ні? Ну а чого ж ви тоді рвете сраку так, ніби від появи цього “Наріка” в околицях Фанару завтра події фільму “2012” стануть реальністю?

Подібні персонажі в складі делегації – це не косяк, але проблема винятково політика Петра Порошенка (не косяк тому, що навряд чи він сам складав цей список і особисто вносив чи затверджував того бородатого чувака з Днєпрапєтровска). Причому далеко не найбільша і ненайсерйозніша у масштабах України чи навіть його, Порошенка, персони. Втім, у нашого суспільства подібне викривлене розуміння подій і процесів – те, що дійсно важливе, вони не бачать, а якась дрібниця, ще і вміло роздмухана спеціально найнятими людьми, викликає справжній баттхьорт. Візьміть хоча б персону екс-голови НБУ Гонтаревої і проаналізуйте реакцію суспільства на її діяльність. Це практично еталонний приклад.

P.S. [В режимі безкоштовної необов’язкової поради] Якщо ти атеїст – живи собі в атеїстичному світі і не парся з приводу якихось подій в християнському світі. (Або, якщо паришся, особливо з претензіями до держави – не забудь, що ти чи твої колеги по світу вчора так само вимагали від держави участі у, скажімо, питанні ЛГБТ. І подумай, чим твої вимоги до держави кращі за інші.) Якщо ти бачиш у наданні томосу тільки персону якогось бородатого бізнесменобандюка – бач на здоров’я, але не влаштовуй з цього шоу для всіх, бо не всі сприймають одну й ту ж подію, як ти. А ще краще – пройди мимо, особливо якщо ця подія тебе взагалі ніяк не зачіпає. І у соцмережах буде спокійніше, чистіше, і ти не виглядатимеш таким довбнем, яким виставляєш себе, влаштовуючи подібні безглузді срачі.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s