Вчора в чемпіонаті Іспанії сталася подія, аналогів якій ви навряд чи десь колись знайдете.
Красиво звучить – “найкращий бомбардир в історії”. Але – як виміряти це найкраще бомбардирство? По чому? Всі турніри скопом – збірні, клуби, напіваматорські чемпіонати регіонів чи взагалі товариські матчі (як набивав собі статистику Ромаріо)? Де він, той найточніший критерій?
Я не знаю, чи можна назвати його ідеальним, але він таки є. Цей критерій включає до списку бомбардирів усіх, хто забивав в чемпіонатах топ-п’ятірки європейських ліг. Поясню, чому особисто я вважаю його найнаближенішим до ідеалу. По-перше, чемпіонат – це головний, основний турнір для футболіста. Кубки вже не мають такої ваги, як колись, в єврокубках грають не так часто, як у чемпіонатах, та і не всі (тут футболіст, який би він не був геніальний, може і не потрапити до євросезону; а до 1955-го єврокубків узагалі не існувало). А в чемпіонатах і кількість матчів, і регулярність, і постійність – якщо ти дійсно бомбардир високого класу, ти будеш грати в чемпіонаті постійно.
Чому топ-5? Бо ці чемпіонати (Англія, Іспанія, Італія, Німеччина та Франція) – дійсно найсильніші у світі. Принаймні, в Європі точно. Колись із ними могли потягатися бразильці чи аргентинці, але той час давно пройшов. Та й у Бразилії в найзірковіші її часи не було загальнонаціонального чемпіонату. Одним словом, топ-5 тому, що це дійсно топ-5.
Отже, вчора на стадіоні “Аноета” на 85-й хвилині матчу Ліонель Мессі забив у ворота “Реала Сосьєдад” гол, який став для нього 366-м в чемпіонатах (власне, чемпіонаті Іспанії, більше він ніде не грав). І за цим показником він наздогнав легенду англійського футболу Джиммі Ґрівза, у якого теж 366 голів. Правда, якщо брати до уваги кількість матчів, витрачених на це, то у Мессі цей умовний коефіцієнт значно кращий – аргентинець відіграв всього 401 матч, тоді як англієць 528. Тому Лео все-таки на півкроку попереду.
А на першому місці – його, уже здається, вічний суперник. Кріштіану Роналду. Відтепер вони удвох на футбольній вершині світу. І ніхто у найближчому майбутньому не зможе до них навіть наблизитися. Передивіться список цієї топ-десятки бомбардирів усіх часів. І поверніться до Ліонеля та Кріштіану. Бачите – це різні чемпіонати, різні роки, епохи навіть. А тут мало того, що вони грають в один час – так ще й у одному чемпіонаті! Уже дев’ятий сезон.
…Останній із тих, хто спробував сягнути вершини до них, Алан Ширер, зав’язав ще тоді, коли на рахунку Мессі було всього лиш 7 голів у Ла Лізі. От і рахуйте, коли можуть з’явитися ті, хто кинуть виклик цим двом героям. Тільки не забувайте, що вони все-таки унікальні. І повторити їх результати (у Роналду в “Реалі” – 9 сезонів, нагадаю, це не одиничний випадок – середня результативність більша 1 м’яча за гру!) буде ой як непросто.
А поки що ми просто будемо спостерігати за боротьбою цих гігантів. 7 голів різниці – дуель доходить до кульмінації. І як же не хочеться (навіть мені, барсафану із 25-річним стажем), щоб Роналду цим літом залишив “Реал”. The show must go on!