Чикатилобандерівець

Цікаве це заняття – відшукувати українську мову там, де її, здається, і не повинно було б бути.

Ось, наприклад, Леонід Парфьонов для свого фільму “Птица Гоголь” відкопав лист (як він стверджує, єдиний відомий), написаний Гоголем українською мовою.

Ну чудово ж. Хтозна, може, колись знайдуться і якісь тексти – скажімо, гіпотетичні оригінали “Вечорів на хуторі біля Диканьки”, бо ж там не московитська мова, якщо розібратися – українською…

А я от передивлявся фільм про суд над Андрієм Романовичем Чикатилом. І натрапив на дуже цікаву річ.

Загальновідомо, що він родом із України (Великописарівський район Сумської області), але від села Яблучне, де народився і жив Чикатило, до кордону з Московією всього якихось 30 кілометрів. 1961-го Чикатило поїхав з рідних країв до Ростовської області, де й прожив свої наступні 33 роки. І якось про його українське походження взагалі майже не згадувалося в жодному фільмі, в жодній статті. Ну, народився в Сумській області, так то все Радянський Союз був. Одним словом, акценту на його національності ніколи не було.

А ось я дивлюся кадри з судового засідання. Послухайте уважно.

Чуєте? Це ж українська мова. Причому досить чиста українська мова. Вжитий же інфінітив “слухати” (на 0:49), саме із закінченням “ти”, говорить про те, що Чикатило знав і літературну мову. Можливо, в школі вивчив – та й запам’ятав.

Ось він дає інтерв’ю – і, розпочавши московитською та збившись, знов переходить (на 0:17) на українську.

Там в самому кінці першого відео Чикатило щось говорить про Україну. То я ось що подумав. Справа ж 1992-го року розглядалася, коли СРСР уже розпався. То, може, ця українська мова була не випадком, не викликаною емоціями, страхом чи чимось іншим – а такий хитрий план Андрія Романовича, щоб закосити під патріота України, і добитися, щоб його, як українця, перевели з Московії на історичну батьківщину, а там, тобто тут вже якось відпетляти від смертної кари.

Хтозна. Цього ми вже ніколи не дізнаємося. Але сам факт такої гарної української мови у легендарного маніяка вартий уваги.

 

One thought on “Чикатилобандерівець

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s