“Червоний”. Мої враження

Що ж я побачив такого в “Червоному”, чого не повинно було б – на мою дилетантську думку – там бути.

Давайте домовимося так – про плюси фільму я писати не буду, про них багато хто сказав, написав, блаблаблав і таке інше. Ось вам, наприклад, пост від Зена Антипопа, почитайте, гарно сказано. Я ж зосереджуся на критиці.

Отже. Головна моя претензія в тому, що фільм називається “Червоний” – так, я знаю, що там подвійна, навіть потрійна (чи й почетверна) суть в цій назві – а власне Червоний і не є головним героєм фільму. Ну от так, не є і все. Тому, що насправді головними героями фільму є Абрамов (головний в таборі мусор) і Гуров (прорадянський українець під погонялом Льотчик).

Так, саме вони є головними героями – бо їх лінії проходять через увесь фільм, вони розкриваються, показані в русі, так би мовити, живими людьми. А Червоний – це схема. Це фон. Який з’являється у фільмі, мелькає пару разів – і потім чомусь відсувається на другий план.

Це впливає і на загальне розуміння фільму. (Да, давайте домовимося, що ми обговорюємо зараз фільм, а не книжку Кокотюхи, бо я її не читав. Читала дружина – і не в захваті від того, як книжку трансформували у фільм. Хоча це в принципі звичайна річ, я не згадаю жодної відомої і прочитаної мною книжки, яку б адекватно екранізували.) От з’являється Червоний. І потім несподівано він уже верховодить усіма українцями. Просто – прийшов і опа. А потім так само опа – і уже повстання. Просто показані якісь точки, між якими не проведені ніякі лінії.

Тоді як історія Абрамова-Гурова-Таміли – чітка, виразна, активна. Наче головні герої – це саме вони. Як би вам пояснити… Ну, це, наприклад, якби у “Джанго” головним героєм був Шульц, а сам Джанго час від часу з’являвся для якихось дій – і потім знову відходив на другий план, ніяк не розкриваючись. Звісно, у Шульца велика роль, але він не відтіняє Джанго. А пара Гуров-Абрамов якраз відтіняє Червоного.

Що мені ще не сподобалося – це те, що фільм складається з якихось уривків, які, як вставки Франкова в тексти журналістів “Футболу”, зроблені “аби було” або “тому, що я знаю про це”. От сцени з машиною. Ходить цей Абрамов, її витирає, вилизує – і все. Ніяких прив’язок до неї в фільмі немає, хіба що згадка про те, що він там десь воював (але це цілком очевидно і без сцен з трофейною машиною).

Епізоди з “суками” – я так розумію, це якраз і є один із смислів назви фільма (“червона” зона, боротьба “чорної масті” із “ссученими”). Але теж якось невиразно – мелькнули, порізали, і все, нібито їх і не було.

Викликає неоднозначне відчуття епізод із Французом. Навіщо взагалі йому стільки уваги приділяли, цілу розмову з Колєй-Тайгой влаштували – щоб потім тут же хлопнути? Ну і так, “Француза прямо в строю при всіх пристрелив, а Червоного ніяк замочити не міг”? Дійсно, виглядає не дуже реалістично.

Про картинку не скажу нічого поганого, “Гіркі жнива” виглядають гірше – там знімальна група просто приїхала у Пирогове, без напрягу зняла сцени про українське степове село в лісі, і не заморачувалася такими деталями. Тут же дійсно концтабір, шахта і все таке. (До речі, “Коля-Тайга” на прес-конференції перед фільмом розказував, що керівництву міста пропонували зробити там – в цьому реально побудованому таборі – музей тоталітаризму чи чогось такого. Але ж ви самі розумієте – Вілкул… Коротше кажучи, його вже на дрова місцевий люд порозтягував. Чи дорозтягує.)

До фільму будуть ще пріквел – по першій частині книжки (не читав, не знаю), і сіквел. По сіквелу скаже таке. Мені б особисто хотілося побачити,  як ця кумпанія, яка втекла із табору, увесь фільм пробирається до України. Я знаю, в стилі якогось роад муві, вестерну. Щоб це було швидко, драматично і без затяжок (як тут). Ну, і з акцентацією на Червоному. Бо його образ, як нам з дружиною здалося, так і залишився нерозкритим.

Хоча – Кокотюха ж обіцяв, що ми будемо мати нового героя. Ми і маємо. Він дійсно не скиглик, не пораженець, а воїн і переможець. Та шкода, що за цією сверхзадачею у авторів фільму (перш за все, автора сценарію) забулося про інше.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s