Українці, не забувайте різанину в Смирні

Час від часу доводиться зустрічати в фейсбуці закид про те, що, мовляв, не потрібно українцям уподібнюватися до московитів. Мовляв, ми ж люди, не то що вони. Так от що я вам скажу, любі мої.

1919-го року розпочалася греко-турецька війна. Можна довго говорити, хто був правий в тій війні, хто ні – все одно до спільного знаменника ми не дійдемо. І турки мали право на землі Малої Азії (це таки була їх країна, Османська імперія, хоч вона і розліталася на шматки зі швидкістю звуку), і греки так само (на малоазійських землях жила сила-силенна греків, причому з’явилися вони там раніше за турок).

Війна ця тривала три роки, з двома договорами, перший з яких, Сервський – невиконаний в тому числі завдяки втручанню РРФСР – досить суттєво обкарнав Османську імперію. Якби він таки діяв, то зараз ми мали б на мапі світу і азійські регіони Греції, і незалежний Кудристан, і доступ Вірменії до моря, і багато чого іншого. Але війна продовжилася, завершившись Лозаннським договором, який все це перекреслив.

Але я не про те. А про місто Смирну, в якому на початку ХХ століття мусульмани складали ледве чверть населення. Більше половини – це були греки, також великі єврейська, вірменська діаспори, італійці, французи, австрійці, англійці… Таке європейське, в основному грецьке, місто.

Так от, цього міста більше немає. Після події, яка відома в історії, як різанина в Смирні. Це коли турецькі війська дійшли до міста, яке греки – за угодою, а не просто так – здали Кемалю під умови, що кожен турецький солдат, який завдасть хоч якоїсь шкоди мирному населенню, буде розстріляний. Грецька жандармерія підтримувала порядок в місті, передавши його переможцям “в целості і сохранності”. А потім почалося…

Всього кількість загиблих варіюється від 100 до 200 тисяч. Звісно, це були греки. Також вірмени (які зовсім недавно пережили геноцид в іншій частині Османської імперії), євреї… Після того, еллінської Смирни не існує, на її місці постав повністю мусульманський Ізмір.

Так от, до чого я веду. Греки самі були не янголи в тій війні. Власне, на війні янголів не буває. Але! Нейтральні країни – передусім Антанта – неодноразово заявляли про те, що греки поводилися із мирним турецьким населенням значно краще, ніж турки з мирними греками. Всі ці французи, англійці та інші – хвалили грецьку армію за таке джентльменське ставлення до цивільних, за їх гуманізм і людяність, проявлені до ворожого населення. Та коли кемалісти почали вирізати в Смирні греків, а ті тікали на набережну і благали екіпажі кораблів, які стояли на рейді – все тих же англійців, французів та інших, – про допомогу, ті відмовилися навіть прийняти нещасних на борт. Вони ж бо дотримувалися нейтралітету! Он там нагорі фото, зроблене з такого нейтрального корабля.

Так от, шановні українці, коли вам вчергове розказуватимуть про те, що ми не московити, ми не маємо права, ми повинні бути людьми – згадайте про грецьке місто Смирну. Якого не існує саме тому, що греки виявилися в тій війні людьми. А турки начхали на це. (І так звані “нейтральні країни” – майже всі ті, хто зараз однією рукою підписують санкції за “Сіменс”, а іншою пробують продовжувати торгувати з Московією – теж.)

Бути людиною у війні з нелюдом – це навіть не на 99,9, а на 100% приректи свої міста і села, своїх людей, свою країну на загибель. Ніколи не забувайте про це. І про те, що сподіватися треба лише на самих себе. Бо союзники сьогодні є, а завтра їх немає. А ворог залишається назавжди.

Частина 2
Стамбульський Крим. Як турки остаточно вирішили грецьке питання

One thought on “Українці, не забувайте різанину в Смирні

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s