Стамбульський Крим. Як турки остаточно вирішили грецьке питання

Отже, продовжуємо прогулюватися історією непростих грецько-турецьких стосунків.

Різаниною в Смирні, про яку я розповідав минулого разу, не завершилася історія греків в Османській імперії. Так, майже з усіх регіонів Туреччини еллінів вислали на історичну батьківщину. Але в Константинополі (так досі в грецькій мові називається Істанбул) греків з різних причин залишили. Не всіх, але, наприклад, 1927 року їх там жило 119 тисяч.

І жило, до речі, непогано. Греки відбудували свої райони, розвивали бізнес, багатіли. Все це турків дещо напрягало. А коли після Другої світової з’явилася проблема Кіпру… Справа в тому, що на Кіпрі після його захоплення османами почали селитися мусульмани. (Правда ж, схоже на московитів і Крим?) Їх там завжди було небагато – наприклад, на 1974-й рік, рік головних подій на Кіпрі, які острів, та і вся Європа вихаркують і до сьогодні, турок там жило всього 18%. Але в Анкарі вважали його частиною “турецького світу”. Проти Великої Британії, яка тоді володіла островом, турки не хотіли і не могли  виступати. Але на початку 50-х на Кіпрі грецька більшість все частіше піднімала тему “енозису”, возз’єднання з Грецією. Таке в Анкарі терпіти було вже несила.

Як відомо, Мустафа Кемаль, більше відомий як Ататюрк, народився в Європі. Конкретно – в місті Салоніки, що зараз є частиною Греції. (Яка іронія долі – саме Салоніки стали центром грецьких біженців-переселенців, яких кемалісти в 20-х вислали з Туреччини.) Будинок Кемаля зберігся, 1935-го греки навіть передали його Турецькій республіці, та зробила в будинку музей. Поруч функціонував консулят Туреччини.

І от у вересні 1955-го року Стамбулом пронеслася страшна чутка. Кляті греки підірвали святиню, будинок Ататюрка! Пізніше ця чутка була підтверджена інформацією по радіо. Сірник був підпалений і піднесений до копиці сіна. Спалахнуло так, що мало не здалося нікому…

Загиблих насправді було не так багато. Офіційно 13 чи 16 (плюс один вірменин), неофіційно близько 30-ти. Але головне тут було не у вбивствах – а в погромі грецьких районів. Стамбульці, яких поліція чомусь (хе-хе) не зупиняла, просто знищили всю грецьку власність. Під раздачу заодно потрапили все ті ж вірмени, також євреї і навіть трошки мусульман. Але основна мета була – вигнати із Стамбулу греків.

І мети цієї було досягнуто. За 10 років після погрому їх кількість скоротилася удвічі, а на початок ХХІ століття еллінів в Константинополі налічувалося всього-на-всього близько 2,5 тисяч. Втім, на цьому боротьба Туреччини і Греції не завершилася. Бо був ще один регіон (про який поговоримо іншого разу)…

Два додатки до статті.

Додаток 1. Є в Греції такий район Західна Фракія. Так от, він знаменитий тим, що там проживає потужна турецька діаспора. Так-так, проживає – в теперішньому часі. Ні після малоазійської катастрофи 20-х, ні після стамбульського погрому 1955-го – їх не чіпали. Ба більше, права її офіційно визнані. (А ще пишуть, що за турок у Західній Фракії ще в міжвоєнний період вписувалися Англія з Німеччиною – тоді як доля греків в Стамбулі їх не дуже хвилювала. Чому? Одна з версій – православ’я греків, тобто релігійна єдність із Росією/СРСР, через що західні країни і підтримували Стамбул. Політика…) І зараз мусульман – правильніше говорити так, хоча більшість з них таки турки – в регіоні більше 30%, хоча раніше було менше. Ще одна історія різного ставлення до ворога – і різних наслідків.

Додаток 2. Ви вже здогадалися, що ніякого вибуху в будинку Ататюрка не було? Тобто він, звісно, був – на вулиці, несильний, повибивало вікна і щось там трохи пошкодило. (Музей функціонує і досі.) Але греки до нього не мали ніякого відношення. Пізніше вияснилося, що це зробив турок, працівник музею. А бомби (три штуки, дві не спрацювали) він начебто привіз… із Стамбулу. Одним словом, все вказує на те, що це була банальна турецька спецоперація для виправдання майбутнього запланованого погрому.

Як же це нагадує Україну і одну сусідню (хочеться вірити, поки що) країну!..

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s