Німецьке ОРДЛО. Як голосують “оссі”

1990 року, як відомо, Німеччина об’єдналася. І східна її частина стала шістьома землями ФРН. Як же вони голосували на виборах до бундестагу своєї старої-нової батьківщини? А ось ми і подивимося.

1994 рік, перші вибори після повернення. (Були ще вибори-1990, але вони відбулися прямо після об’єднання Німеччини, тому не є показовими.)  Я виділив Partei des Demokratischen Sozialismus, Партію демократичного соціалізму – яка була фактично продовженням тоталітарної Соціалістичної Єдиної Партії Німеччини, яка правила у НДР. Ось дивіться на результати PDS у федеральних землях.

Як бачимо – я спеціально відділив лінією колишню НДР – саме там, де комуняки й лютували, за них найбільше і голосували. А найменше – у “найреакційнішій”, як писали в СРСР, німецькій землі Баварія.
н1994
1998 рік. Та сама картина – шість східнонімецьких земель, а далі різке падіння результатів.
н1998
2002 рік. Результати дещо впали, але знов-таки – “оссі” продовжують голосувати за екс-комуняк. До речі, зверніть увагу на перші дві землі під рискою. Бремен і Гамбург здавна є одними із найлівіших земель ФРН.
н2002
2005 рік. У Тюрінгії екс-комуняки, які змінили вивіску на “Ліві”, перемогли ХДС! І до місцевих переможців, СДПН, їм залишалося трохи менше 4%. Та й взагалі зверніть увагу на ріст ультралівих настроїв на сході.

А ще – на те, що до них прибилася федеральна земля Саар, та, що на заході. З чим це пов’язано – не знаю.

Ну, і звертайте увагу на останнє місце. Все та ж Баварія.
н2005
2009 рік. Ліві західні Бремен і Гамбург потрохи наближаються до “оссі”. А на сході “Ліві” виграли вибори до бундестагу у двох федеральних землях!
н2009
2013 рік. Повторити свої досягнення “Лівим” не вдалося – але результати на сході у них ще досить високі. Втім, Саар випав із дружньої ультралівацької компанії, приєднавшись до Бремена і Гамбурга.
н2013 1
Але це ще не все. Справа в тому, що на тих виборах уперше заявила про себе інша ульта-партія – тепер вже з правого флангу – “Альтернатива для Німеччини”,  Alternative für Deutschland. Вона тоді ще не пройшла до бундестагу, її зірковий час прийде на наступних виборах. Але!

Бачите – найвищі результати у ультра-правих, як і у ультра-лівих – теж на сході. Вибиваються із цього ряду тільки Берлін (ну, тут зрозуміло, ультра-правих треба шукати не по столицях) і Саксонія-Ангальт.

До речі, у Гамбургу і Бремені – класичних, так би мовити, лівих землях ФРН, показник AfD якраз низький, нижче, ніж у Баварії.
н2013 2

2017 рік. Тут табличка трохи інакша, показники відсортовані по пункту Zweit (це голосування по партійних списках). Починаємо з “Лівих”. Класика жанру – шість східних земель попереду. Три західних – Бремен, Гамбург і “прімкнувший к нім” Саар – уже близько. Розповзається зараза… Баварія упевнено тримає останнє місце.
н2017 1

З “Альтернативою” теж усе зрозуміло. П’ять східнонімецьких земель, які топлять за ультра-лівих – так само підтримують і ультра-правих. Столиця тільки має дещо нижчий результат. А в Саксонії AfD взагалі виграла вибори!

До речі, ріст “Альтернативи” пішов по усій країні, традиційно антилівацькі Баварія та Баден-Вюртемберг он уже близько за результатами до “оссі”.
н2017 2

Ну ,і свіжі вибори, 2021-го. Тут відсортувати Вікіпедія не дає можливості, тому я просто виділю відповідними кольорами землі екс-НДР. У “Лівих” результати поповзли униз, причому на сході швидше, ніж на заході – тож між останньою землею “оссі”, Бранденбургом, та першою “вессі”, Бременом – різниця у підтримці Linke уже менше відсотка.
н2021 1
А от “Альтернатива” досягла рекорду – виграла вибори у двох землях! Як ви розумієте – обидві землі на сході. Причому у Саксонії друге місце (СДПН) відстало від AfD аж на 5 відсотків. Берлін традиційно тут не дуже підтримує, зате виріс показник ультраправих у традиційно в останні десятиліття прихильному до ультралівих Саарі. Може, туди репатріантів із екс-СРСР звозять, тому і така підтримка “ультрів”?..
н2021 2
Висновок.

Навіть Німеччина, з усіма її можливостями – досі, через 30 років після повернення (і без потужного контрвпливу Московії, принаймні у першій половині цього тридцятиліття!), ніяк не може перетравити комуняцьку спадщину НДР.

А тепер подумайте, що буде з нами, якщо повернути ОРДЛО (і Крим).

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s