Чого доб’ється Гриневич своєю “територіальною” ідеєю для початкових шкіл

57a318665dee3-0001-c355d61e-57923319-5d03-68a8d5cf_1200_watermarkРаз народ уже вимагає – напишу все, що я думаю про цю безглузду і популістичну ідею “територіального принципу” комплектування початкових шкіл.

Для початку – про ситуацію, яка є зараз. Значить, маємо таке.

1) Не дивлячись на те, що формально гімназії-ліцеї-колегіуми в Україні функціонують чи мають функціонувати з середньої школи, а початкова школа всюди просто школа – по факту початкові школи при гімназіях-ліцеях-колегіумах відрізняються рівнем. Рівнем учнів, рівнем учителів, рівнем матеріально-технічного наповнення. Це я вам можу сказати як батько дитини, яка другий рік навчається у гімназії, що входить в топ-5 у нашому місті.

2) В ці “ні разу не гімназії-ліцеї” початкові проводиться відбір – в форматі співбесіди. Тобто просто так потрапити формально не можна.

3) По факту можна потрапити за гроші. І я знаю чи принаймні підозрюю такі випадки навіть у нашому класі.

4) При цьому частина дітей реально потрапляє за чесними результатами співбесід. І я знаю такі випадки – крім свого Богдана – у нас в класі.

5) У звичайні школи потрапляєш просто за визначенням. Це я знаю як батько дитини, яку без нашого дозволу записали у нашу нинішню “територіальну” школу. Так-так, ми чогось прийшли в школу і побачили Богдана там у списку.

6) У мене на районі є дві “звичайні” школи. (І по сусідству 2-3, теж “звичайні”.) “Елітних” немає ніяких. Доводиться їздити на лівий берег Дніпра в гімназію (в колегіум на рідному правому березі, до речі, рідний колегіум дружини, Богдан не пройшов за співбесідою).

Так, вводную закінчив. Підіб’ємо бабки. В місті є умовно 100 “звичайних” шкіл і 10-15 “елітних”. Є далеко не в кожному районі. В основному в центрі чи в кількох спальниках. (Принаймні, у нас так.)

Що ж пропонує Гриневич і Ко?

Пропонує вона ось що. По суті – прибрати “елітний” рівень початкових шкіл. Формально це так не називається, адепти Гриневич говорять про те, що МОН хоче, “щоб у всіх початкових школах був високий рівень” – але ми з вами, ті, хто не соціалісти і не утопісти, а живемо в реальному світі, чудово розуміємо, що однакового рівня не буде ніде. І ніколи. Це тільки при комунізмі – тобто в армії і на зоні, де всі дійсно рівні.

Отже, дивимося, що відбувається. В нашій гімназії 100% первачків пройшли відбір. Частина з них, очевидно – за гроші. Частина з них – реально пройшли. Тобто це відібраний рівень. Навіть з урахуванням тих, хто пройшов за гроші – рівень, який вищий за середньостатистичний. Що буде після введення “територіалки”?

По-перше, частина – підозрюю, більша – буде з місцевих жителів. Що майже обов’язково означатиме зниження рівня, бо ніякого відбору не відбуватиметься.

По-друге, залишиться частина “відбіркових” місць. Гриневич уже заїкнулася про жеребкування – що по факту, принаймні, в Запоріжжі, означатиме, що просто виросте ціна за вступ у цю школу. Якщо раніше із 100 дітей умовних 35 зайшло в школу за 7-10 тисяч кожен, а 65 зайшло зі знаннями, то тепер із 100 дітей 70 зайде по територіальності, тобто хто зі знаннями, хто без. А 30 зайде за гроші, причому це буде не 7-10, а 15-25.

Цілком очевидно, що рівень таких початкових шкіл упаде. Тобто якщо умовно позначити нинішні гімназії за 1, а звичайні школи – 0, то ці “територіальні” гімназії будуть в районі 0,4 в кращому випадку. Реально буде навіть менше.

Більш того, у перспективі впаде і рівень середньої школи. Бо зараз для гімназії готує 5-класників власна умовно елітна початкова школа. Надалі ж цих умов для підготовки не стане.

Як не стане і тих проектів, які відрізняють умовно елітні школи від умовно звичайних. Наприклад, у Богдана в гімназії уже зараз англійської більше, ніж у звичайних школах. І це логічно – бо завдяки відбору (навіть попри “куплені” місця) рівень дітей дозволяє робити з ними більше. Надалі рівень упаде, і просто не буде критичної маси дітей, які будуть тягнути цей вищий рівень. В перспективі це вдарить і по середній/старшій школі, де теж зменшиться число різних освітніх проектів. Десь до тих самих 0,4 плюс-мінус.

Що бачу в цій ситуації я? Я бачу, що проблема у тому, що концентрація елітних шкіл нерівномірна. Ось у чому проблема. І так, я б залюбки водив, а не возив Богдана у гімназію. Але у мене на районі таких немає. А дітей з мого неелітного району у нас в школі вистачає, це я знаю уже по факту. З мого під’їзду у Богдана в класі 3 дитини, щоб ви розуміли. Тобто – давайте замість формату “в спальнику 0% елітних шкіл, в центрі – 67%” зробимо “в спальнику як мінімум 1 елітна школа, в центрі – 33%”. Це, на мою думку, оптимальна схема.

Це не тому, що я такий пихатий і хочу, аби моя дитина могла понтонутись перед однолітками. Я знаю, що його рівень дозволяє йому багато працювати. Але навіть у гімназії у нього бувають випадки, коли він випереджає усіх і нудиться. А, зважаючи на особливості його характеру, він може і заважати іншим. Тепер же подивимося, що буде, якщо його віддати у звичайну школу. Йому буде зовсім нудно, він буде балуватися на уроках – і дуже швидко заробить реноме разгільдяя і бешкетника. Хоча насправді він розумна дитина, яка охоче займається навіть складними завданнями. (Один приклад – у всесвітньо відому економічно-стратегічну гру “Каркассон”, на коробках якої вказано “8+”, він почав грати ще до 5 років.)

Саме тому я й хочу, аби були школи різного рівня. Ба більше – я дійсно не згоден, що в деяких районах немає шкіл звичайних, куди могли б без конкурсу попасти всі, чиї батьки не хочуть напрягатися. Але при цьому загальну кількість “шкіл із складнішим рівнем” не треба знижувати – просто варто було б їх розкидати рівномірніше, і, відповідно, рівномір ніше будуть розподілені звичайні школи.

P.S. Відразу скажу опонентам – аргументом “іди в приватну школу” можете підтертися. Бо я якраз не виступаю за те, щоб усе можна було вирішити грошима. І я нічого не вирішував грошима. І не вирішуватиму грошима. Не мають школи права зараз бути “елітнішими”? Зробіть їм це право. Саме для того, щоб ті, чиї діти розвинутіші (а в 6 років це вже очевидно помітно) могли дати своїм дітям більше.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s