В чому В’ятрович неправий щодо Висоцького як “мацальця русского міра”

Так ким є для русского міра – і для України – Володимир Висоцький, Віктор Цой, Міхаїл Булгаков та інші?

Безперечно, по суті В’ятрович абсолютно правий. І в цьому немає нічого ні дивного, ні образливого. Це звичайна констатація факту. І в той же час – незвичайна.

Якби В’ятрович підняв цю тему в ході якоїсь дискусії про вплив Висоцького/Цоя/Булгакова на український культурний простір, якби це було зроблено а) в рамках якогось глобальнішого обговорення і б) з метою дійти до якогось розуміння – чи так це, а чи не так, що робити, як протидіяти (якщо треба протидіяти) – це була б одна історія.

Ми ж маємо зовсім іншу історію. Коли на ювілей цього митця він просто зробив такий собі вкид – не розраховуючи ні на який конструктив. Максимум, на що можна було розраховувати в цій ситуації – це на відповідну реакцію. От ми її і маємо – у вигляді постів і коментів, що, мовляв, “не чіпай святого своїми брудними лапами”.

Хоча, якщо говорити тверезо – Висоцький це навіть не минула, а позаминула епоха. І те, що його згадують один раз на рік (а то й рідше), на день народження – чудова ілюстрація його значимості і впливу на нинішнє українське суспільство. Висоцький – це минуле і минуле упевнене, яке уже ніколи не стане сучасністю. (І добре, бо, дивлячись на його друга Говорухіна, розумієш, яким гівном міг стати той, кого вважали аж навіть головним бунтарем СРСР.)

Тож з практичної точки зору – на відміну від сучасного шансону, від “Сватів” та іншого сучасного умовно культурного продукту – про Висоцького нема чого говорити. Він уже нікого і нічим не запалить і не заманить нікуди. Це зірка, яка давно погасла, і просто відблиски її через світові роки долинають до нас.

Тому треба було просто дати цій зірці спокійно залишитися у минулому. Обговоривши її феномен і залишки впливу на українців у спокійно-конструктивному форматі. А не влаштовувати такий, якщо хочте, непрофесійний вкид.

Втім, Україна постреволюційних часів тим і вирізняється, що спокою і конструктиву тут дуже мало. А вкидів і криків повно. Тож маємо те, що маємо.

One thought on “В чому В’ятрович неправий щодо Висоцького як “мацальця русского міра”

  1. Та правильно зробив В’ятрович. Це називається вкид гівна на вентилятор.
    яка стосовно цього може бути дискусія на 4-му році війни.
    Це просто висвітило тих хто досі тримається за мацальця русского міра.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s