Де в Московії так “тонко”, що може “порватися”

В пострадянському інфопросторі гуляє така думка, що північ Казахстану за певних умов може відійти до Московії – мовляв, там багато московитів, тому (натякаючи на Донбас і Крим)… Але є суттєва різниця.

Так, дійсно, в 6 північних областях Казахстану від третини до половини населення – московити. Але це ж Казахстан. Де Назарбаєв керує так, що за московитський сепаратизм дають реальні строки. Так що на місці московистьких ьімперців я б не про Казахстан думав, а дещо про інше.

Ось про цей регіон.

6Volga

Давайте розглянемо національний склад (у відсотках) цих шести республік.

Мордовія

Московити – 53,16
Мордва – 39,91
Татари – 5,20

В Мордовії московитів поки більшість. Але і тут, і всюди в республіках регіону за останні років 30 їх кількість скорочується.

Чувашія

Чуваші – 65,10
Московити – 25,83
Татари – 2,73
Мордва – 1,04

Тут, як в Казахстані.

Марій-Ел

Московити – 45,08
Марійці – 41,76
Татари – 5,51

Московити перші, але якщо до марійців доплюсувати татар – ситуація протилежна. А через років 10 і доплюсовувати не треба буде.

Татарстан

Татари – 53,15
Московити – 39,65
Чуваши – 3,07

Тут ситуація, схожа на казахстанську – московитів багато, але хай вони спробують рипнутися.

Удмуртія

Московити – 59,98
Удмурти – 26,99
Татари – 6,50

Найкомфортніший нині для московитів регіон.

Башкортостан

Московити – 35,19
Башкири – 28,79
Татари – 24,78
Чуваші – 2,64
Марійці – 2,55

Московити перші – але порахуйте башкирів і татар разом.

rgrgw4tth

Якщо порахувати в цілому, то московити в цьому регіоні – найбільша нація, але їх там уже менше половини від загальної кількості. А татар майже третина.

Тому за певних умов саме татарський фактор буде визначальним. Ви ж не забули, що Татарстан і досі на особливому становищі в Московії, як і Чечня? І що в РФ вони увійшли по суті аж 1994-го. І в паспортах у них своя окрема сторінка. І націоналістичні рухи там досить сильні – які, у разі чого, місцева влада вльогкую використає.

Є один нюанс. У Татарстана немає кордону з якоюсь іншою державою. Він увесь у межах Московії. І вся ця умовна “Поволзька Конфедерація” теж. Але! Давайте звернемо увагу на область, яка відділяє цей регіон, конкретно – Башкирію і трошечки Татарстан – від Казахстану. Це Оренбурзька область.

Московитів там 75%, так. Але разом з тим – 7,5% казахів (ця територія здавна була близькою до казахів) і 6% татар. І давайте подивимося, як же вони розкидали по території області.

Admin-map-Orenburg-region

Чорний колір – це райони, де казахів до 50%. Сині – більше 20%. Блакитні – більше 10%. (А є ще й “татарські” райони, он два зелених, там їх точно половина від усьогг населення.)

А тепер зверніть увагу на ділянку області, яка відділяє Башкортостан-Татарстан (салатовий колір) від Казахстану (жовтий). Бачите, яка там, на сході Оренбуржя концентрація не-московитського населення? І це після років радянської русифікації. До речі, я так собі думаю, що ту частину спеціально в РРФСР залишили, щоб не було кордону між поволзькими АРСР та Казахською РСР.

Так що на місці Кремля я б дуже потурбувався про схід Оренбурзької області. Всякого там може трапитися, особливо коли центральна влада ослабне – а вона рано чи пізно ослабне…

One thought on “Де в Московії так “тонко”, що може “порватися”

  1. Дякую за цікавий матеріал. На мою думку не все так оптимістично. Справа в тому, що аборигени які проживають в цих губерніях не надто відрізняються від колоністів. Пересічний чуваш чи мордвин так само гутарить і матюкається по расєйськи, п’є білу, ходить до православної церкви. З перелічених етносів лише башкіри (так само як і татари та чеченці) менше асимілювали, завдяки належності до іншої світової релігії – ісламу. Щодо боротьби Башкірії і Татарії за суверинітет, то більшу роль тоді відігравили політико-соціальні, а не етнічні фактори. Це вимоги вигіднішого розподілу прибутків від природніх багатств (в першу чергу видобутку нафти) та індустрії (нафтохімія, КамАЗ…), ну і, звісно, більший вплив на усе з боку місцевих еліт. В інших суб’єктів таких ресурсів немає, а отже і козирів для вагомішої позиції та сподівань на краще самостійне життя.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s