Ким варто замінити портрети Порошенка в кабінетах і класах

питання української символіки часом набирає досить химерних форм.

Для початку відзначимо, що сама ідея вивішування портретів чинного президента – не дуже вдала. М’яко кажучи.  Тим паче, в парламентсько-президентській країні. Тим паче, в країні, яка ще досі не переросла “вождизм”. Тим паче, в країні, де політика – це значно більше, ніж просто політика.

Тому бігати туди сюди з портретами нелогічно, неправильно і до певної міри шкідливо. Але тоді виникає питання – чи варто кимось замінити голову держави? І якщо так, то ким?

В нашій країні сходу можна назвати три готових варіянти. І усі троє мають недоліки.

1. Тарас Шевченко. Це настільки очевидно, що з цього варто варіянту варто було почати. Плюс очевидний – персона, як той долар, всім подобається, “Батько”, творець мови, літератури, нації і таке інше. В чому мінус? Як на мене, мінус в тому, що завдяки  цьому портретному анабасису Шевченко, який досі не повністю відмився від совкової позолоти, так і не стане тим, ким він був насправді – живою (хоч і геніяльною) людиною. З червоного п’єдесталу перенести на жовто-синій? Не знаю. На мою думку, не дуже гарне ставлення до Кобзаря.

2. Степан Бандера. Так, в принципі, уже дехто робить. Плюс очевидний – нова міфологія, нагадування про ОУН, боротьбу за Україну і таке інше.  Мінус… Я бачу в культі Бандери, який уже до певної міри існує, такий мінус, що цей культ нам нав’язали. Нав’язали з Кремля, створивши, в принципі, міф про “бандерівців”. Можна довго говорити, дискутувати і таке інше, але реальної боротьби проти СРСР (на відміну від Польщі) Бандера не вів. Шухевич – вів. Але “шухевичівців” не існує, і портрети Шухевича не вішають. (Якщо знаєте зворотні приклади – покажіть.)

Крім того, мені не дуже зрозуміле – і так само не дуже приємне – задвигання в тінь персони творця і першого очільника ОУН Євгена Коновальця. Нема питань, постать Бандери в українському визвольному русі визначна (хоча до історії з розколом ОУН треба б придивитися), але коли всюди тільки він, а Коновалець на задвірках, то виникає логічне питання – а ви історію рідної країни взагалі знаєте? Чи послуговуєтеся московитськими методичками?

3. Ісус Христос. Звісно, мова не про портрет чи, хе-хе, фото – а про розп’яття. Мінус тут очевидний – Україна світська держава, та і далеко не всі громадяни (і, відповідно, чиновники) у нас є християнами. Маємо ж мусульман, чи просто атеїстів.

Когось із місцевих героїв? Але для центральної влади все одно потрібен якийсь загальноукраїнський персонаж. Хмельницький? З ним історія така, що, під яким би кутом ми не розглядали його постать – все-таки Україну під Московію загнав саме він. В нинішніх умовах нагадування про це – є не дуже доречним. Ми ж навпаки, йдемо до Європи від Московії. А усі інші персонажі, по-перше, не настільки відомі, щоб бути очевидними, по-друге, не настільки однозначні, щоб бути всім підходящими. Візьміть період 1917-1921 – та тут срачі будуть тільки так, починаючи з персони Грушевського (ви ж знаєте, де він працював після визвольних змагань, де жив і помер?).

Може, взагалі нічиї портрети не вішати? Просто герб? Втім, у нас і герба повноцінного немає, лише малий. Або б уже створили великий – або малий перейменували б і не парились…

До речі, подумалося у зв’язку з цим питанням. Що от американцям простіше – повісили портрет Вашингтона, як творця і першого очільника держави, та й по всьому. А у нас? Хто у нас – творець нашої держави? І з чого починати відлік нашої держави? І хто її перший очільник? Питання, питання…

One thought on “Ким варто замінити портрети Порошенка в кабінетах і класах

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s