Чому формат чемпіонату має повернутися до звичного, бо не в форматі справа

Останніми днями улюбленою забавкою футбольних журналістів стало обговорювати формат наступного чемпіонату. УПЛ запропонувала 5 штук, ЗМІ самі додумують ще, обґрунтовують… Забуваючи про те, що формат – не самоціль. А лише засіб. Засіб, який, на мою думку, не має ніякого сенсу в тому вигляді, про який зараз так бурхливо дискутують.

Для початку давайте згадаємо, що формат чемпіонату якраз і полягає в тому, щоб “кожен зіграв з кожним”. Власне, у європейському футболі існує лише два формати – коловий, чемпіонатний, і кубковий, який раніше полюбляли називати “олімпійським”. Мінус колового формату очевидний – немає ефектного фіналу турніру, як це є в кубковому (звідси – формат нинішніх єврокубків, позичений у американських ліг, які поєднують обидва формати: і “всі з усіма”, і “на виліт”). Плюс – немає місця випадковості. Саме тому чемпіонат виграти складніше, важче, ніж кубок. А в кубку частіші сенсації.

Якщо взяти чотири топ-чемпіонати – Англія, Іспанія, Італія та Німеччина – то ми побачимо, що формат “два кола, усі з усіма” успішно експлуатується десятиліттями (в Англії уже можна говорити про “століттями”). За одним-єдиним винятком – сезон-86/87 в Ла Лізі, коли іспанці відіграли в два етапи, на другому команди були розділені на три шістки, а в нижній за підсумками другого етапу ще й невеличкий груповий плей-офф на трьох найгірших команд скатали.

Скатали – і вже восени 1987-го повернулися до звичного формату. Не пішло. Інші навіть не пробували експериментувати. Власне, “експериментувати”. Такі експерименти потрібні – для чого? Навіщо? Для збільшення інтриги в чемпіонаті? Так я нагадаю, що не так давно і за звичайного формату в ЧУ була така інтрига, що ого-го – навіть золотий матч в Кривому Розі грали. А як 2001-го “Динамо” вирвало чемпіонство в останні хвилини матчу останнього туру? А як “Шахтар” уперше став кращим в країні? Все це було і без якихось хитромудрих форматів. Значить, не в форматі справа?

Так само і в зоні вильоту боротьба часто точилася до останніх хвилин чемпіонату. Згадайте хоча б, як “Іллічівець” 2011-го врятувався, вигравши в останньому турі у “Динамо”. А “Севастополь” програв кримське дербі “Таврії”, яка вела боротьбу за єврозону. Була ж драматургія, була – і при звичних 16 командах та 30 турах.

Далі. Вибачте за банальність, але футбол – він взагалі-то для уболівальників. Навіть наш викривлений, який не живе аж так напряму з уболівальницьких грошей. Тобто одна з причин – повернути людей на трибуни. Ну ок, давайте подивимося на новий формат – як він вплинув на відвідуваність матчів.  Ось свіжа статистика. Як бачимо, ніяк він не вплинув. Люди стали ще менше ходити. Два Класичних, звісно ж, підправлять показники – зате в другій шістці з кожним туром буде все менше глядачів. (Підозрюю, що в останніх турах відвідуваність “вилітаючої групи” УПЛ майже не відрізнятиметься від 1 ліги.)

І виходить, що і інтригу можна створити за традиційного двоколового формату, і глядача всіма цими новомодними двоступінчастями не заманили. То, питається, який сенс у всьому цьому? Щоб було, як в Бельгії? Так там 10 років відвідуваність матчів одна й та сама – 11 тисяч за матч (плюс-мінус кілька сотень). Тобто на глядача в цілому всі ці другі етапи, плей-оффи і таке інше не вплинули. І на рівень команд теж не впливає – там інші фактори, аж до зручного жеребу в єврокубках.

Все це приводить до банального висновку. Не в форматі справа, любі мої. А в тому, що:

а) український футбол втратив гроші власників клубів, яким не до футболу;

б) ліга нічого не робить для розвитку свого продукту;

в) уболівальники так і залишилися на стадії уболівання за результат, а не за команду.

Змусьте, навчіть клуби заробляти гроші. Створіть лігу, яка буде не привітання з днюхами на офіційному сайті викладати, а вкладатися в розвиток свого товару, бренду. Привчіть уболівальників до support your local team в будь-якій ситуації, а не лише тоді, коли є гроші і перемоги. Викорініть з футболу гру на букмекерів, “роботу” суддів, договірні матчі (чи хоча б зведіть до мінімуму.) І тоді – о диво! – без усіляких форматів, других етапів, плей-оффів та іншого чемпіонат стане цікавим.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s