Право убивати

Почну з самого кінця, тобто з самого себе.

Я завжди переходжу дорогу на зелений сигнал світлофора. З деякого моменту – умовно кажучи, народження дитини – завжди. ЗАВЖДИ. Навіть якщо це вузенька бокова вуличка, де немає трафіку взагалі. Я стою і чекаю, коли увімкнеться зелений.

Чому? По-перше, так в правилах написано, якщо ви не знали. По-друге, я зовсім трошечки знайомий з психологією, але навіть цього мені вистачає, аби зрозуміти, що звичка перебігати дорогу на червоний виробиться досить швидко, а витравити її потім буде дуже важко. І по-третє – бо я відповідаю за свою безпеку і своє життя. Я сам відповідаю за своє, і тільки за своє (ну, і сина, коли він зі мною) життя.

То чому тоді, коли я сідаю за кермо автомобіля – я маю відповідати ще і за тих виродків, які перебігають дорогу на червоний? А я таки відповідаю, бо в ПДР можна знайти купу тонких місць, які зусиллями наших доблесних міліціонерів, які перевдягнулися у поліцейську форму, легко і невимушено обернуться проти тебе у випадку ДТП. І я знаю такі випадки, коли водія тягали за ДТП, в якому він був не винен – але чи то треба було когось посадити, чи просто мусора вирішили на рівному місці грошенят збити.

Людина, яка переходить дорогу на червоне світло світлофора – вона мало того, що порушує правила. Вона цілком свідомо наражає себе на небезпеку. (Або вона несповна розуму, тобто недієздатна, і її саму не можна випускати в люди.) Тобто вона, по суті, самогубець. То чому я маю відповідати за дії самогубця?

Я їду на дозволений сигнал світлофору. Із дозволеною швидкістю. Переді мною не має бути ніяких пішоходів. Чому я маю смикатися – “а раптом комусь зараз моча вдарить в голову перебігти прямо перед капотом”?

ДТП – це небезпечно і для водіїв? Можливо. А ви багато знаєте прикладів, коли в ДТП формату “машина збиває пішохода” гинули чи хоча б отримували травми водії? Я от не натрапляв якось. До того ж, я ЗАВЖДИ їжджу пристебнутим. Тобто ризик мого ушкодження мінімальний.

Машина постраждає? Ок. Значить, хай платить той, хто порушив правила. Або, якщо він уже не зможе цього зробити, бо лежатиме на Кушугумському цвинтарі – його спадкоємці. Це ж він винен, то його бюджет – чи його майно – має відшкодувати мені збитки.

Людина може загинути? Може, так. З моєї вини? Ні. Він сам, ДОБРОВІЛЬНО вибрав можливість загинути. І цю можливість реалізував. Так сталося, да, що під колесами моєї машини. Це мій вибір був? Ні. Його. От нехай він і несе відповідальність. (Ще раз – не треба мені тут про стадний інстинкт, “не подумав”, “всі так роблять” ітд. Це мене не обходить абсолютно. Якщо людина не керує своїм мозком – вона має лікуватися у відповідному медзакладі. І, якщо я не помиляюся, втратити певні громадянські права – наприклад, електоральне.)

Тому, як би це не звучало жорстоко, в українських ПДР має бути чітко виписане “право убивати”. Точніше, право не бути притягнутим до відповідальності у таких випадках. Причому без розбору польотів, а апріорі. Ставите відеокамери із фіксатором швидкості. Знімаєте показники. Якщо на камері видно, що я їду 59 км/г на зелений – то я автоматично невинен, і нікого не має обходити, гальмував я чи ні, достатньо швидко і різко чи ні. В таких ситуаціях я маю мати право взагалі не гальмувати. Бо я їду за правилами і нічого не порушую.

Тільки в  такому випадку, коли всі ці перебігальщики знатимуть, що винними будуть вони і вони (або їх рідня) будуть виплачувати вартість ремонту автомобілів – це безкінечне стадо перестане перебігати вулиці на червоне світло. Тільки так. Ніякими іншими засобами це не витравити. Тільки правом водіїв не заморочуватися життям цих камікадзе і серйозним фінансовим покаранням для самих камікадзе (можете порахувати, скільки буде коштувати середній ремонт середнього авта після такого ДТП).

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s