Székelyföld. “Угорська народна республіка” – це не вигадка, а майже реальність

Причому не на території дикої і слабкої України, а в складі Європейського Союзу

Час від часу у нас в країні спливає тема можливого сепаратизму на Закарпатті. То вигадані русинські організації, то угорці на півдні області. Нас запевняють – мене буквально вчора один місцевий і глибоко мною шанований пан, – що ніякі “народні республіки” у них неможливі. Але є одна цікава історія, яка пов’язана якраз із угорцями.

Як відомо, багато угорців живе в Румунії. Це так звані “секеї”. Живуть вони там давно, деякий час їх територія була частиною Угорщини – ну, все, як на Закарпатті. В двох жудецах – Харґіта і Ковасна – складають більшість. Абсолютну – 84 і 73% відповідно. І в жудеці Муреш під 40%.

Живуть і живуть – скажете ви. А тепер я буду просто цитувати вам Вікіпедію, щоб далеко не лазити.

“З 1990-х років серед секеїв активно розгорнувся рух за автономну Секейську землю у складі Румунії, яка юридично є унітарною державою”.

Буває? Буває. Тим паче, 90-і – це час відродження Центральної Європи, могли бути і такі інциденти. Але зараз обидві країни є членами ЄС і НАТО, а це, знаєте (особливо членство в НАТО), зобов’язує.

Ок. Читаємо далі.

“5 вересня 2009 у місті Одорхею-Секуйєск пройшов з’їзд представників місцевих органів влади і проголосив автономію Секейської землі, до якої ввійшла більша частина території повітів Харгіта, Ковасна, Муреш. На з’їзді були затверджені гімн, прапор, герб і адміністративна карта новоствореної Секейськоі автономії”.

Подумаєш – бутафорська якась автономія.

Ок. Далі.

“12 березня 2010 в місті Сфинту-Георге відбувся другий з’їзд мерів і радників Секейської автономії. Головним рішенням з’їзду стало надання угорській мові офіційного статусу на регіональному рівні”.

О, уже мова.

“20 травня 2011 Демократичний союз угорців Румунії (ДСУР) створив в місті Тиргу-Муреш адміністративну раду Секейської автономії, що складається з представників ДСУР в адміністрації повітів Муреш, Харгіта і Ковасна”.

Уже свої органи влади. Поки що паралельні.

Ну і що – скажете ви. Чого вони варті без підтримки “матушкі-Мадярії”?

“В Угорщині з 1 січня 2011 року в зв’язку з внесенням поправок до Конституції вступило в силу нове законодавство про спрощений порядок надання угорського громадянства для нащадків громадян Угорщини”.

Автономія. Мова. Угорські паспорти. Нічого не нагадує?

Це, нагадаю, не дикий пострадянський схід континенту – це Євросоюз.

Звісно, ситуації аж ніяк не ідентичні. Ну так і у відношенні України, яка не є членом ЄС, свободи буде однозначно більше, ніж у відношенні партнера по Євросоюзу. І Україна як мінімум економічно безумовно програє навіть тій же Румунії.

Так, мене переконують, що самим угорцям Берегового така автономія нафіг не впала – вони краще в Угорщину виїдуть за кращим життям. Згоден. Але – і кримчани до 2014-го року не бігали з мітингами про “Референдум за Московію”. А потім, коли їх легенько підштовхнули – оп-ля. Тож навіщо тупо сидіти і чекати цього поштовху? В Криму 20 років сиділи і чекали. Дочекалися.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s