Не зламав

Вчора, в день пам’яті, я промовчав – бо в хвилину мовчання не говорять. А сьогодні скажу.

Важливо не тільки пам’ятати про Голодомор, про голод 1921-23 і 1946-47 і т. ін. Дуже важливо знати, донести до себе, свого народу, світу інформацію два моменти.

Момент перший. Голодомор був лише наслідком – логічним і цинічним – того, що відбулося а) в Московії в 1917-му році, починаючи з Лютневої революції, б) в Україні в період з 1917-го по 1921-й. Тобто – причина зовнішня це те, що імперію, частиною якої була Україна, захопила банда цинічних потвор, а причина внутрішня це те, що українці розісралися і не змогли чинити цій банді опір, а подекуди навіть допомагали їй, співробітничали і вели переговори.

Це, до речі, дуже нагадує ситуацію з анексією Криму та війною на Донбасі. Так само – причина всього була не в Майдані 2013-го чи втечі Януковича в 2014-му. Причин було дві: зовнішня – гебістський переворот в Московії на початку 2000-х, внутрішня – результати першого туру виборів-2010. Далі історія покотилася так, як її запрограмували ці дві події – точно так же, як у першій половині минулого століття історія, запрограмована перемогою більшовиків та бездарністю/зрадою української влади, покотилася і логічно докотилася до тих подій, про які згадували вчора.

Оце дуже важливо пам’ятати – що Голодомор не взявся нізвідки. Не на порожньому місці.

Момент другий. Можливо, я неправий, але тональність і тематика розмов про Голодомор сформувала таке враження, що в УСРР народ просто сидів і мовчав, і домовчався до голодної смерті. Навіть деякі розумні люди писали по фейсбуках, що, мовляв, склали зброю тоді, на початку 20-х – і отримали 1933-й.

Насправді, це не зовсім так. Я все чекаю, коли ж “Смолоскип” таки пустить у вільний продаж книжку Володимира Тиліщака “1930 У.С.Р.Р. Повстання”, в якій якраз і розказується, наскільки багато було селянських повстань на початку того десятиліття – що, власне, і призвело (якщо говорити про тактичні цілі) до Голодомору. Комуняцька влада була налякана цими збуреннями – і зробила все, аби упокорити цілий народ. От тому все і сталося.

І це теж дуже важливо пам’ятати – що Голодомор був реакцією влади в тому числі й (а може і “в першу чергу”) на численні українські селянські повстання проти комуноїдів. Що Україна продовжувала боротися і після 1921-го.

Ну, і ще одне. Звісно – Голодомор це дуже страшне явище. Насправді, в європейській історії ХХ століття навряд чи можна знайти щось на кшталт нього – Голокост хіба що. І про це явище, яке найсерйознішим чином вплинуло на Україну і українців, наслідки якого ми викашлюємо досі і ще будемо викашлювати, треба знати і говорити. Говорити і писати, показувати, розказувати. Обов’язково.

Але! При цьому дуже важливо – тут уже не для когось там в світі, щоб переконати у самому факті, а для нас самих – не забувати і наголошувати, що Україна пережила Голодомор. Пережила і врешті відбулася. Попри усю страшну історію ХХ століття – в столітті ХХІ-му Україна існує і буде існувати. От про це теж треба нагадувати. Що нашу націю навіть страшний Голодомор кривавого Сталіна не зумів знищити – то що вже там якомусь лисому Хуйлу з його моторолами.

Ось, до речі, цьогорічне – по-моєму, дуже правильно сформульовано.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s