Залиште стипендію, або Опонуючи її пропивальщикам

А я оце почитав стипендієсрач і шо подумав.

По-перше, повеселили всі ці пости-камєнти в стилі – та шо там тієї стипендії, ми її за півдня пропивали у свій час. З одного боку, нібито логічно, з іншого – якось недолуго виходить, коли проти стипендії протестують ті, хто тупо її пропивав. Не знаю, як хто, а мене такі аргументи не переконали б ні разу. До речі, згадалося із давнього-предавнього тексту, присвяченого зовсім іншій темі – “вряд ли адвокату следует рассчитывать на уважение и богатую клиентуру, если он все поступки своего подзащитного будет оправдывать исключительно его тупостью на грани с клиническим идиотизмом – не знал, не догадывался, не понимал, не соображал, ел мыло и зубную пасту, пускал слюни, громко хохотал и ходил под себя“. Правда ж, схоже?

А ми, до речі, стипендію не пропивали. Ми – це я і моя дружина, які були на останніх курсах філфаку. Ми жили в гуртожитку, отримували дві стипендії (одна підвищена), крім того, я працював в кур’єрській службі. І нам ті дві стипендії були аж ніяк не зайві. І так, ми ще й навчалися. Так, ви знаєте, вузи якось для того і придумані, аби там навчатися. Якщо ви такі круті, що з першого курсу пішли працювати – то смисл був вам взагалі здобувати вищу освіту? Ішли б працювати після школи і не заморочувалися. А ми училися. В далеко не найкращому вузі країни, але училися. І планували працювати за чи майже за спеціальністю. І працювали.

Ще один цікавий аргумент “проти” – мовляв, нехай ті, хто будуть працювати в приватній сфері, приносять відповідні папери, і щоб їм стипендію платило підприємство. А от тим, хто буде в державній сфері після закінчення вузу працювати – тим можна стипендію платити. Ви взагалі з якого дуба впали? Як ви собі уявляєте – людина на початку першого курсу знатиме, де вона працюватиме після отримання диплому? Та до того часу фірма може зникнути, не кажучи уже про всі інші проміжні варіанти. Крім того, таким нехитрим макаром вирізаються із вузів “кухаркіни дєті” – абітурієнти з інших міст, містечок і сіл, які приїжджають на навчання в університет якраз для того, щоб зачепитися за якусь роботу в цьому місті. А ви пропонуєте мені зразка 1999-го року принести довідку, де я буду працювати. Дякую вам, радійте – моїх журналістських текстів ви б ніколи не прочитали.

Звісно, формат “стипендія для всіх і по 8 гривень” (така була у мене ще на матфаку в 1996-му році) – це безглуздя. Це має бути заохочення для обраних – так, через формальну і тому часто необ’єктивну, а то й відверто маніпулятивну систему оцінок. А іншого підходу немає. Точніше, він є – але “ми вважаємо, що треба дати стипендію оцьому от і отому” це іще гірше. Значно гірше. Тому треба просто контролювати систему, тобто викорінювати корупцію в вузах. А стипендія має бути удвічі більша для удвічі меншої кількості студентів. Чи утричі. Скільки вона там нині? Тисяча? Так три тисячі у нас далеко не кожен дорослий житель заробляє на роботі.

І так, треба працювати із об’ємами держзамовлення. З нашого курсу – а це майже 60 чоловік – за спеціальністю працювало чи працює дай Бог десяток. І ще кілька чоловік за суміжними спеціальностями. Всі інші – прийшли отримувати диплом. От таких треба відсіювати. Як? Не знаю. Точніше, знаю – не витяганням оцінок до потрібної трієчки (за гроші чи просто так), а виключенням з вузу, хоч і після першої ж сесії. У мене досі як пам’ять лежить заліковка сусіда по кімнаті – в ній лише один залік, із фізкультури. Правда, він і вчився “на платному”. Нічого, десь в Дніпрі влаштувався, живе, працює, дружина і двоє дітей. І якось без диплома учителя математики обійшовся.

А стипендії залиште. Для обраних і в нормальному обсязі. Бо якщо людина з першого курсу піде працювати – вона просто заб’є на навчання. Це я вам можу сказати з власного досвіду, хоча це було і на четвертому-п’ятому курсах. У мене хоч дружина вчилася у паралельній групі, тому я все одно так чи інакше навчався. Але спати на парах було просто нормою – бо коли ти з 6 до 8 ранку вже на роботі, а потім після закінчення пар і до вечора знову на роботі, а увечері ти нарешті добрався додому до молодої дружини – то ясно що спати ти будеш під час лекцій і навіть семінарів. А потім отакі от “недоспані трудяги” отримують дипломи і йдуть працювати за спеціальністю. Що з цього буде – навіть при нашій недолугій освітній системі? Нічого доброго.

Так, я знаю, що в цивілізованих країнах студенти теж працюють. Але! Я так само знаю і те, що там геть інша система освіти. Бо там ти маєш вивчити от сіх до сіх – і ти САМ вибираєш, КОЛИ ти будеш ходити на заняття, і на ЯКІ саме заняття. А не сидиш в універі з 8:00 до 14:15. Змініть систему освіти, не навантажуйте студентів купою безглуздя, не забирайте їх час – тоді й працювати буде легше, а не на шкоду навчанню.

P.S. А взагалі я б такий, щоб безкоштовне навчання скасувати в принципі. Причому починаючи зі шкіл. В школах батьки все одно платять то за те, то за це – так давайте оформимо це як офіційну платню за навчання і не будемо строїть Клару Целкін про те, що у нас освіта безкоштовна. Ніяка вона не безкоштовна. В вузах же плата (адекватна, а не космічна) потрібна для того, щоб люди не йшли тупо просидіти п’ять років – ще й стипендію отримувати, – а розуміти, що це інвестиція у своє майбутнє.

Я знаю, є такі випадки, коли люди навіть на платній формі навчання закінчили вуз і поїхали додому в село до батьків, бо “де я ту роботу масажиста шукатиму”. Але це уже клінічні випадки, які нічим не виправити.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s