Велика жовто-синя трагедія

Три програні ОІ-фінали Бразилії та вся її боротьба за єдиний трофей, якого досі немає в колекції.

П’ять світових чемпіонств. Чотири перемоги в Кубку Конфедерацій. Вісім титулів чемпіона Південної Америки. І – жодної золотої олімпійської медалі. Цей незакритий гештальт став воістину ідеєю-фікс футбольної Бразилії. Не дивно, що лідер нинішньої збірної, Неймар, не поїхав на Копа Америка Сентенаріо – попереду була Олімпіяда, до того ж домашня!

Перед четвертим фінальним для Бразилії чоловічим футбольним фіналом ОІ давайте пригадаємо три попередніх – а заодно і усі спроби синьо-жовтої збірної виграти такий недоступний турнір.

1952

Перший візит Канаріньї на Олімпіяду закінчився у чвертьфіналі – поразкою в овертаймі від збірної Німеччини. В складі тієї команди грали два майбутні дворазові чемпіони світу, Зозімо і Вава, а також майбутній гравець “Барселони” і “Реалу” Еварісто.

1960

Команда майбутнього чемпіона світу 1970-го, Жерсона (4 голи на Олімпіяді), бразильці зайняли 2 місце в групі – програвши і путівку в плей-офф, і очну зустріч господарям ОІ.

1964

Знову невихід з групи. Ще й нічия з командою Об’єднаної Арабської Республіки. В цій команді теж був майбутній тріумфатор мундіалю, Робето Міранда.

1968

Одна із найслабших бразильських команд на Олімпіядах. Нуль перемог, нічиї з Японією та Нігерією, третє місце в групі.

1972

З цієї команди виростуть Фалькао, Дірсеу і Роберто Дінаміт – але в Мюнхені бразильці програли данцям і Ірану (!!!), набравши на останньому місці в групі 1 очко.

1976

Перший більш-менш успішний турнір – Бразилія на четвертому місці. У півфіналі команда Едіньо і Карлоса програли Шармаху і його Польщі, а в поєдинку за третє місце – збірній СРСР. Переможний гол забив Володимир Онищенко.

1984

Перший фінал. В групі Канарінья виграла всі матчі, помстившись при нагоді західним німцям. Чвертьфінал – перемога над Канадою лише по пенальті.  Півфінал – переможний овертайм з Італією, Жілмар Попока забив четвертий гол на турнірі (четвертий результат з усіх учасників). Але у фіналі – 0:2 з Францією. Так Дунга не став олімпійським чемпіоном, але через 10 років там же, в США, виграв чемпіонат світу.

1988

Другий фінал. Та команда була чи не найкращою за всю історію. Таффарел, Жоржіньо, Мазіньо, Ромаріо, Бебето – всі вони впишуть свої імена в історію ЧС-94. А ще були Валдо і Рікардо Гомеш. Група – 3 перемоги, 5 голів Ромаріо, 2 Бебето. Чвертьфінал – битва з Аргентиною і переможний гол Джеовані. У півфіналі – ще одна битва, з ФРН (Хесслер і Клінсманн), Ромаріо врятував нічию, а в серії пенальті 3:2 перемогли американці. І – легендарний фінал проти команди Анатолія Бишовця. Ромаріо забив у першому таймі, а потім уродженець Одещини Добровольський  і Савічев вирвали перемогу.

1996

Діда, Зе Марія, Алдаїр, Роберто Карлос, Бебето, Жуніньо, Рівалдо, Савіо, юний геній Роналдо. І ця команда програла на старті Японії. Далі Роналдо забив у двох матчах, Бразилія саме завдяки його голу обіграла і обійшла Нігерію. У чвертьфіналі – упевнена перемога над Ганою. Півфінал – і виграний у Нігерії перший тайм з рахунком 3:1. Але геній Нванкво Кану (дубль, в тому числі золотий гол у овертаймі) закрив Канаріньї дорогу в фінал. В матчі за третє місце Бразилія порвала Португалію – 5:0, хет-трик Бебето.

2000

Команда, в складі якої наймолодшим був ще гравець “Греміо” Роналдіньо, виграла групу (програвши в ній Південній Африці), а у чвертьфіналі навіть попри рятівний гол Зубанчика поступилася Камеруну. Знову, як і з нігерійцями 4 роки тому – золотий гол…

2008

Роналдіньо потрапив до цієї збірної вже за квотою “ветеранів”. А, крім нього, там були ще Дієго Алвес, Тіаго Сілва, Лукас Лейва, Алешандре Пато, Марсело і “українець” Ілсіньо. Групу ця банда виграла всуху – 3 перемоги, 9:0. Чвертьфінал – помста Камеруну, з двома голами у овертаймі. А от в півфіналі, в класичному латиноамериканському дербі, збірна Агуеро (дубль), Рікельме, Ді Марії і Мессі розгромила Канарінью – 3:0. Другу бронзу бразильцям забезпечили у матчі з Бельгією бременець Дієго і без п’яти хвилин гравець “МанСіті” Жо.

2012

Третій фінал. Знову упевнено, в три перемоги, пройдена група. Нова надія, Неймар, забивав у двох поєдинках. Чвертьфінал – несподівано складна перемога над Гондурасом, третій гол Неймара. У півфіналі – розгром Кореї, Даміан робить другий дубль поспіль. Але на “Вемблі” Мексика і Перальта з його двома голами знову зупинили Канарінью за крок до омріяної вершини. Гол Халка тільки підсолодив гіркоту поразки.