Українські вибори made in USA

А що було б, якби наших президентів вибирали за американським принципом? Я взяв і порахував. І знайшов цікаві моменти.

Для початку – пояснення. За основу, як і в Штатах, я взяв кількість виборчих округів. Сенаторів у нас немає, тому більше нічого доплюсовувати не став.

На вибори-1991 і 1994 я взяв кількість виборчих округів, розписану для парламентських виборів 1994-го – там ще 450 округів, бо була повністю мажоритарна система. Для виборів-1999 і усіх наступних – уже було 225 округів. На вибори-99, 2004, 2010 і 2014 я вже брав кількість округів по власне президентських виборах. На перші двоє виборів довелося брати парламентські тому, що на сайті ЦВК немає даних по 1991-му та 1994-му роках. Якщо хтось має дані про кількість територіальних округів на тих виборах президента- пишіть.

Отже, поїхали дивитися, як би пройшли президентські вибори в Україні, якби президента вибирали штати області, а не виборці в цілому.

1991

Тут все зрозуміло – шансів у Чорновола не було. В принципі, результати збігаються із реальними.

1994

А отут є зміна. Як бачимо, Кучма за американською схемою виграв би і перший тур. Другий, доплюсувавши ще два центральні регіони – тим паче.

1999

Єдиний раз якісь регіони виграли не перші два кандидати. Області Мороза відійшли Симоненку, область Вітренко – Кучмі. Втім, ЛДК вигравав би вибори і в першому турі – для перемоги потрібно набрати 113 голосів виборників.

2004

Фактично так, як і було насправді. Мінялися тільки відсотки – у всіх трьох турах, – але області залишалися за “своїм” кандидатом.

2010

І ще один цікавий момент. У першому турі Янукович виграв би завдяки Закарпаттю, але у другому, коли голосували ну вже зовсім по-американськи (або за “республіканців”, або за “демократів”; до речі, чим Яник не наш Трамп, а Юля не наша Гіларі?) – Тимошенко забирала Закарпаття і перемогу в цілому собі. Уявляю, яка б там була боротьба, якби дійсно голосували саме так…

2014

Тут – но коментс. Порошенко – наш Вашингтон. Принаймні, за результатами виборів (перший президент США був єдиний, хто зібрав, причому на обох виборах, 100% голосів).

Що ж, як бачите – якби в Україні діяла американська система, принаймні, за тими результатами, які маємо, Янукович ніколи не був би президентом. А добре це чи погано – вирішувати вам.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s