Улица Волшебная

Для тих, чиє прекрасне тіло скосопиздила смертельная гангрена у вигляді російськомовних варіантів власних назв футбольних клубів “Днипро”, “Зирка” і таке інше – коротенька історія із запорізької топоніміки.

Є в нашому місті вулиця з поетичною назвою Чарівна. Її знає кожен, хто живе “на Шевчику” (три Шевченківські мікрорайони себто) чи в’їжджає в місто со стороны деревни Чмаровка з боку Донецька. Власне, автомобільний шлях національного значення Н 15, в народі відомий як “донецька траса”, відразу за перехрестям із автомобільним шляхом міжнародного значення М 18 (“Харків-Сімферополь”) перетворюється на цю вулицю.

Магістральна така вулиця, там купа автобусів-маршруток ганяє. І для мене в дитинстві місто починалося саме з неї. Там, на Чарівній є магазин, де я вперше купив – чи хотів купити, вже не пам’ятаю – футбольний м’яч, і де вперше побачив живого наркомана (там же, біля магазину спорттоварів). В принципі, побачити наркомана, а також якогось покритого наколками уркагана, там і зараз не проблема, як і купити м’яч – “Амстор” прямо на ній, біля в’їзду в місто, стоїть.

Так от, про вулицю. Точніше, про назву. Ви будете сміятися, але я далеко не відразу, можна сказати, вже у серйозному сімейному віці допер ту просту річ, що вулиця-то називається ЧарІвна! А не ЧарівнА – як говорять усі навколо. Причому так говорили і говорять всі – і місцеві жителі, і приїжджаючі із сіл. ЧарівнА, да. Тому що знаєте, як вона звучить і пишеться російською? Ні, не так, як у заголовку цього матеріалу – а, так-так, “Чаривна”. Чи “Чаривная”. Не вірите? Ось вам табличка з одного будинку по вулиці.

А за логікою адептів “Звезды” вона б мала називатися саме “Волшебная”. А називається “Чаривная”. І нічого, ніхто від цієї наруги над вєлікім і могучім не помер. Принаймні, не повідомляли.

Так і від “Зирки” навряд чи почнеться епідемія інфарктів та суїциду. Пережили ж якось в місті, де базується цей клуб, зміну головної вивіски на “Кропивницький” – і з цим упораються, я в них (і їх колег з інших міст України) вірю.

А чарівного в цій вулиці нічого і немає. Хіба що ботанічний сад, в який вона упирається, та морг, що стоїть прямо на Чарівній. Ось він. Не чарівний, але нічогенька така будівля, правда?

Справа в тому, що до Другої світової там ще не було міста, а був хутір Чарівний (от він, пишуть краєзнавці, був дійсно чарівний – сади, квіти і все таке інше), від нього і пішла назва вулиці. Історична, значить, назва. І чарівна. А не волшебная.

P.S. Ой, забув же ж додати. Щоб ви знали, в Україні є цілих чотири села із такою ж назвою – Чарівне. Ану вгадайте з одного разу, як вони прописуються в російській Вікіпедії? А ось вам відповідь 😉

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s