Про “долг”, присягу і “воинов”

Не хотів писати на цю тему, але коментарі в ФБ змусили.

Ось дивіться. Два пам’ятники “афганцям”.

Оцей – в Запоріжжі.

Оцей – в Хмельницькому.

Зверніть увагу на серйозну відмінність у посилах цих двох монументів.

В Запоріжжі пам’ятник – “воїнам”. Не “жертвам режиму”, які не могли відмовитися від участі у тих, будемо говорити чесно, імперіалістичних війнах (насправді, могли – у мене в коментах одна пані написала про те, як її родич ламав собі ногу, аби не їхати в Афган; але так, ногу ти ламаєш собі, а убиваєш сторонню людину – тому вибір “нога” непростий і неочевидний). Не “18-20-річним пацанам”. А “воїнам”. Практично героям – принаймні, асоціативний ряд продовжується дуже легко.

А тепер подивіться на хмельницький пам’ятник. По-перше, напис. Не “воїнам” – а “подолянам”. Людям. Причому не якимсь абстрактним людям – а конкретним жителям цієї землі, що зайвий раз має нагадати географічну дикість, коли люди з Поділля гинули в Афганістані, і задуматись над тим – а навіщо вони там гинули? (Там далі ще й про “страждання народів” – тобто і афганського в тому числі, я так собі бачу смисл цього напису. Інший монумент про “страждання народів” мовчить.) В запорізькому пам’ятнику цього не відчувається. Ну, і скульптурне рішення – пішак. Тут чітко вказано, що ті солдати були не воїнами і героями, а пішаками в руках Кремля.

От і виходить, що пам’ятники нібито про одне – а насправді про різне.

І ще момент. В коментах мені довелося побачити про “долг солдата” і “ви що, не розумієте, що таке присяга?” Розумію. І про “долг”, і про присягу. Але. Це була присяга кому? Україні? Ні. Радянські солдати присягати Радянському Союзу. Комуністичній державі (комуністичною вона перестала бути 14-го травня 1990-го). Ви не забули, що у нас в країні зараз проходить процес декомунізації? І у вас вистачає клепки в голові оперувати поняттям “долга” перед комуністичним режимом?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s