Пущай полетает. Наука і брацкі народи

У Парфьонова в “Российской империи” є один цікавий факт (в першій серії про Єкатєріну ІІ).

В 70-х роках того століття по всій Російській імперії проїхались астрономічні експедиції – визначити географічні координати найважливіших точок на мапі.

Одна з експедицій доїхала і до останньої Запорозької Січі – Нової. Так от, запорізькі козаки зустріли гостей привітно, дали для інструментів астронома Леонарда Ейлера підводу (не в руках же тягати), а його самого навіть посвятили в козаки. Очевидно, наші предки трошки розумілися на науці та її значенні. Ну або просто поважали таких гостей.

Інша експедиція, вченого Георга Ловіца, зустрілася з яїцькими козаками, тобто з повстанцями Пугачова. Тим чомусь не сподобалися одяг Ловіца і його акцент (так, він був німцем) – ну і, не довго думаючи, пугачовці його вбили, а всі інструменти повикидали в Волгу.

Правда, у Сашка Гарматного в книжці “История Пугачева” є дещо інша версія: “Пугачев бежал по берегу Волги. Тут он встретил астронома Ловица и спросил, что он за человек. Услыша, что Ловиц наблюдал течение светил небесных, он велел его повесить поближе к звездам.” Хоча – це лише деталі, які не міняють суті справи.

А ви думали, отой маленький епізод у фільмі “Иван Васильевич меняет профессию” – то так, вигадка гайдаєвська? Ну да, ну да.

Одним словом, “два мира – два Шапиро”. І то козаки, і то козаки. Начебто. Але, як-то кажуть, є нюанси.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s