Згода або смерть! Як англійці з французами воювали за букву E

Ви думаєте, тільки у нас бувають мовні срачі? Та куди там! Ось вам історія із старої Європи.

Був колись такий літак, один із двох надзвукових пасажирських, який називався (і проект, і власне саме судно) “Конкорд”. В оригіналі ця назва писалася отак – Concorde. В перекладі з французької – згода. Справа в тому, що “Конкорд” – це спільний британсько-французький проект (хоча певні деталі там ще й іспанці робили, але то таке), ну от і назвали так, по-французьки. Може, тому, що проект був все-таки трохи більше французький – 60% робіт виконували якраз на континенті.

Але через деякий час прем’єр-міністр Великої Британії Гарольд Макміллан перейменував Concorde в англійську версію – Concord. Нібито через сварку із Шарлем де Голлем. 1967-го міністр технологій Тоні Бенн повернув початкову назву. Народ на Острові не зрозумів такого жесту і влаштував невеличкий бунт – чого це, мовляв, ми повинні наш літак якимось французьким словом називати. Довелося Бенну викручуватися: “Суфікс Е означає досконалість (Excellence), Англію (England), Європу (Europe) і Антанту (Entente)”.

Думаєте, на цьому все закінчилося? Бенн в мемуарах згадував, що йому прийшов лист із Шотландії – обурена людина писала, що як же це так, значить, як носовий обтічник для “Конкорда”, так в Шотландії роблять, а як про назву, то ви винятково Англію згадуєте! Пан міністр ще раз включив режим “вигадливого філолога” і пояснив упертому шотландцю, що “е” означає ще й “Écosse”, французьку назву Шотландії.

Ось такі були філологічні суперечки навколо легендарного літака. А тепер подивіться уважненько на герб тієї країни, представники якої так щиро обурювались французькій назві “Конкорда”.

Бачите внизу напис, що перекладається як “Бог і моє право” – це девіз британської монархії? Так от він написаний французькою! (Уявили собі, що на гербі України – напис російською?) І нікого у Великобританії цей факт не бентежить. А тут, бач, Concorde їм не сподобалось.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s