Коли в Україні з’являться футбольні клуби

Дивна річ. З одного боку – в футболі у нас розбираються усі. Ну, чи майже всі. З іншого – вже майже три десятиліття (28 років, якщо бути точним) пройшло з того моменту, коли в УРСР (і СРСР в цілому) було створено перший “госпрозрахунковий” клуб, тобто звичайний за європейськими мірками ФК – дніпропетровський “Дніпро”, якщо кому цікаво. А люди й досі не зрозуміли, що ж це таке – футбольний клуб.

В коментарях під однією із статей на УА-Футболі, де я намагався розібратись у сьогодненні запорізького “Металурга”, мені абсолютно щиро написали, що я неправий про фіктивність і віртуальність футбольних клубів в наших реаліях. Мовляв, он в “Олександрії” всі умови створено для існування і розвитку.

Створено. (Мабуть. Я не вдавався в деталі.) Для чого? Для футбольної команди. Тобто – їм дали гроші. Дають гроші. І, можливо, будуть давати. Але рівно в той момент, коли гроші перестануть давати – всі ці умови зникнуть. Не можуть не зникнути. Згадайте інший клуб із Кіровоградської області, “УкрАгроКом”. Де він? Ніде. Зник. Бо на нього перестали давати гроші. Я вже не буду нагадувати про “Арсенал” і “Кривбас”, про донецький “Металург” та інші подібні приклади. Вони існували тільки до того моменту, поки їм давали гроші.

Відповідно, наші клуби – це лише механізм, який переварює “папікові” гроші, при цьому частину з грошей розкрадаючи, а частину таки витрачаючи на команди (в основному першу команду клубу і трохи на всі інші). Тобто клубів як таких, у європейському розумінні цього слова – просто не існує. Єдиний випадок, коли український “клуб” хоча б намагався бути схожим на європейський – це “Шахтар”. Звісно, що жив і живе він на гроші Ахметова, але там хоча б були спроби навчитися заробляти і розвиватися. У всіх інших немає навіть цього.

От зараз в Запоріжжі фанати протестують проти ліквідації МЗ. “Клуб должен жить”. Навіщо такий клуб має жити? Що цей клуб зробив такого, аби за ним плакати? Єврокубки, фінал КУ? Це командні досягнення. Так створіть собі команду, назвіть її, скажімо, “Запорізький Металург” – і грайте собі в якомусь аматорському чемпіонаті, міста чи області. Через три роки візьмете собі нічийні бренд і емблему – і буде вам знову “Металург”.

Гравців багато виховав? Так це школа, ДЮСШ. Школа нехай залишається і працює. Користь від неї очевидна і матеріальна. В тому числі й соціальна користь. А яка користь від професійного клубу “Металург”? Ніякої. Сам себе він не утримує. Тож який сенс викидати немаленькі гроші на те, щоб грати в УПЛ? Особливо, якщо ці гроші будуть комунальні. Краще їх на школу витрачати – і заробляти потім на якісних молодих гравцях.

Причому те, що заробляти на футболі в Україні нереально – це брехня і маніпуляції. Які вигідні тим, хто їх продукує. Тобто в першу чергу якраз “менеджерам” так званих “клубів” та тренерам команд. Ну от привіз ти якихось відверто посередніх гравців – аби розпиляти “папікові” гроші, а відповідальності по суті не несеш. Ну, не пішла у футболіста гра. Або навіть так – ви ж бачите, всі з суддями і суперниками працюють, треба і нам, давайте гроші на договірні матчі чи на роботу з арбітрами. Але коли в чемпіонаті грають ті, кого сюди привезли, щоб отримати відкати, або ті, хто думають, як би звідси утекти. Але коли в чемпіонаті нема де проби ставити на деяких клубах і гравцях, а так чи інакше замазані всі чи майже всі. Хто буде ходити на такий футбол? Правильно, отой мінімум в кілька тисяч глядачів у 700-тисячному Запоріжжі. Чи в кільканадцять тисяч у 3-мільйонному Києві.

А ви подивіться, скільки людей ходить на футбол в Німеччині. Там же не тільки в Мюнхені чи Дортмундів – там на кожному стадіоні бундесліги збирається більше 80% глядачів. В 140-тисячному Падерборні 15-тисячний стадіон забивається майже повністю. Тому що є на що ходити. А у нас немає. Я колись порівнював можливості заробляти на футболі з кінотеатрами. Так от – тут є одна ключова відмінність. Кінотеатри отримують вже готовий продукт, а клубам (і Лізі) якісний футбольний продукт – на якийсь би ішли, заради якого купували б атрибутику (якби вона була і за нормальними цінами) – треба створювати самим.

Так от – доки у нас не почнуть створювати цей якісний продукт, до тих пір можете вважати, що клубів у нас не існує. А існує лише видимість. Яку певні люди уміло використовують у своїх персональних інтересах.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s