Тварина, продукт і посудина в гірській країні. Відповідь на загадку

Отже, відповідь на чергову загадку!

Для початку – сама загадка.

Ця тварина, точніше, цей вид тварин – не є аж таким популярним в Україні (щодо кількості різновидів). Хоча один вид цього роду ссавців живе практично на усій території нашої країни.

Так само і один відомий, популярний у світі продукт – не є аж таким притаманним Україні. Та кілька різновидів цього продукту виникли якраз на території України. І один із українських різновидів цього продукту – називається на честь однієї із частин тіла тварини із першого абзацу.

Питання!

Назвіть цю тварину, яка живе в Україні, цей продукт, різновид якого є питомо українським – і, якщо ви аж настільки просунутий у темі цього продукту, назвіть ще й посудину (мовою оригіналу), яка у одній гірській країні більше тисячі років тому зв’язала у собі кольори згаданих вище українського продукту і української тварини“.

А тепер починаю відповідати.

Рід тварин – це лисиці. Лисиць по світу живе багато різних – від песця (полярної лисиці) до Vulpes chama (південноафриканської лисиці). В Україні побутує один вид (правда, найпоширеніший у світі) – це лисиця звичайна. Руда така, класична, якщо хочте, лисиця.

А тепер давайте подумаємо – яка частина тіла у лисиці є такою видатною, що на честь неї можна було щось назвати? Ну, звісно ж, хвіст! Лисячий хвіст. Довгий такий, світлий… На що він може бути схожий?

Наприклад, на виноградне гроно! Так от, існує такий сорт винограду, гроно якого так нагадало у свій час туркам хвіст лисиці, що вони на його честь назвали виноград. “Лисячий хвіст” у перекладі з турецької – “tilki kuyruğu”.

А в Україні існує сорт білого винограду, який називається – “Тельті-курук”. Лисячий хвіст. Цей сорт вважається автохтонним українським, його теруар (“місце проживання”, якщо хочте) – це територія біля правого берега Дністровського лиману, там, де знаходиться виноробня “Шабо”. І район Очакова, де знаходяться виноградники “Бейкушу”. Вони і роблять це автентичне українське біле вино – “Тельті-курук”.  Ось дивіться.

image-8
image

Бачите, на картинці “Шабо” – це, очевидно, з тамтешнього центру вина (щось на кшталт музею) – лисиця зображена? От саме тому і зображена 🙂

А ви будете тепер знати, що існують суто українські сорти вина. І “Тельті-курук” – один із них. Я, до речі, пив. І скажу, хоч і не дуже люблю білі вина (хіба рислінг люблю під настрій і по ситуації), що дуже непогане.

Тепер – про останню частину загадки. Гірська країна – якщо ми вже говоримо про вино – це, звісно ж, Грузія. А посудина, назву якої ми знаємо в оригіналі – це велика така глиняна амфора, яка називається “квеврі”. В цих амфорах більше тисячі років тому в Грузії, точніше, в регіоні Кахетія винороби придумали несподіване, до останнього часу навіть унікальне вино.

qvevri
Georgia15

Унікальне воно своїм поєднанням. Справа в тому, що біле, рожеве і червоне вино (три основні сорти вина) відрізняються технологією виробництва. Біле вино – робиться з виноградного соку, який бродить сам по собі. А рожеве і червоне – це коли сік після вичавлення настоюється на м’язгі, кісточках і навіть на гребені (гілочці, “скелеті” грона). Рожеве – недовго, червоне – довго.

(До речі, якшо ви не знали – розкажу. Біле вино запросто може робитися і з винограду червоних сортів. Сік же все одно майже у всіх сортів прозорий, без особливого забарвлення.)

Так от. Грузинські винороби з Кахетії колись давно вирішили зробити біле вино за технологією червоного – тобто взяли сік білого сорту винограду і настояли його на м’язгі і усьому іншому. І вийшло вино, яке дещо темніше за колір білого вина і на смак відрізняється. А колір у нього – помаранчевий (рудий)! Ось так білий виноград і помаранчевий колір хвоста (і усієї) лисиці зв’язався у кахетинських квеврі в нове вино. Яке іноді називають “бурштиновим”, amber wine.

А в Україні, до речі, його теж роблять – так і пишучи, “за кахетинською технологією” – у тому ж таки “Шабо”. Я, правда, помаранчеве від “Шабо” не пробував, але грузинське амбер вайн колись кум привозив. Цікавий такий смак, вартий того, щоб спробувати.

Ось така винна загадка 🙂

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s