Прекрасне українське законодавство і слова Зеленського

Так що там із референдумом від президента?

Почитав я дискусію під постом співголови фракції “ЄС” Ірини Геращенко, там, де відомий медіаменеджер Олексій Мустафін натягував сову на глобус. І подумав – яке ж у нас все-таки пиздувате законодавство. Або не пиздувате, а спеціально виписане таким чином, щоб можна було безкінечно маніпулювати.

Ну ось навіть цей самий свіжий приклад. Згадуємо цитату із інтерв’ю Зеленскєра телеканалу (внєзапно) “1+1”:

Я не виключаю референдуму щодо Донбасу в цілому. І тут питання не в статусі. У нас може бути таке в житті. Це може бути щодо Донбасу, щодо Криму, це може бути в цілому – щодо припинення війни

Геращенко, звісно ж, нагадала кілька статей Конституції.

Стаття 2

Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Стаття 132

Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.

Стаття 133

Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.

До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь.

Я ще нагадаю ось таку статтю:

Стаття 157

Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.

От здавалося б – куди понятніше, правда?

Територія України – цілісна і недоторкана. Усі області (і два міста з особливим статусом) прописані у Конституції. Яку змінити можна – але не тоді, коли йдеться про порушення територіальної цілісності країни.

Тобто – які в сраку можуть бути референдуми про Донбас і Крим, якщо цілісність території України в нинішніх кордонах не може бути змінена по Конституції, а Конституція в цій частині не може бути змінена?

Але! Мустафін витягає ще одну статтю Конституції.

Стаття 73

Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

От як можна було так виписувати Основний закон країни, якщо в одному місці написано – ПОРУШУВАТИ ЦЛІСНІСТЬ НІЗЗЯ, а в іншому – МОЖНА, АЛЕ ЧЕРЕЗ РЕФЕРЕНДУМ?

Навіщо така Конституція, у якій кожен мустафін знайде собі лазєйку – і буде на ній наполягати, закриваючи очі на 100500 інших запобіжників, бо “А ОСЬ ТУТ ТАК НАПИСАНО”? Спеціально для мустафіних і виписували?

До речі, і в Законі про всеукраїнський референдум написано точно так же:

Стаття 18. Всеукраїнський референдум щодо зміни території України

1. Всеукраїнський референдум щодо зміни території України – це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України.

2. Призначення всеукраїнського референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою Верховної Ради України.

Там у Геращенко в коментах хтось написав, що ця норма – референдум про зміну території – може застосовуватися у випадку збільшення територї країни. Скажімо, якась острівна держава з Мікронезії до нас захоче приєднатися. Чи там Молдова. Або Московія почне розвалюватися – і якась Кубань попроситься. Тоді, мовляв, да – підписується договір (як у п. 1 ст. 18 Закону), Рада його ратифікує і проводиться референдум про приєднання цієї території. І при цьому існуючі на момент референдуму територія і кордони України є цілісними і недоторканими.

Я не юрист. Але ок, припущу, що так – у випадку із розширенням території усі ці пункти спрацюють без взаємовиключення.

Так якого банана не можна було виписати законодавство таким чином, щоб не було цих двозначностей? Чому не можна було виписати ту ж Конституцію чи закони, що територія України може тільки збільшуватися, але не зменшуватися?

Щоб мустафіним було чим і як маніпулювати?

Ну, а зі словами Зеленскєра все ясно. Ніяких референдумів по Криму і Донбасу бути не може в принципі. Бо це потенційний референдум не про розширення, а про зменшення території України. А це прямо заборонено Конституцією, і ці заборони – згідно із Розділом ХІІІ тієї Конституції – заборонено скасовувати.

P.S. І скільки ще у законодавстві таких маніпуляційних дірок для мустафіних…

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s