Гнап як Трамп. Культ карго української політики

Однією із найцікавіших подій на етапі висунення у президенти на нинішніх виборах є поява на політичній арені Дмитра Гнапа і партії “Сила людей”. Поява, на яку очікували. І яка відбулася трохи не так, як очікували.

Тут треба пояснити, що “очікували” перш за все “Силу людей”, а не Гнапа. Бо ця партія, оминувши дострокові президентські вибори 2014-го, вибудовувала свою структуру, власне, своє існування за принципом “партії нового типу”. (Для тих, хто пам’ятає старий номер класичних “Кроликів” зазначу, що цей вираз вжито не в іронічному значенні, як у Данильця з Моїсеєнком.) Вибудовувала-вибудовувала – і, значить, доросла до виборів глави держави.

Вибрали кандидата у “Силі людей” зразково – за американським принципом “праймеріз”. І отут починається фестиваль. Бо цим кандидатом став такий собі Дмитро Гнап. Людина із, м’яко кажучи, не дуже чистим бекграундом. Ось вам один лінк, подивіться, у якій компанії Гнап у себе на батьківщині, на Донеччині, розпочинав свою політичну кар’єру. Клименко – це брат того самого, що очолював Мінздох. Але, як кажуть люди “в темі”, якраз цей Клименко, Антон, був головною рушійною силою цієї банди, яка у кольорах НУ зливала на Донбасі вибори ригам. Власне, якщо хочете дізнатися більше – гугліть.

Минуле є у всіх – скажете ви. Угу. І Порошенко “був одним із засновників Партії Регіонів”. Але “Сила людей” же позиціонує себе як “партія нового типу”. Але проблема навіть не в тому, що ось такий непевний Гнап. А в тому, що він зайшов у партію просто під “праймеріз”. Тобто партія вибудовувалася-вибудовувалася, вирощувала якусь власну політичну еліту (ну бо навіщо іще потрібні класичні партії, як не для вирощення майбутніх керівників держави) – а тут взяла і обрала розпіарену журналістською діяльністю (теж, до речі, неоднозначною) людиною, яка просто прийшла зі сторони. Питається – чого тоді варті були усі ці роки партбудівництва, якщо партійці, відкривши рота побігли за відомою персоною?

Cargo-Cult-6“Ти нічого не розумієш, це і є демократія, он у США Трампа обрали”, – пояснював мені один член “Сили людей”. Так, це дуже схоже. Так само, як схожа на справжній літак його дерев’яна копія, створена туземцями. Бо в США давно вибудована система противаг, і навіть такий персонаж, як Трамп, має цілком обмежену територію для вибриків – а коли його вибрики перестануть бути цікавими і корисними Республіканській партії, імпічмент змете цього персонажа з політичної мапи країни.

В Україні – і зокрема в “Силі людей” – ніякої системи противаг не існує. Максимум, що вони можуть – це викинути людину з партії, як, наприклад, Вадима Трюхана (до речі, членом політради був, на секундочку), який заробляє собі на життя виступами у ролі потішного малоросійського клоуна на московитському ТБ. Як ви думаєте, як сильно і довго Гнап буде страждати від припинення свого членства у “Силі людей”?

Далі була ще цікавіша історія із збиранням грошей на заставу. Гроші зібрали, як у дитячих казках та голівудських фільмах – в останній момент. Ви вірите голівудським фільмам? Ну, що ж, маєте право, ми все-таки у вільній країні живемо. Я – не вірю. І у такі прекрасні історії теж не вірю. На мою думку, все це шоу було розігране з двох причин – показати “народність” Гнапа і прикрити спонсорські гроші. 2,5 мільйони на дорозі не валяються, їх же треба було якось пояснити – а тут хопа, “люди прислали”. (І, до речі, присилали, це не секрет, що якусь частину наскидали – питання тільки, яку.)

Але це ще не найцікавіше. Всі ми розуміємо, що президентські вибори як боротьбу за посаду президента сприймають лише два кандидати – Порошенко і Тимошенко. (Для альтернативно обдарованих впишемо сюди ще й Зеленського.) Всі інші сприймають ці вибори лише як проміжний етап перед виборами парламентськими. Можливо, саме тому аж настільки рекордно народу набігло в бюлетень. І Гнап, цілком очевидно, президентські вибори не виграє. Тож логічно припустити, що це не більше ніж піар на вибори до Ради.

А тепер дайте відповідь самому собі – чи зможе “Сила людей” набрати достатню для подолання прохідного бар’єру до Ради-IX? От і я думаю, що не зможе. Цілком очевидно, що і Гнап це усвідомлює. Значить, він планує зайти в парламент якимось іншим шляхом. А цих шляхів рівно два.

1) Піти по мажоритарці.

2) Піти по списку “прохідної” партії.

І там, і там “Сила людей” Гнапу в принципі не потрібна. Потрібні гроші. Або зв’язки у великих і перспективніших партіях. До яких можна дотягнутися, засвітившись на виборах президента.

Тому поки що, на мою думку, ситуація виглядає наступним чином – чувак вирішив іти в політику (журналіст-політик, боже, як це ново і не заїжджено; забули трійцю Заліщук-Лешенко-Найєм?), для цього зайшов у партію, яка позиціонує себе “партією нового типу”, щоб отримати більш-менш чистий політичний імідж. Набере якісь десяті відсотка, може, цілий відсоток. На цій темі – бачте, який я красивий і чесний, без негативного бекграунду (хто там НУНСівський період згадає, півтора десятиліття пройшло) – запросто впишеться у будь-який перспективний проект або знайде зручний округ. Люди люблять усіляких парасюків, гаврилюків та інших “народних героїв”. А тут ще й журналіст-розслідувач!

Одним словом, з боку Гнапа усе логічно. До нього питань немає – для себе він робить усе правильно, “як книжка пише”. І мене особисто його майбутнє не дуже цікавить. А от до “Сили людей” питання є. Як мінімум два.

1) Для чого було вибудовувати партію 5 років, щоб злитися під лівого пасажира із відомим ім’ям? Який у цьому сакральний сенс?

2) Як можна було 5 років виховувати нову якість політики і політичних діячів, якщо більшість партійців клюнула на лівого пасажира із відомим ім’ям? (І чим ці нової якості партійці відрізняються від усіх інших українців, які так само клюють на яскраві передвиборчі вивіски, не думаючи головою?)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s