В чому проблема Македонії, і яким боком тут Україна

Вирішив трошки почитати про Македонію в контексті провалу референдуму за зміну назви (щоб Греція змилостивилася і пустила їх в ЄС та НАТО). І ось що вичитав.

Для початку – що таке Македонія. Це а) колишня, стародавня держава, б) історичний регіон. Ось мапа з приблизними межами – на фоні сучасних країн.

556px-Macedonia_overview_uk.svg

Яку частину історичної Македонії займає нинішня Республіка Македонія – самі бачите.

Далі. Нинішні македонці – це не ті македонці, про яких згадується, говорячи про, скажімо, легендарного Александра Македонського. Нинішні македонці – це, якщо говорити просто і примітивно, мішка із слов’ян та інших народів, які населяли цю територію. В тому числі й стародавніх македонців, так – але на досить скромну частину. Це як московити – вони слов’яни певною мірою, але за великим рахунком там угро-фінська і навіть татарська складова будуть, певно, більшою.

Тобто – була територія. З історичною назвою. Був народ. Який до історичного має дуже віддалене відношення. Після Першої світової територію розпиляли на три частини – Пірінська Македонія (забрала Болгарія), Вардарська Македонія (Королівство Сербів, Хорватів і Словенців) та Егейська Македонія (Греція).

В королевстві, які пізніше стане Югославією, ніяких національних адм.-тер.одиниць не було. Виняток – Хорватська бановина, яка мала права автономії. Бановина, до якої входила і Вардарська Македонія, називалася просто по річці – “Вардарська бановина”.

А після Другої світової в складі уже соціалістичної Югославії (ФНРЮ) з’явилася Народна Республіка Македонія. Тобто частина регіону взяла собі – точніше, їй взяли, Тіто чи хто там – назву усього регіону. Звісно, що тим же грекам це не могло сподобатися.

Крім того, назва назвою – але були іще певні кроки, які явно турбували Грецію. Наприклад, ось вам македонський (“македонський” я тут вживаю на означення того, що має відношення до Народної Республіки Македонія/Республіки Македонія) плакат часів кінця 80-х.

Плакат_пропаганди_Скопьє

Все зрозуміло? Автори плакату хотіли об’єднати всі македонські землі – під егідою “Вардарської Македонії”, очевидно.

А ось перший прапор незалежної Македонії. Вергінська зірка, зображена на ньому – це символ стародавніх македонських царів.

600px-Flag_of_the_Republic_of_Macedonia_(1992–1995).svg

А ось стаття 49 конституції Македонії.

“Републиката се грижи за положбата и правата на припадниците на македонскиот народ во соседните земји и за иселениците од Македонија, го помага нивниот културен развој и ги унапредува врските со нив”.

“Республіка піклується про становище та права членів македонського народу в сусідніх країнах”.

Як ви думаєте, такий посил Греції сподобався б? Взяли назву всього регіону. Почали закидати об’єднання всіх частин регіону – тобто по суті від’єднання Егейської Македонії від Греції. Взяли символіку стародавньої Македонії – хоча, за великим рахунком, відношення до неї мали дуже приблизне. В Конституції записали про “македонський мір”.

Уявіть себе на місці греків. Наприклад, Польща згадала, що раніше Краків і Львів були частиною одного регіону – Галичини. І навіть в одному коронному краї Австро-Угорщини – Королівстві Галичини та Володимирії. (Я вже не кажу про те, що Львів був частиною Польщі, то ладно.) І тут вони опа, в кінці 80-х чи після початку війни на Донбасі – “Об’єднаймо Галичину!” (Звісно, під егідою Польщі і столицею в Кракові, хе-хе). Як вам таке?

До речі, дещо подібне мало місце в історії сусідньої країни. І це “дещо” їм – як і Македонії з Грецією – досі викашлюється. Це Молдова. Дивіться на мапу історичного Молдовського князівства.

 Karte_Fürstentum_Moldau

Бачите, де воно закінчується на сході? Правильно – по Дністру. А знаєте, звідки взялася ота частина, яка за Дністром – і яка нині називається Придністров’я? А ось вона!

800px-Одеська_та_Миколаївська_області_1938

А це територіяґ УРСР, яку спеціально зробили “автономною республікою” в складі України – як плацдарм для захоплення “анексованої Румунією Бесарабії”. А потім, коли СРСР окупував Бесарабію в ході Другої світової війни – частину цієї “Молдовської АРСР”, в якій молдаван завжди була меншість, приєднали до Молдавської РСР (анексованої Бесарабії), а частину повернули до України. І ота приєднана частина, де московити і змосковщені українці складали більшість, вона і вилазить досі Кишиневу боком. Хоча це зовсім не їхня територія, якщо розібратися.

(Ось, до речі, що пише укрВіка про етнічний склад “Молдавської АРСР”: “Найбільше в МАССР було українців — 48,5 %, друге місце за чисельністю посідали молдавани — 30,1 %; росіян в МАССР було лише 8,5 %. За даними перепису 1939, в республіці проживало 28,5 % молдаван, 50,7 % українців, 10,2 % росіян і 6,2 % євреїв. В автономії молдавани були розселені нерівномірно. Найбільше їх проживало на кордоні з Королівством Румунія уздовж Дністра. У районах республіки, що межували з Українською СРР, переважали українці. У Тирасполі і Балті — столицях МАССР — молдавани взагалі становили лише близько 1,5 %”.

В столиці “Молдавської АРСР” молдаван – 1,5%. От вам і показник відсутності будь-якої етнічної логіки у цьому новоутворенні – тільки політична, тобто загарбницька.)

Так що, проводячи паралелі, можна припустити, що Народна Республіка Македонія, яка нині є незалежною Республікою Македонія – це така собі балканська “Молдавська АРСР”, яку Тіто створив, можливо, для того, щоб підгребти під себе грецьку частину Македонії, в рамках “возз’єднання македонських земель”. Чом би й ні? Ну, і, відповідно, у таких умовах реакція Греції, як на мене, є цілком логічною.

А ви б як вчинили на місці греків? А на місці македонців – перейменувалися б у Північну Македонію (чи в історичну назву “Вардарська Македонія”)?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s