Хто буде “Порошенком” у Порошенка

Період 2005-2009 років, найцікавіший період в історії української політики, ще дочекається своїх дослідників, ґрунтовних праць і серйозного аналізу. Все це – в майбутньому. І реальна оцінка головних дійових осіб того періоду також. Я ж хочу сказати ось що.

Політики, а за ними і прикормлений ними лохторат, сприйняли той період, період нечуваної – після виборчої кампанії-2004 вже й неочікуваної – демократії не як період можливості і відповідальності, а як період вседозволеності. За що врешті-решт поплатилися демократичні сили (а з ними і популістичні, бо назвати Тимошенко демократом можна тільки з бадуна), а з ними і вся Україна.

Після періоду ригівської диктатури Україна, здавалося, повернулася на шлях демократії. Але знову (!) розцінила її як можливість творити все, що завгодно. І тому історія повторюється.

Звісно, є певні зміни. Наприклад, “Ющенко” не такий слабкий, як оригінал. “Тимошенків” зараз ціла купа – і у них в принципі немає такої сили, якщо брати по одному. “Риги” зараз теж не є монолітом, але все одно залишаються досить потужною (потенційно) силою; хоча умовно “ригами” можна напряму вже називати Кремль. Тоді він просто грав акуратніше, а зараз не розбирає дороги. “Лещенків” теж повно, значно більше, ніж було тоді – це, до речі, чи не головний мінус нинішньої, порошенківської демократії і відмінність її від демократії ющенківських часів. Те, що тоді Найєм і Лещенко тільки починали, зараз цвіте буйним цвітом, як борщівник Сосновського (і з такими ж наслідками).

Єдине, що мені не зрозуміло – хто ж буде у Порошенка “Порошенком”. Кононенко? Він більше тіньова фігура. Гройсман? Його даремно називають членом команди президента. Втім, можливо, Порошенку і не треба такий персонаж, яким він сам був при Ющенку.

Але це не головна проблема, і взагалі не проблема. Проблема в тому, що і політики, і люди (оту уже варто сказати “в першу чергу люди”, бо уроки із того періоду,  а особливо з результатів першого туру виборів-2010, треба було винести – во ізбєжанія, як-то кажуть) упевнено ідуть у напрямку тих самих грабель.

А для Кремля, повірте, створити “Януковича” не складе особливих проблем. Він, можливо, виявиться ще кострубатішим і тупішим за оригінал – але на це за порєбріком особливо не зважатимуть. Головне, що він буде. Звісно, під іншими гаслами, вивісками і прапорами. Але буде. Просто не може не з’явитися – бо коли умовно демократичні сили замість співпраці чи хоча б цивілізованого протистояння влаштовують бої без правил, ОБОВ’ЯЗКОВО з’являється запит на “сильну руку” і “стабільність”.

І долар по 8, так-так.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s