“Дзідзьо контрабас” проти Шуфутінского. І трохи про “Термінатора”

Сьогодні, тобто уже вчора, 3 вересня, коли півстрічки у Фейсбуці переживало щорічне божевілля від пісні Міхаїла Шуфутінского, я зробив собі невеличкий кіномарафон – подивився підряд 3-D версію “Термінатора-2” і “Дзідзьо контрабас”. Про це й розкажу.

По фільму Кемерона говорити – тільки псувати. Ви всі його прекрасно бачили і знаєте. Скажу відразу, що 3-D вийшло не дуже, але, за великим рахунком, ми всі – глядачі мого покоління і старші – йшли туди не за цим, а за відчуттям, що ти дивишся на “Термінатора” в кінотеатрі. Я дивився в кіно третю і п’яту частини, першу не міг з об’єктивних причин (хто б його в совку показав), а от другу… І не пам’ятаю, чи привозили його до нас у село. Але тепер це й неважливо. Бо я таки подивився його. При повному, до речі, залі. Залі, в якому були й 12-15-річні глядачі – тобто такі, яким був я, коли вперше побачив “Т-2”. І це додало якоїсь… ні-ні, не ностальгійності, а епічності моменту.

Взагалі ж – такі фільми треба переписувати в 3-D і показувати хоча б для того, щоб нагадувати про те, які шедевральні фільми знімали зовсім недавно. Я дивився його – звісно ж, прекрасно знаючи сюжет – на одному диханні. Ще раз доторкнутися до шедевра – чи ж це не щастя?

Ну, а тепер про Дзідзьо. Значить, я вам скажу таке. Я читав критичні відгуки про нього (після сеансу, звісно ж), я до певної міри з ними погоджуюся (наприклад, із слабкою в певних місцях роботою режисера) – але в цілому цей фільм, м-м-м, “цілісніший” чи що за того ж “Червоного”. Ну, а гра Михайла Хоми – це гра Михайла Хоми. Народ реготав, шо дурний. І то не десь в Заліщиках чи Коломиї, а у Запоріжжі.

Як на мій хлопський смак – фільм вартий того, щоб навіть не передивитися, а передивлятися його. В тому числі й через те, що його – на відміну від “Червоного” (як би того не хотів Кокотюха) – можна і треба порізати на цитати, як от фільми “Квартета И”. І тепер я переходжу до другої частини Марлезонського балету.

3 вересня в Фейсбуку – це кожного року одне й те саме. Це безкінечний і безперервний потік згадок, стьобу, фукання-бекання і такого іншого навколо однойменної пісні Міхаїла Шуфутінського. І ніхто не хоче зауважувати одну просту, але дуже важливу річ. Все це відбувається в українському, ба більше –україномовному фейсбучному просторі. Який, як бачите, і досі живе московитськими мемами, хохмами і жартами.

А тому, що у нас таких жартів не-ма-є. Ви можете згадати щось подібне? От щоб якась пісня стала таким культурним феноменом? Мені на думку спадає лише прізвисько Тернополя, народжене “Братами Гадюкіними”. Але це все-таки регіональна фішка. А щось загальноукраїнське?

Так от, думаю я собі, такі речі, як от фільм “Дзідзьо контрабас” мають і повинні стати джерелами таких речей, які вийдуть за межі (фільму, пісні) і стануть мемом, фішкою, хітом просто в соціумі. Українським, україномовним, україноцентричним мемом. Нашим по духу, суті і формі.

І нічого страшного, що це все зароджується на західному, галицькому ґрунті. 150 років тому українська мова росла і розвивалася на ґрунті подніпровському – ну, просто тому, що тоді Україна, українство було там, над Дніпром. За цей час з об’єктивних і суб’єктивних причин “центр українства” пересунувся на захід. І нічого. Головне, що він є. А тепер нехай Україна рухається – в тому числі, й фільмами на кшталт “Дзідзьо контрабас” – із заходу на схід. І, можливо, років через 40-50 Україна знову базуватиметься над Дніпром, між Кропивницьким та Полтавою. А, може, між Дніпром і Харковом. Головне, щоб було чим заповнити цей простір. В тому числі й на рівні “3 сєнтября”.

P.S. А перед Дзідзьо йшла реклама 5 (П’ЯТИ) українських картин. 3 – фільми, 2 – мульти. Я такої масовості не пригадаю, скільки не ходив у кіно. До речі, уже за 11 днів в прокаті – італійсько-український “Ізі”. Я йду. А ви?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s