9-річний п’ятикласник? В запорізькому футболі – вльогкую

Дитячий футбол – дорослі мутки. Коротко про одну із них.

Сьогодні команда мого сина, “Металург” 2009-го року народження, стартувала в чемпіонаті Запоріжжя у віковій категорії U-9. Цікавий матч вийшов, бойовий, з перевагою і купою моментів у наших пацанів (завершили 0:0) – але сказати я хочу не про це.

Через кілька годин після матчу ми приїхали в книгарню “Є” на дитячий квест, і там – оце сюрприз! – зустріли одного із наших сьогоднішніх суперників. Ось цього.

Всі діти, присутні там, представлялися. Не став винятком і він. Власне, його біографія і підштовхнула мене до написання цього посту. Виявляється, цей хлопчик – звуть його Владислав, навчається в гімназії №45 – ходить до 5-го класу. П’ЯТОГО. Ану порахуйте, скільки йому може бути років. І чи потрапляє він у вікову категорію U-9.

Звісно, може бути, що він вундеркінд і пішов в школу в 5 чи навіть 4 роки – правда, вже трохи знаючи шкільну систему і вимоги (не тільки до рівня знань, а й фізіологічної готовності), я в це не повірю.

Значить, висновок інший – чувак, якому 10, а то й 11 років – грає в чемпіонаті восьми-дев’ятирічних. До речі, не вперше. Ось відео з попереднього сезону U-9, в якому наша команда за віком не брала участі. Зате брала участь команда “Металург” 2008-го, на рік за нас старша. Ось матч “Металургу”-2008 із 2-ю командою “Шторма” (команда якої грала і сьогодні проти нас). Зверніть увагу на 9-й номер (у біло-синьому) на самому початку відео.

Тобто чувак відіграв за свою вікову категорію (якщо свою; бо якщо йому 11 – то він уже минулого року мав грати не на U-9, а на U-11, як, наприклад, команда “Металурга” 2007-го року (це ті, кому зараз 9-10 років, на секундочку) – а тепер грає за менших. Якщо там в команді є менші…

Мені, в принципі, все одно, я розумію, що дитячий футбол – це лише підготовка до футболу дорослого, і результати тут аж такого значення не мають. Але є кілька нюансів, які мене бентежать і навіть обурюють.

По-перше, пацанам же хочеться виграти, для них це важливо з точки зору психології і такого іншого. Я пам’ятаю, як ми грали на зимовій першості проти на рік-два (формально; по факту було 3-4 роки) різниці. Ясно, що більшість матчів ми програли. Але для них це так важливо було – виграти. І коли вони нарешті виграли – радості було більше, ніж у “Шахтаря” під час виграшу чергових золотих медалей. А тепер подумайте, якщо вони гратимуть постійно із отакими підставними – то, якими б умілими вони не були (а тут цих старших наші переграли, і тільки штанга з перекладиною не дозволили виграти цей матч), шансів на перемогу буде не так багато. Тобто вони постійно будуть під цим пресом – не можемо виграти, не можемо виграти. Навіщо їх цим давити?

По-друге, з тренерів же теж, як не крути, результати вимагають. Ну і про які результати тут може іти мова? Чи самим брати і виставляти старших? Звісно, якби за нас сьогодні 4-5 пацанів із 2008-го року грали – тому “Шторму” була б торба (я бачив матчі команди 2008-го року і рівень їхній дуже добре уявляю). Ну і кому б від цього стало краще?

По-третє, отак і народжуються легенди про те, що “от по дітях вони нічим особливим не запам’яталися – а в дорослому футболі як вистрілили”. Ну звісно, грати всі 10 років проти старших за себе на 2-3 роки. А в дорослому футболі, коли вікова різниця уже стирається – і стає ясно, хто в п’ятому класі проти першачків грав, а хто дійсно чогось вартий.

І ще одне, що зачепило особисто мене. Коли підійшла черга представлятися Богдану, він назвав свої дані (2 клас, 31 гімназія) – цей “вундеркінд” встав і заорав, що “Он врет, он пятиклассник!” Тобто мало того, що цей штемп сам “підставний”, так він на голубом глазу вважає, що і всі навколо такі самі!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s