The first American to orbit the Earth

Вчора завершилася історія проекту “Меркурій”.

Він уже і тоді, в лютому 1962-го, був трохи застарим для космосу. 40 років – не жарт, Юрію Гагаріну на момент старту було 27. А він, Джон Гленн, не тільки полетів в 40, а вже у нову, “шатлівську” еру став найстарішим космонавтом світу. Став і залишається. Можливо, назавжди.

Прийнято вважати, що американці програли старт космічної гонки. Так, звісно. Гагарін полетів 12 квітня 1961-го, а перший астронавт, Алан Шепард, 5 травня. І то не на орбіту, а просто піднявся по параболі на висоту 187,5 кілометрів і приземлився через 15 хвилин після старту. Так само і астронавт №2 Вірджил Гріссом – і тільки Гленн в лютому 1962-го, уже після Титова, став третьою людиною і першим американцем на орбіті.

Але насправді не все так просто. Справа в тому, що в польоті Гагаріна і Титова була в основному політика. Встигнути першими в космос. По суті ж політ Гагаріна нічим не відрізнявся від запусків Бєлки, Стрєлки та інших жучок. Він був просто пасажиром, “корисним вантажем”. Тобто, звісно що це було не “просто” – перша людина в космосі. Але в цілому що собак запускали, що Гагаріна – принципової різниці не було.

Тоді як астронавти уже з першого, суборбітального запуску керували своїми кораблями. Гленн же за свої чотири кола на орбіті зробив більше, ніж Титов за добу в космосі. Радянські космонавти прославляли партію, американські астронавти вчилися працювати в космосі. І у підсумку ці пріоритети зіграли свою роль. NASA з 1961-го планомірно готувалася до польоту на Місяць – і таки полетіла туди, як і обіцяв Кеннеді, до кінця десятиліття. А радянська влада підганяла-підганяла конструкторів – і допідганялася до трагедії “Союза-1”, коли остаточно стало зрозуміло, що на Місяці космонавтів не буде, тільки астронавти.

(Звісно, проблема не тільки і, можливо, не стільки в “Союзі-1”. Однією із головних причин невдачі став крах проекту Н-1 – ракети-носія, яка, власне, і мала виводити в космос корабель місячної програми. Це окрема і дуже цікава тема – порівняння радянської Н-1 і американської “Сатурн-5”, ракети-носія проекту “Аполлон”. Але всі ці “запуски до дати” і вимоги зробити все швидше, швидше – не доводили до добра ніколи. Згадайте історію вибуху Р-16 24 жовтня 1960-го – не захотіли втрачати місяць і у підсумку втратили ракету, людей, маршала авіації Недєліна.)

А Гленн більше не літав в космос. Як і Гагарін. Тут у них є спільне – в Союзі ходили чутки, що Гагаріна спеціально не пускали в космос, аби не ризикувати космонавтом №1. З Гленном була така ж історія, тільки без чуток – він про цей таємний наказ Кеннеді дізнався із книги.

Джон подався в бізнес, в політику – був сенатором, брав участь в праймеріз Демпартії. До речі, програв Волтеру Мондейлу – одному із найбільших невдах американських виборів. В 1984-му Мондейл програв Рейгану всю Америку, взявши лише рідну Міннесоту і традиційно про демократичну столицю. Один штат із 50! Хтозна, виграй праймеріз Гленн – може, результат був би інакшим.

Зате він повернувся в космос. Уже на “Шаттлі”, ставши єдиним в світі астронавтом, хто літав на кораблях першої (“Меркурій”) і четвертої генерації. Це трапилося 1998-го, коли Гленну було 77 років. Щоб ви розуміли масштаб події – на мис Канаверал прибув тодішній президент Білл Клінтон (це був лише другий за всю історію візит голови держави на космічний старт). Ді Капріо, Вілліс, Генкс, Спілберг, Камерон – це тільки суперзірки першої величини. А десятки тисяч простих американців просто забили околиці космодрому. Всі хотіли побачити, як національний герой США повертається до зірок через 36 років після того, як він побував там уперше.

А він і там не був пасажиром, взявши участь у кількох експериментах на орбіті. В 77 років, будучи сенатором і легендою – він працював в космосі, як і 1962-го.

Хоча любили його в США не тільки за це. Наприклад, за його однолюбство. Гленн одружився 1943-го і до самої смерті – 73 роки! – прожив з однією жінкою. Він і помер в її присутності. 73 роки. У нас середня тривалість життя менша, а у нього стільки шлюб тривав.

Перший американець на орбіті.

Найстаріша людина в космосі.

Останній із The Mercury Seven, першого набору астронавтів.

Вірджил Гріссом загинув в “Аполлоні-1” (так умовно назвали місію, яка ніколи не стартувала, а астронавти – Гріссом, Вайт і Чаффі – загинули всередині корабля під час наземних випробувань) 1967-го. Кажуть, що саме Гріссом мав стати першою людиною на Місяці.

Дональд Слейтон, який єдиний із сімки не літав на “Меркуріях” (знайшлися проблеми з серцем), полетів в складі місії “Союз-Аполон” – помер 1993-го від пухлини в мозку.

Алан Шепард, перший американець в космічному просторі, літав до Місяця на “Аполлоні-14” – помер 1998-го від лейкемії.

Чотири із сімки дожили до ХХІ століття.

Гордон Купер, який першим із астронавтів здійснив два орбітальних польоти, другий на “Джеміні” – відійшов у кращий із світів 2004-го.

Волтер Ширра, який перед стартом “Шаттла” із Гленном сміявся: “Я не стільки старий, як Джон, щоб летіли в космос зараз, почекаю експедиції на Марс”, літав і на “Джеміні”, і на “Аполлоні” – не пережив серцевий напад 2007-го.

Скотт Карпентер, який замінив Слейтона, пізніше відправився у протилежному напрямку, опускаючись із Жаком-Івом Кусто в глибини океанів – помер від наслідків інсульту 2013-го.

І от останній. Джон Гленн. Він перший із людей, які побували в космосі, дожив до 90 років. На момент смерті Гленну було 95 років. До цього показника четвірці першого радянського загону космонавтів, яка на сьогодні ще залишається між нами – Биковському, Волинову, Горбатку і Леонову жити ще 13 років.

82-річний Валерій Биковський залишається єдиним живим, хто літав в космос на кораблях першого покоління (“Восток-5”). До вчора їх було двоє – Биковський і Гленн.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s