Чи чули ви про болгарські погроми на Запоріжжі?

І я не чув. І ось чому.

Оскільки в питанні ставлення до циганської громади села Лощинівка багато хто тупо включає дурака (“Якщо, приміром, у Києві якийсь недоумок української національності зґвалтує і уб’є дитину, чи мушу я разом з іншими етнічними українцями висилятися з міста?”), думаю, треба пояснити одну суттєву відмінність цієї ситуації від тих, які ці “включатєлі” почали моделювати.

Так от. Повторюю питання, винесене в заголовок. Ви чули щось про болгарські погроми на Запоріжжі? І я не чув. А між тим болгари – третя національність Запорізької області, після титульної та московитів. І живе їх не півтора чоловіка, а 27 тисяч. Причому живуть вони в основному у двох південних районах, а ця скупченість і немаленька загальна кількість (1,5%, на секундочку) означає, що в Приморському і Приазовському районах є реально болгарські села, тобто такі, переважною більшістю населення яких є саме болгари. Наприклад, Ботієве.

І в цих районах, в цих селах також трапляються інциденти. Іноді – зі смертями. От я за пару хвилин нагуглив минулорічну історію, коли дівчина приїхала з Бердянського району в село Коларівка Приморського району. Коларівка (нині Болгарка), щоб ви розуміли – це не просто так, а, можна сказати, столиця болгарського Приазов’я, там в минулому столітті, до 1938-го року був болгарський національний район. Так от, приїхала дівчина в Коларівку, познайомилася з місцевим штріхом, відпочивала, а потім він її вбив з якоїсь там причини. Зважаючи на все вищесказане – цілком може бути, що етнічний болгарин закатрупив етнічну українку. Та і якщо ви думаєте, що це єдиний злочин в Приморському районі – ви глибоко помиляєтеся, наша область одна із найбільш криміналізованих в Україні.

Але! При цьому ніхто ні про які болгарські погроми не чув. А знаєте, чому? Та тому, що болгари в Україні – як і усі інші національності, серед них є нормальні, а є придурки. І саме тому ніякої міжнаціональної розні в наших болгарських районах ніколи не було. І взагалі по Україні дуже важко згадати приклади ненависті на національному ґрунті. (Єдиний випадок, який спадає на думку – Марганець, де 7 років тому відбувалося справжнє побоїще між місцевими українцями і місцевими ж вірменами. Про нього ми ще згадаємо.)

Але з циганами – зовсім інша історія. Ні для кого не секрет, що циганські райони – це традиційне кубло наркоманії та криміналу. До вас ніколи не підходили циганки “погадать”? Вітаю, ви унікум. А я жив біля запорізького Центру екстремальної медицини – і там людям проходу не було від гадалок. Однієї конкретної національності.

От у цьому і причина такого ставлення до циган в Україні. Ця етнічна група давно і упевнено асоціюється із, м’яко кажучи, закононеслухняністю. І винятки з цього правила ще треба пошукати. Пошукати – і не знайти. Саме тому, що таких випадків немає – або є в такій глушині, що ніхто їх шукати не буде, – переважна більшість жителів України і ставиться до циган відповідно. А до болгар, греків, кримських татар, молдаван, білорусів ітд – так не ставиться. Бо ніхто ніколи не скаже, що “у нас в місті греки – це наркоманія і крадіжки”.

Ну, і мені дуже не подобається це лицемірство, коли люди, які захищають циган – ніколи в житті навіть на місяць не переїдуть до циганського району свого міста. Бо стрьомно. А позахищати, сидячи за комп’ютером – не стрьомно, а навіть і почесно. Як Радянський Союз завжди на словах виступав за інтернаціоналізм, при цьому мовчки знищуючи всі вияви усіх національних культур, крім московитської.

От якби цигани, як і всі інші національності – соціалізувалися і вели більш-менш пристойне життя, не відрізняючись за рівнем криміналу і такого іншого, тоді такі погроми можна було б розцінити той погром як інцидент на міжнаціональному ґрунті. А так – вони самі створили умови, коли увесь їхній етнос сприймається лише як наркобарони, злочинці і аферисти. (І скажіть, що це далеко від істини.)

Ми живемо в такому суспільстві, де – навіть попри усі наші трабли із функціонуванням відповідних інституцій, зокрема, поліції – красти, убивати, торгувати наркотиками неприйнятно.  І якщо якийсь етнос в цілому робить це основою своєї життєдіяльності – нічого дивуватися тому, що неприйнятність буде розповсюджена на весь етнос. Від цього і треба плясати, а не розказувати, що українці скочуються до нацизму – як це вже бігом підхопили браві інтернаціоналісти.

P.S. А з марганцевськими вірменами ситуація була така, що ця діяспора ще до історії з бійкою і убивством того сержанта міліції Бондаренка поставила себе вище інших саме на національному ґрунті. За що і поплатилася. А там, де такого протиставлення немає – немає і конфліктів. У мене на районі “ліца кавказской національності” тримають кафешку. Я навіть не знаю, хто це, грузини чи вірмени, мені на думку не спадає замислитися над цим питанням – бо вони в першу чергу люди і ведуть себе, як люди. А не ставлять себе – за національною ознакою – вище за інших.

3 thoughts on “Чи чули ви про болгарські погроми на Запоріжжі?

  1. А я власне вірменській діаспорі свого часу в дописах закидав те, що ти циганським громадам: криміналізовані, від легального бізнесу тільки вивіски, ніколи своїх не видають. Та ще й у переважній більшості лояльність Росії та агресивні до українців. З болгарами ще почекай прийде час. В нашій країні ніхто міжнаціональними відносинами не займається. вважається, що вони самі якось мудрістю народною мають вирішуватися. А ця позиція – шлях у пекло. До того ж це аксіома, що меншини завжди лояльні колишній колоніальній метрополії, бо місцевий націоналізм сприймають, як загрозу. Навіть грузини, яких в нас прийнято любити, як приїздять до України, одразу стають русофілами: російськомовні вивіски, меню в їхніх ресторанах, ігнорування української мови, вивчення тільки російською. А скільки їх воює по той бік! Здається, всі, крім Саакашвілі та його команди. Скоро зросте національна свідомість українців Запоріжжя, одразу виникнуть конфлікти з болгарами аж до проголошення Болгарських народних республік. Звісно, якщо й далі ми будемо відволікатися на зовнішнє і не дивитися у корінь.

    Подобається

  2. “А скільки їх воює по той бік! Здається, всі, крім Саакашвілі та його команди. ” – про “Грузинський легіон” по цей бік не чули?

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s