Врадіївські бунти і лощинівський погром. В чому винна влада?

Чергова історія з провінції. Історія, яка почалася із смерті. Історія, яка знов і знов демонструє одну дуже важливу річ.

В селі Ізмаїльського району вбили дитину. Вже одне це викликає відповідну реакцію, але за цим убивством стоїть ціла епопея. Три роки тому в село заїхали цигани – і, за словами місцевих жителів, почалася катавасія. Продовжувалася вона рівно до того моменту, коли один із оних убив 9-річну дівчинку. (Так, я знаю, що убивцею людину може визнати лише суд.) І після цього почався погром.

По-перше, я вам поясню, чому я беззастережно вірю в цю історію. Тому що:

а) наш народ дуже важко підняти на якісь активні дії, і якщо вже сталося так, що люди пішли палити хати, причому усім селом – значить, дійсно, сталося щось страшне;

б) цигани в наших містах і селах – це в основному дійсно антисоціальні і відверто кримінальні елементи, будь-який журналіст, який займається темою криміналу, вам таких історій понарозказує, що волосся дибки стане, я пригадаю лише одну від запорізького колеги (він розказував, як циганка під час обшуку і арешту її “братів по зброї” кидала під колеса міліцейської автівки свою, тобто циганську, дитину.

Звісно, не можна виключати, що це якийсь маніяк завівся у Лещинському – і так акуратно вчинив свій злочин, що перевів усі стрілки на циганів. Залишимо певний відсоток сумнівів на цей варіант – і поговоримо про більш реалістичний сценарій. До того ж, як розказували жителі села – все це сталося не РАПТОМ, а циганське угруповання методично тероризувало громаду. Тож навіть без убивства є про що поговорити.

Отже, в чому перша і головна провина влади. Як і у врадіївській історії (власне Врадіївка та недавнє Криве Озеро), так і тут – це її бездіяльність. Правда, це бездіяльність різного роду. На Миколаївщині місцеві очільники нічого не зробили для якісної переатестації поліціянтів – і все прийшло до логічного завершення із убивством (може і винної у чомусь, але за це не убивають) людини. Тут же, в Одеській області, влада просто і прямо не реагувала ні на що. Красномовним є приклад із сільським головою – на одному з відео селянин розповідає, що той півтори години не з’являвся на місці погрому. Чому? Та тому, чому й поліція не реагувала на сигнали від людей – а в цій історії приїхала уже на погроми.

Влада не працює. Місцева влада. Не пра-цю-є. Вона займається будь-чим, але не своїми прямими обов’язками. Прямий обов’язок поліції – захищати громадян і підтримувати порядок на своїй території. Це було виконане? Очевидно, ні. Так само виборна влада – сільський голова, районні чиновники. Якби вони діяли – до цього б не дійшло. Це елементарний закон – якщо хама і бика попустити, до того ж, переважаючими силами (а влада проти навіть десяти циганських сімей – це переважаюча сила), то він заткнеться і перестане хамити і бикувати. Оскільки історія докотилася до убивства – можна зробити висновок, що влада не діяла. І поліція теж.

І отут включається пункт номер два. Який стосується влади загальноукраїнської. Ви помітили, який у нас контраст у одній і тій же сфері – в Києві поліцейських мало не запльовують за нічну гонитву по Окружній за неадекватним водієм, від чого ті бояться зайвий раз використати силу, а в такій дрімучій провінції, якою є Лощинівка, поліцейські продовжують нічого не робити і бути царями і богами. А все тому, любі мої, що у нас будь-яка реформа починається і проходить в столиці. Ще, може, в великих містах. І все. Уже на рівні райцентрів все затихає, а у таких Лощинівках не міняється взагалі нічого.

І це стосується не тільки поліції. Он реформи системи освіти – я більш ніж упевнений, що моя школа, яку давно потрібно взагалі закрити, це відчує лише формально. Бо доки всі ці реформаторські ідеї і закони спустяться з Києва до Новомиколаївського району Запорізької області – і час пройде, і від них, ідей, мало що залишиться.

І це погано не тільки тому, що воно не виконується чи виконується формально. В Києві, у великих містах громада вже відчуває себе силою, вже проводить якісь акції на власний захист. А у провінції, де влада місцевих чиновників і поліціянтів просто безмежна – громаді просто нізвідки взятися. Хіба отакими от кривавими методам. Тому владі загальноукраїнській треба брати і будити це болото. Ставити Ізмаїльський район Одещини чи Кролевецький Сумщини в пріоритет – і там розпочинати і активно проводити модернізацію країни. Показуючи при цьому і жителям, і місцевій владі – ви усі на виду, ви не сховаєтеся (владі), у вас є шанс і можливість протидіяти їм (людям) з нашою допомогою.

Провінції треба відчуття потрібності – бо зараз ситуація зовсім протилежна. Тому, до речі, там і виграють різні місцеві князьки і бандюки – навіть не залякуванням, а просто подачками. Бо люди мислять просто – “Київ далеко, йому до нас діла немає, а цей он зерна пообіцяв і нові вікна в школу”. От і голосують. От і вибирають. От і мовчать. От і помирають.

І це не тільки в форматі “Київ – село”. От я сьогодні буквально побачив новину – в Запоріжжі почали ремонтувати площу перед обласною радою. Чуваки, я був там буквально 24-го числа. Так, це не якийсь там Лос-Анджелес. Просто звичайна старенька сіра плитка – нормально, до речі, викладена, спокійно може пролежати ще і рік, і два. А на ті гроші – аж ніяк не копійчані – можна було б щось до ума довести в спальних районах, скажімо, внутрішньо квартальні дороги, у мене на районі лише в одному місці це було зроблено, очевидно, або під вибори, або в тому домі якийсь чиновник живе.

Я б взагалі заборонив робити ремонти в центральних частинах міст (у порівнянні з окраїнами) чи в облцентрах (у порівнянні із районами). Довели до ума Токмак і Веселе? Можете займатися Запоріжжям, воно нікуди не дінеться і ситуація в ньому в будь-якому випадку краща, ніж в райцентрах. Чи, скажімо, чому дороги в сусідніх областях – Київській та Черкаській – так сильно відрізняються? В столичній області крадуть менше? Не смішіть. Контролю більше? Можливо. Ну так контролюйте ретельніше на Черкащині. Чи може банально більше грошей?

І реформи я б заборонив починати з Києва. Починайте з областей, з районів, дайте їм відчуття того, що вони взагалі є на білім світі. Уявіть собі – реформа системи освіти починається десь у Нікополі. Звідти журналісти не вилазитимуть, а ця увага вплине і на жителів, і на місцеву владу. Заодно купа інших тем, про які навіть до обласного центра не доходить інформація, спливе на поверхню.

Чому у нас люди пруться в Київ, в обласні центри? Я б, наприклад, із задоволенням жив би в рідній Новомиколаївці – інтернет там є, сиди собі за комп’ютером в екологічно чистому селищі і в ус не дуй. Ага. А якщо хвороба? А син, якому іти в школу? І так далі, і тому подібне. Треба вирівнювати цей дисбаланс в країні, тоді і поліція, і чиновники на місцях не будуть себе вести так нахабно і безвідповідально – бо не сховаються.

А доти матимемо такі бунти і такі погроми. І це добре. Добре, що громада починає реагувати. Так, реагувати отакими от дикими методами. Але хто в цьому винен – люди чи, може, ті чиновники, які отримують зарплати з людської кишені (бюджети – це наші з вами гроші) і нічого не роблять?

От і я думаю, що в лощинівській історії треба не селян у погромі звинувачувати – а тих, хто своєю бездіяльністю привів до смерті дитини і відповідної реакції.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s