Косово на Олімпіяді. Коли не все так однозначно

Ці Олімпійські ігри відзначилися участю трьох оригінальних команд. По-перше, невизнаного ООН Косового, а також відразу двома “олімпійськими” збірними. Давайте прогуляємося по історії Олімпіяд і подивимося на випадки участі в Іграх отаких от небанальних та/чи неофіційних команд.

1896

Окремими командами виступали дві частини Австро-Угорщини – власне, Австрія і Угорщина (по 2 золотих). А ще так звана Змішана команда – тенісні пари. Золото в парному розряді виграли англієць Боланд та німець Траун. До Першої світової було ще дуже дале-е-еко.


1900

Змішана команда виступала не тільки в тенісі, вигравши в сумі 6 золотих медалей. До Австрії та Угорщини додалася Богемія. Ну, і, звісно, британські колонії – Індія, Канада, Австралія. Куба тоді ще виступала під американським прапором, а Іран брав участь під дівочим прізвищем Персія.

1904

Кубинсько-американсько-французька Змішана команда завоювала одну золоту медаль. Угорщина і Австрія принесли імперії дві – обидві на рахунку мадяр. За деякою інформацією, окремою від Канади (і Британії) командою виступав Ньюфаундленд.

1908

В Лондон, крім звичайних англійських колоній приїхала збірна Австралазії – це справді збірна, із австралійських та новозеландських спортсменів. Фінляндія виступала під прапором метрополії, московитським триколором – і завоювала стільки ж золотих (1), скільки й Російська імперія. Повернулася на Олімпіяду Богемія.

1912

Австралазія виграла два золота, а от Фінляндія обігнала Російську імперію на сто мільйонів кілометрів – 9 золотих медалей у фіннів проти 0 у московитів. Першою незалежною слов’янською країною на Олімпіядах стала Сербія.

1920

Після Першої світової з’явилася купа нових країн – і на мапі, і на Олімпіяді. Наприклад, Естонія, яка навіть взяла одну золоту медаль. Або Королівство сербів, хорватів і словенців – за 9 років країну перейменують на Югославію.

1924

Перший турнір для Китайської республіки (нині вона виступає як Китайський Тайбей). Правда, тільки в якості учасників церемонії відкриття – у змагання всі чотири китайські тенісисти участі не брали.

1928

Серед олімпійських команд з’явилася Родезія (точніше, Південна Родезія, нинішнє Зімбабве – але виступали під загальною назвою).

1932

Єдиний раз на Олімпіядах виступала команда Іспанської республіки.

1936

Останній на довгі роки виступ Естонії та Латвії (Литва не брала участі, останній дорадянський приїзд на ОІ був 1928-го). Єдина участь команди Третього Рейху – прапор зі свастикою майорів на олімпійських змаганнях.

1948

Серед учасників були команди з назвами Цейлон та Британська Гвіана. Вперше з’явилася на Олімпіядах залежна американська територія Пуерто-Ріко. Канада, Ямайка, Мальта, Сінгапур та Трінідад і Тобаго ще виступали під британізованими прапорами.

1952

З’явилися КНР та СРСР. До списку британських колоній під британізованими прапорами на Олімпіядах додалися Багами, Золотий Берег (нині частина Гани), Гонконг та Нігерія. Єдиний виступ на ОІ формально незалежного Протекторату Саар. Нідерланди були представлені, крім материнської команди, ще й колонією – Нідерландськими Антілами.

1956

Перша (з трьох) участь в ОІ об’єднаної команди Німеччини – ФРН+НДР. Прапор – чорно-червоно-жовтий із білими олімпійськими кільцями посередині. Повернулася Китайська республіка, зникла Китайська народна республіка. Збільшувалася колоніальна присутність Великої Британії – Фіджі, Північне Борнео (нині частина Малайзії; до речі, малайці теж з’явилися, як Федерація Малайї) та Уганда. Всі під британізованими колоніальними прапорами, звісна річ.

1960

Дві карибські команди – Антілли і Нідерландські Антілли. Перші – британська колонія. На Олімпіяду приїхала Об’єднана Арабська Республіка (таких візитів буде три). Остання на десятиліття участь ПАР.

1964

Дві Родезії – просто (Зімбабве) та Північна (Замбія). Медалей не здобула жодна. З’явилася купа африканських команд – хтось вже як незалежна країна, хтось взагалі уперше в історії. Китайська Республіка стала Тайванем, а Танзанія була ще Танганьїкою.


1968

З’явився на Іграх Британський Гондурас – нині відомий, як Беліз. Німецька команда розділилася на капіталістичну та соціалістичну.

1972

Перша участь в ОІ Дагомеї. Тепер країна називається Бенін. Полпотівська Камбоджа стала називатися Кхмерська республіка. До Кореї Південної приєдналася (не в об’єднану команду, а як учасник Олімпіяди) Північна, КНДР. Перша – і на 16 років остання – участь в змаганнях Верхньої Вольти. Повернеться вона вже як Буркіна-Фасо.

1976

Дві Китайські республіки зчепилися у боротьбі за право так називатися, до цього додалася позиція господарів Олімпіяди канадців – у підсумку не поїхала жодна.

1980

Через бойкот Олімпіяди в СРСР спортсмени багатьох країн брали участь під прапором МОК – Андорра, Австралія, Бельгія, Данія, Франція, Велика Британія, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Пуерто-Ріко, Сан-Маріно, Іспанія та Швейцарія. Нова Зеландія викрутилася ще цікавіше – команда виступала під прапором Олімпійського комітету своєї країни.

1984

Віргінських островів стало двоє – до “просто” (американських) приєдналися Британські. З Лос-Анджелесу Китайська республіка остаточно стала Китайським Тайбеєм – і виступає поруч із КНР. Перша, вона ж передостання участь в ОІ команди Північного Йємену.

1988

Всі повернулися після бойкотів, тож нічого особливого – крім дебюту Островів Кука та формального дебюту Брунею – не сталося. Хіба що востаннє – але хто те знав – на Олімпіядах майорів прапор СРСР. І ще єдиний раз на ОІ брали участь дві йєменські команди – Північного та Південного. Вже в Барселоні це буде одна збірна. Як і одна країна.


1992

Головна подія – Об’єднана команда (СРСР без країн Балтії, які повернулися на Олімпіяди після півстоліття совкового забуття), яка виграла медальний залік. Три колишні югославські республіки стартували окремими країнами – Боснія, Словенія і Хорватія, всі інші виступали як Незалежні Олімпійські Учасники. Також, до речі, як і екс-СРСР, під прапором МОК. Повернулася знеапартеїдизована Південно-Африканська Республіка.

1996

Всі пострадянські країни нарешті виступили на Олімпіядах під своїм прапором. Зникла Чехословаччина – натомість з’явилися дві незалежні держави. Повернулася урізана Югославія, дебютувала Македонія, а також не усіма визнана Палестина, тоді ще просто Палестинські території.

2000

Чотири Індивідуальні Олімпійські Спортсмени (це офіційна назва, виступали під прапором МОК) представляли Східний Тімор, який на той момент ще не отримав незалежність від Індонезії.

2004

Єдиний виступ на Олімпіядах збірної Сербії і Чорногорії.

2008

Сербія повернулася на ОІ після 96 років югославського періоду. Китайці почали вимагати від Тайваню змінити офіційну назву збірної з “Chinese Taipei” на “China-Taipei”, але ця ідея не пройшла.

2012

Чотири спортсмени брали участь в Іграх як Незалежні Олімпійські Атлети. По факту вони представляли Кюрасао (3) і Південний Судан (1), які тільки з’явилися на політичній мапі світу і в МОК не встигли вступити.

2016

Дебютувало на іграх визнане не усіма країнами ООН Косово. Крім того, маємо дві умовні команди під олімпійськими прапорами. Перша – Біженці, тут 10 чоловік з Південного Судану, Ефіопії, ДР Конго та Сирії. Друга – Незалежні Олімпійські Спортсмени, це 9 кувейтців, які змушені виступати без країни, бо ту дискваліфікували.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s