Тримайте собак на повідку

Якщо не бачите інших варіантів українсько-польських взаємин.

Прочитав у Андрія Бондаря про ідею взаємного примирення і прощення українців і поляків (поляків і українців, якщо хочте) навколо теми Волині. І подумалося таке.

Ну от шо значить «взаємне примирення»? По-перше, це примирення країн. Держав. З цим, здається, проблем у нас немає, а якщо і є – як ото в Пшемишлі – то дріб’язкові. Хоч і не дуже приємні. Ну так і скабку загнати – неприємно. Хоч і дріб’язково. В будь-якому випадку – примирення і прощення країн це справа, за великим рахунком, технічна. За наявності невеличкої політичної волі.

По-друге, примирення народів. Отут все значно складніше. Бо примиритися можна лише навколо правди. Лише правда є самодостатньою річчю, яка не потребує ніяких підпорок, потьомкінських дєрєвєнь та інших декорацій. Правда – така, яка вона є. «От було так і так. Через оце і оце». Все. А для того, аби брехати – треба фактично створювати навколо цієї брехні цілу віртуальну реальність. Точніше, дві – нашу і їхню, кожну для свого електорату.

Нібито все просто. Але є один нюанс. Правда часто буває неприємна і болюча. От ви готові підписатися під фразою «Українці убивали поляків тільки тому, що вони поляки»? Ні? Правильно. Бо це не вся правда – а, значить, маніпуляція. Вся правда звучить так – «Українці убивали поляків тільки тому, що вони поляки. Поляки убивали українців тільки тому, що вони українці». (Дозвольте мені не розтикувати по тексту ці сором’язливі «деякі», «іноді» і таке інше. Убивали? Убивали. А скільки там відсотків чого було – це уже питання вторинне.)

Під такою фразою готові підписатися? Уже більше. Але все одно виникають питання. Наприклад – «а вони готові?» Або – «а хай вони перші». І так далі, до нескінченності. А знаєте, чому? Бо стосунки українців і поляків за великим рахунком (вибачте, але оті от мітингарі-контрабандисти зі своїм «малим прикордонним рухом» – це далеко не вся Україна) будуються на минулому. А не на майбутньому.

От коли ці стосунки почнуть будуватися і розвиватися на чомусь такому, що є зараз і буде потім – туризм, якісь спільні проекти, – ставлення буде геть інше. Тобто коли ми станемо один одному вигідні. А коли собаці немає чого робити – вона лиже яйця. Точно так же людина починає колупатися в історії. Причому не просто з цікавості до неї – а для того, аби щось отим от історичним виправдати зараз. Скажімо – «Ах ви, жиди, падлюки, революцію влаштували і скіко нашого брата перебили!» Ну і яке відношення має до «жидів,  улаштувавших революцію» ваш сусід-єврей, якому ви постійно за паркан сміття кидаєте? Отож-бо й воно.

В тому форматі, який є і який пропонується – «давайте визначимо, хто правіший, а хто гірший, чи принаймні хто перший вибачатиметься» – ніякої перспективи немає і не буде. Тоді вже краще плюнути на правду і клепати дві окремі історії – нашу і їхню, розписуючи одні й ті самі події, як собі заманеться. Але знов-таки – пильнуючи, щоб це не лізло у сьогодення. Ніхто не забороняє тримати вдома якогось ротвейлера чи вівчарку, і навіть ходити з ними по вулицях не заборонено. Але – на повідку і в наморднику. От нашим країнам і треба тримати своїх «ротвейлерів» на повідку і в наморднику. А далі – можна починати говорити про спільну історію. Тільки не як базис для нинішніх стосунків – між державами чи між народами. Бо яке вся та історія 70-річної давнини (а давайте ще Хмельницького згадаємо, Ярему Вишневецького, чого вже обмежуватися)  має відношення до 2016-го року, в якому перед нами і перед ними стоять конкретні політичні і економічні виклики? Тільки те, що комусь на цій темі – як на «українцях трьох сортів» – зручно грати. От і все.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s