А ваша дружина теж тупа?

Сьогодні позапланово хочу поговорити про такий термін, як “вишиватник”.

Зараз уже навряд чи реально знайти його першовитоки – але можемо припустити, що термін цей був запущений іззовні. Для чого? Думаю, аби зіграти на традиційній ідеї “всі однакові”. Від терміну “вата” вже нікуди не дінешся, він вже настільки увійшов в наш лексикон, що боротися з ним немає сенсу. Зате є сенс опустити опонентів “вати” до її ж рівня. Мовляв, вони “там” теж ударені по голові мішком. Це як з “Антимайданом” – з одного боку, демонстрація того, що “ми теж можемо”, “за нас теж люди”; а з іншого, коли ідея вже повністю протухла – можна зіграти на аналогії, “раз тут за бабки стоять, значить, і на Майдані оті-во майдауни теж такі самі”.

Ну, і почерк – переінакшувати чуже, вкладаючи в нього свій смисл – досить чітко вказує на джерело походження. Московити-совки таким нехитрим прийомом користалися постійно. Наприклад, було таке поняття, як “радянська УНР”. І на прапорі у них були жовто-сині кольори. А вже засоціювати українців з якоюсь мерзотою – це у комуноїдних пропагандистів та агітаторів виходило прекрасно. Люди старшого віку, причому не тільки в Запоріжжі, а й у Житомирі, наприклад – досі упевнено вживають термін “западенець”, який очевидно ж не є питомо українським (хоча б тому, що  тоді було б “західняк”). Причому частина з них досі використовує цей термін в негативному значенні. Я говорю про те, що чув сам – і на Запоріжжі, і в Житомирській області.

Так само і “вишиватник”. На мою думку, запущений це термін для того, аби “показати”, що з цього боку порєбріка – нічим не кращі. І тим самим прирівняти людей, які прагнуть повернути українській мові в Україні те становище, яке було до совкового зросійщення, до тих людей, які на Донбасі і в Криму боролися із невидимими бандерівцями та захищали “угнєтьонних русскоязичних”. Щоб, коли вся ця історія розкриється – а вона розкриється, – можна було б вбити людям у мізки формулу “ну а у них”, точніше, “у нас” нічим не краще. Я вже бачу закиди про те, що нинішня українізація нічим не відрізняється від радянської русифікації. І це – наслідок “вишиватництва”. Один із наслідків.

Так от, я що хотів сказати. Зі мною не так давно відбулася наступна історія. В фейсбучну лічку прийшла вже екс-френдеса, яка прочитала якийсь пост моєї дружини. Прийшла із закидом, який, якщо очистити від зайвої деталізації і звести до формули, звучав би десь так – “твоя дружина тупа?” Звісно, вона була тут же послана – в коректній формі, я дивом стримався, – а трохи згодом відфренджена. А ви б зробили інакше? Думаю, ні. Бо це – ваша дружина (ваш чоловік). Це ВАША сім’я. І, які б негаразди та непорозуміння були всередині неї, ви не дозволите її ображати комусь чужому. Бо це банально – не його діло. А якщо дозволите – значить, ви гівно, а не чоловік/дружина чи батько/мати.

Можливо, це не абсолютна аналогія – але мені видається, що у ситуації із ставлення до українців сторонніх людей (які, на мою думку, і запустили ідею “вишиватництва” в наше суспільство) має бути той самий принцип. Так, у нас тут є свої проблеми і негаразди. Але ми їх вирішимо самі. І не ваше діло вказувати нам, що ми мудаки і вишиватники.

От ви наприклад чули хоча б від одного московитського опозиціонера – хоч бутафорського, хоч реального, – подібний наїзд на свій народ? На московитів в цілому? Ні. І від поляків такого не почуєте. Бо і у тих, і у тих є певна національна свідомість, усвідомлення себе цілісним явищем. Можливо, саме через це ті ж поляки і змогли відродити країну, а ми ні – бо у них було оце от об’єднавче начало (який би ти не був, але ти поляк)? А у нас мало того, що його не було, так московити-комуноїди вправно цим користалися, розділяючи українців на різні класи, верстви, країни? І виходить роман Яновського “Вершники”.

Та що там далеко ходити – 2004-й рік всі ж пам’ятають? Ось же воно, протовишиватництво. Просто тоді не було терміну “ватник” – от і не народився контртермін. Ну а те, що на Януковича на тих (і не тільки на тих) виборах працювали московити, це уже ні для кого не секрет.

От і думайте – ви готові ви разом із лівими пасажирами посміятися над своєю “тупою дружиною” чи ні.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s