Дніпропетровськ став Жекою. Чи Вованом

Детальніше про перейменування взагалі поговоримо тоді, коли оформлять зміни назв у одному прекрасному місті, де я люблю бувати (але не тому, що воно прекрасне, а через людей, які там живуть) – а зараз по одній конкретній історії.

Отже, профільний комітет ВР рекомендує депутатам проголосувати за нову назву Дніпропетровська – Дніпро. Цей висновок з’явився на сайті ВР сьогодні.

Я не буду повторюватися – ця назва тупа і безглузда. Хто думає інакше – нехай спочатку покаже паспорт, де у нього замість нормального людського імені буде прописано “Вован”, “Жека” чи “Тоха”. Той, у кого такі або подібні варіанти в паспорті зустрінуться – можуть сміливо доводити, що назва “Дніпро” має право на існування. Всі інші – до паспортного столу, змінювати ім’я. Сповідуйте те, що проповідуєте, шановні.

Я не буду зараз доводити, чим кращі варіанти Кодак і Січеслав, і яких з них двох логічніший. Це вже не має ніякого сенсу. Варіант “Дніпро” зі всією очевидністю буде проголосований. А проголосований буде тому, що всім все пофіг. Грошей на цьому не зрубаєш, інтересу у депутатів до високих матерій – ніяких. Тому понатискають кнопкодави свої і чужі кнопки – та й по всьому.

І буде Дніпропетровськ – Містом-без-назви. Зате з погонялом. Але все це неважливо. Бо головне – “ми прівиклі так називать, паетаму должно бить так”. Нічого вам не нагадує? Ну так, звісно – “я, када бил малєнькій, тут возлє Лєніна гулял і марожено єл. От зачєм ету память сносіть?” Це в Харкові, якщо не помиляюся, так говорили деякі особливо упороті гомо антисапієнс.

Вся проблема в тому, що Дніпро – це не назва. Це порожнє місце. І назва річки. Назва “Дніпро” може всерйоз асоціюватися з одним-єдиним містом на цій річці тільки у недалеких персонажів. Я пам’ятаю, як працював в службі доставки – у нас був регіональний центр в Дніпропетровську, і нам звідти возили посилки в наш типу-офіс. Так от, водій ГАЗелі на повному серйозі у мене питав – “а чо ета вашу плотіну назвалі в чєсть нашево города?” Це про ДніпроГЕС, якщо ви не здогадалися.

…Я не раз писав, що називати м. Запоріжжя козацьким містом, а тим паче регіон Запоріжжя (Запорізьку область) козацьким краєм – це велике перебільшення. Запорізька область – це штучне утворення з двох абсолютно різних історичних регіонів, і південна її частина, яка складає більше половини – це скоріше татарсько-ногайсько-болгарсько-фламандський край. (Просто за радянських часів від усіх вищезгаданих народів там залишилися тільки згадки. Та і до них постаралися. Ви знаєте, наприклад, що місто Приморськ, до якого дехто з вас їздить відпочивати – насправді мало назву не із довідника “Стеля”, а реальну, пов’язану з історією. І називалося воно Ногайськ. До 1964-го року. І ногайці жили там ще у 18-му столітті. А скільки кримськотатарських і менонітських назв поперейменовували в південних районах області – і говорити нічого. Молочанськ – теж на честь річки, до речі, запам’ятайте цей момент – до 1916-го називався Гальбштадтом.)

Так от – козацький край це якраз нинішня Дніпропетровщина. І нинішній Дніпропетровщині варто було б розвивати туристичний потенціал (у тісній взаємодії із Запоріжжям, звісно ж – острови Хортиця і Байди нікуди не дінеш, і певна історія там все-таки є, хоч і не така, про яку люблять пафосно понарозказувати деякі персонажі) в царині козаччини. І прекрасним початком розвитку “козацького туризму” регіону могло б стати свідоме перейменування комуняцького Дніпропетровська у щось тематичне, історичне і логічне. А не у безособове Жека… вибачте, Дніпро.

Що ж, зате місцеві обивателі натішаться. “Ми жеж так наш горад називаєм – от і харашо, шо так і пєрєімєновалі”. Тільки хочу нагадати, що назва “Дніпро” звучить у всіх мовах однаково. Це знає навіть офіційний сайт ФК “Дніпро”, що в місті Дніпро, що на берегах річки Дніпро. (Так-так, це вони сміялись із Запоріжжя, де в Ленінському районі проспект Леніна упирався в площу Леніна і т. ін.) А те, що московитам закон неписаний, і вони пишуть у себе вдома “Днепр” – це їх персональні проблеми. Запам’ятайте добренько, що місто на малоросійській говірці московитського язика буде звучати як “Днипро”.

З палким сусідським привітом, Володымыр Мылэнко (бо Владимиры живуть за поребриком)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s