Інгульськ vs Єлисаветград

Сьогодні хочу поговорити про тему перейменувань – точніше, перейменування одного конкретного міста.

Зізнаюся – до певного моменту я був не проти повернення Кіровограду історичної назви Єлисаветград. (Але проти повернення назви “Катеринослав”. Поясню, чому.) По-перше, формально на честь святої фортеця була названа, по-друге, при московській імператриці Єлизаветі все-таки Гетьманщина на деякий час відродилася і мала серйозні права – тобто якщо порівнювати з тою ж Катериною ІІ, то тут є певні позитивні моменти, які можна було б і врахувати. (Крім того, у екс-Дніпропетровська була хоча б теоретично-віртуальна українська назва Січеслав – а Єлисаветград відразу в Зинов’євськ перейменували.)

Тобто сам для себе я суто теоретично нічого страшного у назві Єлисаветград не бачив. Є у тій же області Олександрія (названа, скоріш за все, на честь майбутнього імператора Олександра І), на Дніпропетровщині Павлоград назву від імені відповідного самодержця отримав. Ну, пошумлять полудурошні за поребриком – так їм тільки дай привід, а не даси, самі придумають.

Але.

Натрапив я на новину на одному із кіровоградських сайтів. Послухав виступ пані Ольги Кирилюк (там за лінком є це відео), знайшов її в Фейсбуку, списався, поговорив про ситуацію. І дещо змінив думку.

Виявляється, в Кіровограді не все так просто і тихо. Ось що говорить пані Ольга:

“У Кіровограді присутнє потужне єлисаветградське лобі. Це бізнесмени, які вкладають величезні кошти в розкручування назви Єлисаветград.  Саме ці бізнесмени зганяють людей на мітинги за цю назву.”

Ось, на її сторінці в ФБ, можете подивитись фото. Дуже схоже на Донбас, чи не так?

Йдемо далі:

“У місті ведеться потужна рекламна кампанія. Зокрема, перед так званим опитуванням мешканців усе місто було завалене рекламою за Єлисаветград. Білборди, сітілайти, реклама в ЗМІ і т.д. І, на жаль, не було альтернативи. Люди не могли почути про інші варіанти назв. Наша команда зробила соціальні ролики на підтримку Інгульська, але обласне державне телебачення відмовилося їх крутити безкоштовно. Ми, звісно, робили багато заходів, якими доносили свою думку. Та в порівнянні з потужними фінансовими вливаннями опонентів наші спроби, на жаль…”

Пам’ятаєте, як Вінні Пух задавався риторичним питанням – “а зачем тебе жужжать, если ты не пчела?” От те саме питання я хочу задати сам собі зараз. Всі ці мітинги, білборди (і не тільки вони, див. нижче) – це все коштує грубих грошей. Питається – навіщо їй витрачають? Через любов до історичної назви? І для цього людей на мітинги зганяють? М’яко кажучи, дивний спосіб просто витратити гроші. Чи не просто?

Далі. В місті проводилося опитування щодо нової назви міста. Ось, можете подивитися відео. Що розказала пані Ольга: “Голосувати можна було без паспорта. Особисто я проголосувала, мабуть, на 10 різних дільницях.  І так багато інших людей”. В принципі, нічого катастрофічного – це ж не референдум чи вибори. Але – який тоді можна очікувати результат, наскільки він буде об’єктивним і показовим? Хіба що опитування організовувалося за “кримським” сценарієм – для вже заготовлених результатів.

Ознайомившись із цією ситуацію детальніше, я, чесно кажучи, заплутався іще більше. В прихід “русского мира” на правий берег Дніпра я не вірю – вони “Новоросію” свою захопити не змогли, причому у найзручніший для себе момент, то що вже казати про 2016-й рік. Але тоді виникає питання – навіщо все це? З якою метою? Так залежить на “Єлисаветграді”? А чому ж тоді до закону про декомунізацію не перейменовували? Ну взяли б, організували ті самі мітинги, провели б те саме опитування десь році в 2010-му – і повернули б історичну назву. Тоді – я впевнений – особливих протестів проти “Єлисаветграду” не було б. Але чомусь тоді не чухалося. А зараз засвербіло. Яка причина?

(До речі, одними з основних лобістів “єлисаветградщини” є представники президентської політсили, БПП – в тому числі, за словами пані Ольги, й народний депутат Костянтин Яриніч. В принципі, тут нічого дивного – у деяких регіонах під прапор Порошенка поналазила купа усілякої наволочі. Але в Києві варто було б задуматися над тим, який імідж вони створюють партії на місцях. Агов, пане Луценко! Ви не в курсі?)

P.S. Повертаючись до початку тексту – в чистому вигляді, суто теоретично я не мав нічого проти історичної назви. Але якщо оці от люди – а також їх “пастирі” – за Єлисаветград, то я буду проти. Хоча б тому, що гидую знаходитися з ними по один бік барикад.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s