100 років незалежності. Нацбанк не забув

В НБУ підготували подарунок для колекціонерів з нагоди 100-річчя проголошення незалежності України.

5 січня 1918 року, сто років тому, в Україні з’явилися перші власні гроші – купюра номіналом 100 карбованців, авторства великого Георгія Нарбута. Ось така була ця банкнота:

До сторіччя випуску перших українських грошей, до сторіччя проголошення незалежності України Нацбанк випустив ось таку сувенірну банкноту:

Шкода тільки, що це не обігова банкнота, а сувенірна – було б непогано, аби люди масово потримали в руках таку історичну купюру, дізналися б про те, що була така країна УНР, у неї були свої гроші.

P.S. Цікаво, що автор історичної банкноти помер 1920 року, тож до кінця життя був громадянином УНР, а до УРСР ніякого відношення не мав. Але уперше вулицю у Києві на його честь назвали саме за радянських часів – влітку 1969 року:

Чи забула тодішня влада, що “видатний український художник-графік” буржуазні гроші створив (він не тільки цю банкноту ж намалював, та і не лише гроші – ескізи мундирів для війська, марки, грамоти, листівки, зрештою, проект Державного герба Української держави), чи з якихось причин закрила на його темне минуле очі. Це ж іще при Шелесту було, хто його зна…

Зараз цієї вулиці там немає, бо той приватний сектор на Біличах знесений, але 2012-го в столиці знову з’явилася вулиця Нарбута, уже в іншому місці.

А друкарня, в якій з’явилися на світ перші українські гроші, відома на увесь Київ друкарня Василя Кульженка, знаходилася на вулиці Пушкінській, 4. Під час Другої світової той будинок був зруйнований, а зараз це місце виглядає ось так (по сусідству – туркменістанська амбасада):

Ось така невеличка історія, яка ожила завдяки сувенірній банкноті НБУ.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s